Az Olga szintén csodálatos jelölt, de mozgalmi múltja és a társadalmi életben való aktív részvétele szempontjából a Gergely tapasztaltabbnak tűnik – tudta meg a PS stábja, amikor szombaton kilátogatott a Széll Kálmán térre, hogy az ellenzéki előválasztáson résztvevő fővárosiakat kérdezze az esélyekről. A legtöbben szoros küzdelemre számítanak, és volt olyan is, aki Kálmán Olgára tenné a voksát, mert a DK jelöltje jobb nő, mint Karácsony Gergely.
TIHANYI RITA – SUSÁNSZKY MÁTYÁS
Stábunk szombaton kora délután látogatott ki a Széll Kálmán térre, ahol a három, egymással versengő, az ellenzéki előválasztáson részt vevő jelöltre, Kálmán Olgára (Demokratikus Koalíció), Karácsony Gergelyre (MSZP-Párbeszéd) és Kerpel-Fronius Gáborra (Momentum Mozgalom) adhatták le voksukat a regisztrálók. Az ellenzéki előválasztás szavazását lebonyolító aHang információi szerint már 16 ezren adták le voksukat az ellenzéki előválasztáson; igaz, hogy regisztrálni már csak személyesen van lehetőség, ugyanis az internetes regisztráció lezárult. A szervezők abban bíznak, hogy július 26-án délig akár 60-70 ezer ember is szavaz majd arról, hogy ki legyen Tarlós István kihívója.
A DK sikeresebbnek mondható EP-szereplésének köszönhetően a Gyurcsány-párt és annak utolsó pillanatban bejelentett jelöltje, Kálmán Olga jelenleg nagyobb médiafigyelmet élvez, sőt, az IDEA Intézet június 14-én a baloldali 24.hu-n publikált közvélemény-kutatása szerint azon budapestiek körében, akik biztosan elmennek a fővárosi előválasztásra, Kálmán Olgának 44, Karácsony Gergelynek 26, Kerpel-Fronius Gábornak 18 százalékos a támogatottsága. Csakhogy június 17-én a Népszava állt elő a Publicus felmérésével, amelyből az derült ki, hogy Karácsony Gergelyről az ellenzékiek 46 százaléka hiszi el, hogy sikerrel vezetné Budapestet, miközben decemberben ez az arány 41 százalék volt. A Publicus szerint a DK jelöltjét, Kálmán Olgát most 37 százalék tartja alkalmasnak a főváros irányítására;, a Momentum favoritjában, Kerpel-Fronius Gáborban a budapestiek 26 százaléka bízik. A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése itt olvasható.
Ennek ellenére az általunk megkérdezettek alapvetően szoros végeredményre számítanak, és inkább Karácsony Gergelyt tartják az esélyesebbnek, főleg a politikában, a kerületvezetésben és a mozgalmárkodásban szerzett tapasztalatai miatt. De volt, aki szerint Kálmán Olga nő, és csodálatos.
Ki mit ígért eddig?
A jelenlegi jelöltek programjai kevésbé ismertek az előválasztáson részt vevők számára. Ismert: Karácsony Gergely 10 pontban, Kálmán Olga 5-ben, míg Kerpel-Fronius Gábor 3-ban foglalta össze elképzeléseit.
Kálmán Olga, aki szerint Tarlós István alatt „Budapestből bűnös város lett, sorra vágatta ki a fákat és hagyta, hogy mocsokban éljenek a fővárosiak”, kevéssé elrugaszkodott: „Egyenesen Budapestért” elnevezésű programjában többek között ingyenessé tenné a BKV-t a 18 év alattiak számára, elektromosra cserélné a buszokat, többször takarítana a városban és az aluljárókban, mint Tarlós, és megreformálná az egészségügyet.
Karácsony Gergely elsősorban demokráciát ígér a fővárosiaknak a “Budapest mindenkié című programjában”. A zuglói polgármester megválasztása esetén küzdene a levegőszennyezettség ellen, a több zöldterületért, és ígérete szerint – bár ez programfüzetéből kimaradt – kitűzné a Pride zászlaját is a Városházára. Érdemes azt is megemlíteni, hogy Karácsony Gergely saját elmondása szerint is teljesen beleszeretett már a fővárosba, annak ellenére, hogy vidéki srácnak tartja magát. Ragaszkodása annyira erős a fővárosiakhoz, hogy korábbi beszédeiben azt hangoztatta: csak Budapesten élnek igazi demokraták, akik megvédhetik a magyar demokráciát; a vidék ilyen szempontból elesett.
A Momentum Mozgalom jelöltje, a semmiből előtűnt Kerpel-Fronius Gábor „Vegyük vissza Budapestet”-programját három pontba sűrítette, amelyben a parkolási maffia felszámolását, a lakásválság megoldását és Budapest kulturális és természeti értékeinek megvédését ígéri. Kerpel-Fronius Gábor emellett előszeretettel hűti le a kedélyeket a szervezett bevándoroltatással kapcsolatban, szerinte ugyanis olyan provinciális ország vagyunk, ahol olyan problémákon hőbörögnek az emberek, amelyek nem is érintik a magyar lakosságot. Remélhetőleg Kerpel-Fronius majd rávezeti szavazóit a valós problémákra, mint például, hogy a külvárosiak a belvárosba járnak be kávézni, holott ezt szűkebb pátriájukban is megtehetnék.
Forrás: 24.hu/atv.hu/PestiSrácok.hu; Fotó/videó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS