A korábbi kilenc, egyezséget kötött vádlott mellett további egy terhelt tett beismerő vallomást a köztudatba Czeglédy-ügy néven bevonult büntetőper első előkészítő tárgyalásán, amelyen EP-képviselőjelöltsége miatt Czeglédy Csaba már csak hallgatóságként lett volna jelen, de kiküldték a tárgyalóteremből. Ugyanígy járt tudósítónk, e sorok írója, miután a védelem bejelentette, hogy tanúként kívánja meghallgatni. Az órákon át ismertetett vádiratból kiderül, hogy 2010. januárjától Czeglédy Csaba – akit a sajátos jogi helyzet miatt a nélküle megkezdődött tárgyaláson néven sem neveztek – a közterhek megfizetésének szándékos elkerülésére bűnszervezetet épített fel. A vádlottak közül többen is tisztában voltak azzal, hogy hosszabb időre szervezett, egységes irányítású rendszer működtetésében vesznek részt, az iskolaszövetkezetek pedig adó- és járulékfizetési kötelezettségüknek nem, vagy csak elenyésző mértékben tesznek eleget. Korábban kilenc vádlott tett beismerő vallomást és kötött egyezséget a vádhatósággal, közülük az első ülésen hatan jelentek meg; esetükben az ügyész 1 év 6 hónap, valamint 2 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetést indítványozott. További egy terhelt a tárgyaláson kezdeményezett egyezséget és tett beismerő vallomást; rá három év letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte a vád. Közben a HVG újabb arcpirító hazugsággal kelti a hangulatot – ezúttal azt állítják, hogy azért nem Szanka Ferenc képviselte a vádat, mert őt Czeglédy feljelentette. Ez utóbbi ugyan igaz, de mind a feljelentést, mind a panaszt, mind pedig a pótmagánvádat elutasították minden fórumon, ráadásul Szanka csoportvezető ügyészként nem kell, hogy személyesen ismertesse a vádat. A balliberális propagandalap a tudósítását azzal kezdi, hogy Szanka Ferenc csoportvezető ügyész nyilatkozott a folyosón kollégánknak, aki úgy jelentkezett be tudósítónak a perre, hogy közben tanú is. Ez ugyancsak szemenszedett hazugság, ugyanis az ügyész nem nyilatkozott portálunknak, visszautasított minden nyilatkozatot, az pedig az előkészítő tárgyalás elején derült ki, hogy a védelem kollégánkat idézni kívánja a későbbiekben, és ha tanú lehet, az az eljárási törvény szerint kizárja ezt megelőzően a tárgyaláson való részvételt.
A hatmilliárdos bűnszerevezetben elkövetett költségvetési csalási ügynek – korábbi, ismertebb nevén Czeglédy-ügynek – jelenleg húsz vádlottja van. A terheltek fele ma már nem vitatja a bűnösségét, többen a bűnszervezetben való elkövetést is elismerték.
Mivel Czeglédy Csaba az ellene indult büntetőperben másodszor is ügyesen mentelmi jogra tett szert és sikerült elérnie, hogy megszüntessék vele szemben az eljárást, az elsőrendű vádlott jelen esetben a Human Operator pénzügyeiért felelős munkatársa, aki minden jogi fórumon fellépett szerkesztőségünk és munkatársaink ellen.
Nem véletlenül a pénzügyi vezető, gazdasági felelős a fő vádlott. Czeglédy munkaerő-közvetítő vállalkozása alá – amelyet 2010-ben zrt.-vé alakítottak át – ugyanis egy olyan piramisszerű számlázási láncot fűztek, amelynek csúcsán a Human Operator bruttó számlákat könyvelt el, majd a láncolat alján szereplő iskolaszövetkezetek által be nem fizetett áfát visszaigényelte. A szövetkezeteket strómanok nevén vitték, de ténylegesen a Human Operator munkatársai irányították, papíron, aláírásbélyegzőkkel, valamint oly módon, hogy ügyfélkapujukban is ők intézték az ügyeket.
Miközben a kiközvetített munkaerőt, diákmunkásokat a Human Operator toborozta, rendszerezte, ellenőrizte, a munkavállalókat nyolc különböző iskolaszövetkezetbe jelentették be. A számlázási láncba két céget is közbeiktattak. A szövetkezetek az áfát, a bérek után járó személyi jövedelemadót és egyéb adókat nem fizették be, valamint az esetek többségében be sem vallották.
A Human Operator az elvégzett munka utáni bruttó bért vette fel a megbízó multiktól, de a közbeiktatott alvállalkozóik az iskolaszövetkezeteknek már csak a nettó bérekre elegendő, vagy annál is kevesebb összeget továbbítottak, a különbözetet pedig készpénzben vették fel és adták át a Human Operator munkatársainak. A pénz kivételét aztán fiktív számlákkal fedezték.
A vádirat szerint a bűnszervezetet, amely összesen 3,254 milliárd forint áfát, valamint 2,96 milliárd forint egyéb közterhet, összesen 6,1 milliárd forintot csalt el, a most néven nem nevezett Czeglédy Csaba közvetett, illetve közvetlen utasításai alapján működtették.
Az ügyben háromtagú – két büntető és egy polgári ügyszakos bíróból álló – tanács jár el. A jogszabályok alapján a Szegedi Törvényszék az illetékes, mivel négy vádlott makói lakhelyű. Az ügyész ezt kiegészítette azzal, hogy a bűncselekmények egy részét is Szegeden követték el. (Ennek külön indoklására azért volt szükség, mert a Szegedi Törvényszéket Czeglédy Csaba többször is azzal vádolta, hogy megfosztja a tisztességes eljáráshoz való jogától, szerinte ugyanis két bírót is ki kellett volna zárni, valamint Szegedről Szombathelyre kellett volna átvinni az ügyet, mert a vádirat szerint Szombathelyen történt a bűn elkövetése.)
Az előkészítő tárgyalás kedden folytatódik és a tervek szerint csütörtökig tart. A következő napokban először azokat a vádlottakat hallgatják meg, akik nem akarnak beismerő vallomást tenni és egyezséget kötni. Az egyezséget kötő vádlottak esetében – ügyüket elkülönítve – ítéletet is hozhat a bíróság. Ez csütörtökre várható.
A videót Ragács András és Füssy Angéla készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS