Válaszlevélben reagáltak a Kosztolányi Dezső Gimnázium végzős diákjai arra az írásunkra, amelyben egy szintén ebben az évben végzett iskolatársuk beszélt az iskolában egyre jobban elterjedt kormányellenes propagandáról. A PestiSrácok.hu riportalanya szerint ha megneszelik, hogy jobboldali szimpatizáns az adott tanuló, megalázzák az egész osztály jelenléte előtt, iskolatársai megfenyegetik, sőt, előfordult már fizikai inzultus is. A mostani levelet író diákok az iskola elleni támadásként értelmezték cikkünket, abban pedig leírták többek között azt is, hogy amit egy tanár (nyilvános bejegyzésekről van szó – PS) saját Facebook-oldalára rak ki, legyen az bármilyen politikai üzenet, az a saját magánügye.
Mint azt már korábban megírtuk, információink szerint a Kosztolányi Dezső Gimnáziumban olyan magas szinten űzik a tanárok – s ezáltal a megvezetett diákság nagy része is – a magyar kormány ellen folytatott propagandát, hogy ha megneszelik, hogy valaki a nemzeti oldalhoz tartozik, az nem teszi zsebre, amit ott kap. Megalázás az osztály előtt, szorongatás és fenyegetések tömkelege, amit egy jobboldali szimpatizáns fiatalnak el kell tűrnie nap, mint nap az osztályterem falai között. Portálunknak nyilatkozott az iskola egy volt diákja is, aki elmesélte, hogyan törekedett minél közelebb hozni nemzeti ünnepeinket, a valós értékeket a diákokhoz, és ebben hogyan szabotálták őt lépten-nyomon, milyen gúnyos megjegyzéseket kellet tűrjön egyes tanáraitól és diáktársaitól. Egy másik cikkünkben arról is írtunk, hogy szintén ebben az intézményben, egy Halloween-party alkalmával momentumos politikust hívtak díszvendégnek, a történelemórán a tanár a magyar honfoglalást degradálta, a törzseket tolvajoknak nevezte. Sőt, hogy szavak nélkül is megértsék egyesekről, ki milyen érzetű, még egy csinos O1G-kitűzőt is magukra aggatnak, biztos, ami biztos. Ezen írásaink során kitértünk a gimnázium angoltanárnőjére is, aki Facebook-oldalán, bárki által nyíltan elérhető bejegyzéseken keresztül vállalja politikai hovatartozását, amelyekben rendre a kormány ellen uszító cikkeket oszt meg. Az iskola diákjai szerint azonban senki nem kötelezi őket, hogy a tanárnő közösségi oldalát nézegessék, és egyébként is mindenkinek a magánügye, mit tesz ki a Facebookra. Igen ám, de nem akkor, ha pedagógus az illető.
A PestiSrácok.hu-hoz eljuttatott levél a következőképp kezdődik:
Az I. Kerületi Kosztolányi Dezső Gimnázium idén végzett diákjainak válasza a Pestisrácoknak, az iskolánkkal szembeni támadásra: Bár a videóban nyilatkozó évfolyamtársunk nevét és arcát nem vállalva nyilatkozik, kiléte egyértelmű, mi nevünket és arcunkat vállalva szeretnénk reagálni az elhangzottakra.
A portálunk által készített felvételen szereplő végzős diák elmondása szerint a tanári kar zöme mindent elkövetett annak érdekében, hogy megfúrja a nemzeti ünnepeinkről szóló méltó ünnepségeket, amelyeket önként szervezett volna. Diáktársai a következőképp reagáltak:
Minden iskolában, így a miénkben is ügyelnek arra, hogy az intézmény eseményein milyen tartalmak szerepelhetnek, hangozhatnak el. Név és arcnélküli iskolatársunk nehezményezi, a Rákosi-korszak legsötétebb időszakaihoz hasonlítja ezt a fajta felülvizsgálást, nem említve meg, hogy ez nem csak őt, de minden egyes diákot érintett – politikai hovatartozástól és politikától függetlenül –, aki bármilyen produkcióval készült. Az ilyenkor emelt kifogások a minőséget, kivitelezést, az adott rendezvény szellemiségével való egyezést – pontosabban annak hiányát – vizsgálták. A tanévnyitókra, nemzeti ünnepekre, az iskola gálaműsorára, stb. készülő összes előadásra egyaránt érvényes, objektív szempontokat figyelembe véve. A nagyobb nemzeti ünnepeinkre a megemlékezéseket mindig egy adott évfolyam készítette, az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményei a mindenkori 11. évfolyam egy osztályának feladata volt, 1956 pedig a 10. évfolyamé. Egyéb eseményeken az évfolyamok életkorukhoz mérten emlékeztek meg. (pl: 11. évfolyam a kommunizmus áldozatainak emléknapján elmegy a Kerepesi úti temetőbe, a 301-es parcellához). A Halloween-partira hívott Momentumosról még csak nem is hallottunk, illetve nem értjük, hogy egy nemzeti ünnep (1956) most egy diáktársunk, vagy Wittner Mária (aki egyébként 2006 és 2014 között a Fidesz színeiben képviselő volt, máig párttag, így politikai függetlensége és pártatlansága megkérdőjelezhető) előadásában lenne-e közvetlenebb, izgalmasabb.
Riportalanyunk arra is kitért, hogy nemegyszer fordult elő vele szemben tanárok részéről megalázás az egész osztályterem előtt, többször fenyegették meg iskolatársai, és előfordult, hogy fizikai inzultus is érte politikai hovatartozása miatt. Ezen részre adott válaszuk a következő:
A levél aláírói között vannak bal- és jobboldaliak, és senkit nem értek atrocitások politikai nézetei miatt, ez mindenkinek a magányügye volt. A diákok természetesen beszéltek politikáról, semmilyen propaganda tevékenységet nem folytatott senki, legfeljebb egymás között ütköztettük álláspontjainkat. Nem az határozta meg egymáshoz való viszonyunkat, sem pedig minket magunkat, hogy melyik oldalt támogatjuk. A videóban beszélő társunknak már-már személyiségjegye volt a nyílt és állandó politizálás, hírek, álhírek, propaganda terjesztése. Azon állítása, hogy igyekezett titokban tartani nézeteit, egyszerűen nem igaz, elég csak egy pillantást vetni Facebook-oldalára…
Itt álljunk is meg egy pillanatra. Diáktársai szerint nem igaz, amit a PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó fiatal elmondott, hiszen egyértelműen látszik, hogy nem titkolta hovatartozását: “elég csak egy pillantást vetni Facebook-oldalára”. Ez a rész csupán azért érdemel kiemelést, mert a későbbiekben azt is leírják, hogy az iskola angoltanárnőjének Facebook-oldala az teljes mértékben a magánügye, így befolyással sincs arra, hogy a tanóra keretei között politizál-e, avagy sem. Na, de menjünk tovább:
…de a való életben is, bármilyen beszélgetésben két mondat után eljutott oda, hogy nyilvánvalóvá tegye politikai hovatartozását. Az őt ért inzultusok nem nézeteinek, hanem személyének, arroganciájának és szűklátókörűségének szóltak. Valószínűtlen, hogy egy gimnáziumban valakivel ne essenek meg hasonló esetek, de ezek a legritkábban táplálkoznak politikai okokból, sokkal inkább korosztályi sajátosság, egymás ugratása. Ezt bármilyen oldalra tartozással magyarázni a tények, a szituációk elferdítése. Következetlenség a véleménynyilvánítás szabadságának emlegetése, hiszen senkit nem értek retorziók nézetei miatt. A kivágott Orbán Viktor, Soros György és Németh Szilárd képek nem politikai üzenetet hordoztak, csak a közbeszédben uralkodó abszurd szituációra reflektáltak, anélkül, hogy állást foglaltak volna bármely oldal ellen vagy mellett.
A videóban az is elhangzik, hogy riportalanyunk saját célra kivágott konzultációs íveket, amelyeket leszedettek vele, míg az ellenzéki pártokat propagáló szóróanyagok és matricák érintetlenül maradtak:
A szekrényeken 4-6 diák osztozik, ezek felragasztásához mindannyiuk beleegyezése szükséges, másrészt ezek direkt politikai tartalma egyértelmű, még ha nem is egy pártról, hanem a kormányról beszélünk. Az órákon, például történelemfakultáción a diákok bekiabálásaira egy tanárnak vajmi kevés ráhatása van. A konkrét példaként felhozott sajtóperek kapcsán felmerül a kérdés, hogy amikor a felperesnek adnak igazat, akkor jogosan sérelmezett valamilyen megjelent hírt, így aligha hibáztatható a sértett, hogy feljelentést tett. Az, hogy minderről a DÖK elnök beszél, kiemelve azt, hogy hátrányos megkülönböztetésben volt része, elnyomták, nem hagyták, hogy véleményt nyilvánítson szintén abszurd. A legtöbb iskolában matricák felragasztása a leggyakoribb diákcsíny, szorosan követi a fallikus szimbólumok felrajzolását, illetve a nevek padokba karcolását. Milyen durva politikai üzenetet hordoz egy matrica, amin az olvasható, hogy „Olyan aranyos, biztos nem akar lopni”?
Ennél a pontnál azért megjegyeznénk, hogy bár nem tudjuk, pontosan milyen matricáról lehet szó, de a felirat alapján feltételezhetően hordoz ez az úri cinizmus magában politikai töltetet. Úgy folytatják:
A tanárok részéről nem érzékeltünk az iskolában nyílt politizálást, ha szóba is kerültek aktuális témák, vagy kitérő választ adtak, vagy a diákok közötti véleménycsere moderálására törekedtek, volt olyan alkalom, amikor egy diák egy MKKP-s szórólapot tartott a kezében, egy a tv által is közvetített iskolai eseményen, neki is szóltak, hogy ennek nincs helye az iskolában, és az igazgatói irodába kérették.
Ezután feltehetően a lapunknak nyilatkozó fiatalnak üzennek:
Kedves iskolatársunk. Nem értjük, hogy miért nem akkor fordultál akár az iskola vezetősége, akár a nyilvánosság felé, amikor ezeket tapasztaltad, hogy miért most, amikor már leérettségiztünk – nem vagyunk a gimnázium tanulói – érezted úgy, hogy ezt meg kell osztanod a nagyvilággal. Név és arc nélkül. Arccal és névvel is gerinctelen cselekedet lenne ballagás után, de így gyávaság is. Az iskola diákjai, és tanárai, akiket alaptalanul hozol rossz hírbe, vádolsz súlyos dolgokkal, tudják, hogy te voltál. Ha ennyi éven át, a „terrorban” és „elnyomásban”, a „megaláztatások” között ki tudtál és mertél állni a véleményed mellett, most miért nem?
Végezetül pedig portálunknak üzentek a diákok, amelyben azt sérelmezik, miért hozunk nyilvánosságra olyan anyagot, amelyben “rossz színben tüntetjük fel az iskolát”.
Miért bélyegeztek „elnyomó liberálisnak” több mint 600 gyermeket és felnőttet – egyetlen, nevét és arcát nem vállaló ember véleménye alapján? Ha valóban független, objektív sajtótermékként definiáljátok magatokat, sokszínű és pontos tájékoztatást kívántok nyújtani – ha nem, akkor is – ez a legkevesebb, amit egy újságírónak, szerkesztőnek, bárkinek, aki a szakmában mozog, illene megtennie. Miért tesztek fel olyan kérdéseket, amikkel az objektív válaszadás lehetőségét sem adjátok meg? Miért használjátok fel egy tanár (aki mellesleg sosem tanította azt az embert, akit kérdeztetek) személyes facebook-oldalát, arra, hogy erősítsétek az igazság általatok megalkotott formáját, ráadásul hibásan, hiszen senkit nem köteleztek arra a diákok közül, hogy tanárok facebook oldalát nézegessék. A politikai nézete mindenkinek a magánügye. Ganczer Viktória az iskolában sohasem politizált, a diákok – legalábbis akiket tanít – kedvelik, s ha nem, akkor annak nincs politikai vetülete. Ti ezt hagytátok teljesen figyelmen kívül. Reméljük a történet ezen oldalát is megjelentetitek az oldalatokon.
A nekünk szánt részre válaszolva:
Kedves diákok! Sajnos nem egy helyről értesültünk a Kosztolányi Dezső Gimnáziumban történtekről. Lapunkat felkeresték ez ügyben diákok, akiknek bona fide hitelt adtunk. Az általatok is megnevezett angoltanárnő Facebook-oldala nyilvános, az jut hozzá ezekhez az információkhoz, aki akar, innentől fogva pedig nem magánügy, legalábbis akkor nem, ha pedagógusról van szó, és panasz érkezik a tanóráin tett politikai töltetű megjegyzéseire. Ganczer Viktória angoltanárnő azon kérdéseinkre, miszerint igazak-e azok a visszhangok, amelyekről portálunk több forrásból értesült, hogy Ön nyíltan, tanóra keretén belül tesz kormánykritikus megjegyzéseket?; Hátráltatva vannak-e azok a diákok, akik esetleg kormányszimpatizánsok?; valamint Facebook-profiljára folyamatos jelleggel, nem titkolva osztja meg politikai hovatartozását, így tanári mivoltjában is hangot ad-e ennek?
a következő válasz érkezett:
köszönöm érdeklődésért, mindhárom kérdésre a válaszom NEM.
NEM ELSZIGETELT ESETRŐL BESZÉLÜNK
Még januárban írt meg a PestiSrácok.hu egy másik iskolában történt esetet, amikor a 24.hu Orbán Viktor állítólagos gyűlöletpropagandájáról szóló cikkét osztotta ki nyelvtanórán az egyik fővárosi szakképző iskola tantanára, hogy elemezzék azt a diákok. Az esetről akkor az egyik 11. osztályos tanuló számolt be a portálunknak, jelezve, hogy zavarja őt is és több osztálytársát is a tanárnő rendszeres tanórai politizálása. Az iskolában nem merte jelezni a történteket és egyébként nem is szeretné, hogy a tanárnő emiatt bajba kerüljön, azt viszont igen, hogy az felhagyjon a tananyagon kívüli pártpolitizálással, ami ráadásul rengeteg időt vesz el az érdemi munkától. Egy héten belül ez volt akkor a második eset, hogy kiderül: az Orbán-kormány ellen uszítók szintet léptek és gyermekeket használnak fel politikai célra, illetve oktatási intézményben politizálnak. A köznevelési törvény egyébként egyértelműen tiltja, hogy a tanárok az iskolában politizáljanak, politikai propagandát terjesszenek a gyerekek között.
Vezető kép: Pannon RTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS