A főváros VIII. kerületének fideszes polgármestere, Sára Botond egy, a Mandinernek adott interjú keretén belül számolt be az általa kezdeményezett józsefvárosi konzultáció eredményéről. A helyiek akaratának megfelelően a konzultációból fakadó legfontosabb döntéseket már a jövő héten meghozzák: az elkövetkezőkben csak büntetlen előéletű személyek kaphatnak önkormányzati bérlakásokat, és nem lehet majd új hajléktalanszállót építeni a kerületben.
Sára Botond elmondása alapján a 2010 előtti Józsefvárosról egy olyan kép élt az emberek fejében – nem indokolatlanul –, hogy a “nyolcker” a bűnözés, a drog, a prostitúció melegágya, ami tele van hajléktalanokkal és borzasztó a közbiztonság. Akkor tízből hét ember azt mondta, hogy ha megtehetné, elköltözne innen. Nem érezték biztonságban magukat. Ehhez képest óriási a változás. Most tízből hét ember épp az ellenkezőjét mondja, mint korábban; az elmúlt lassan tíz év munkájának köszönhetően az emberek szubjektív biztonságérzete javult.
A változás egy másik bizonyítéka, hogy csak 2018-ban ötezren költöztek a hetvenötezer lakosú kerületbe, Józsefváros újra vonzó célpont lett
– fűzte hozzá a polgármester. Sára Botond kiemelte, hogy a közelmúltban egy konzultáció keretén belül kérdezték meg a helyieket az őket érintő problémákról, mint például a közbiztonság, a köztisztaság, a hajléktalankérdés és a drogkérdés. A másfél hónapos konzultáción 12 ezer ember vett részt, és nagyjából 90 százalékban azonos választ adott. Ennek eredményeképpen az egyik fő problémaként a hajléktalankérdés emelkedik ki Józsefvárosban, ami közbiztonsági és közegészségügyi kockázatot jelent. Ezzel összefüggésben a polgármester közölte, hogy a kerületben már kilenc hajléktalanszálló van, a városrész ebből a szempontból már túlterhelt, ezért felülvizsgálatot kezdeményez az illetékes minisztériumban.
A következő testületi ülésen benyújtunk egy előterjesztést, mely megtiltaná további szállók megnyitását és ezeknek az intézményeknek a bölcsődék, óvodák, iskolák, játszóterek háromszáz méteres körzetében történő működését. Szeretnénk megóvni a gyermekeket, a családokat ezektől az említett veszélyektől
– hangsúlyozta Sára Botond. Az ellenzéki pártok támogatásával induló klubrádiós Pikó András az önkormányzati bérlakásokra vonatkozó álhíreivel kapcsolatban megjegyezte, hogy a 2010 előtti balliberális városvezetés a 24 ezer bérlakásból 20 ezret eladott, így a meglévőkből kell gazdálkodni.
Az viszont nem világos, hogy mi lett az így befolyt pénzzel, mert 2010 előtt nem történtek fejlesztések Józsefvárosban, ráadásul “sikerült” 11 milliárd forintos adósságot felhalmozniuk
– tette hozzá a polgármester.
Mindezek ellenére a kerület évente mégis 1,1 milliárdot költ a bérlakások fenntartására
– emelte ki. Megjegyezte: a 2002 és 2006 között a balliberális városvezetés alig 200 millió forintot költött a lakásokra, míg a fideszes vezetés 2014 és 2019 között közel 7 milliárdot. Sára Botond külön kihangsúlyozta, hogy a konzultációból egyértelműen látszik: a józsefvárosiak elvárják a városrész vezetésétől, hogy csak büntetlen előéletű emberek lakhassanak önkormányzati lakásban.
Az erre vonatkozó kérdésre a megkérdezettek több, mint nyolcvanöt százaléka igennel felelt, így nekem nincs is más választásom, mint végrehajtani az emberek akaratát. Ezért felkértem a jegyzőt, hogy vizsgálja meg ennek a lehetőségét
– fűzte hozzá a polgármester. Sára Botond elmondta, hogy az önkormányzati lakások bérlői a piaci ár tizedét fizetik bérleti díjként; aki önkormányzati lakásban él, átlagosan kevesebb, mint 300 forintot fizet egy négyzetméterért. Jogos elvárás a józsefvárosiak részéről, hogy ha valaki ezzel a lehetőséggel visszaél, ha vét a társadalom ellen, ne részesüljön ebből a kiváltságból.
Azoknak szeretnénk biztosítani ezt a lehetőséget, akik büntetlenek, dolgoznak, normális életet élnek, családjuk van és rászorulnak erre a lehetőségre
– nyomatékosította álláspontját. Józsefváros polgármestere biztos benne, hogy a döntését azonnal megtámadják az úgynevezett jogvédők, de ő ennek ellenére nem fog meghátrálni, hiszen nem a jogvédők véleménye a fontos, hanem a helyi embereké, ők pedig elég egyértelműen kinyilvánították a véleményüket.
Az én dolgom pedig az, hogy ennek érvényt szerezzek. Ebből nem fogok engedni
– hangsúlyozta álláspontját. Az interjú végén a drogkérdéssel összefüggésben közölte, hogy a rendőrség hatékony munkájának köszönhetően komoly fejlődést tapasztalhatnak a józsefvárosiak. Szintén előrelépésként értékelte, hogy a tűosztogató Kék pontot sikerült bezáratni.
Ennek köszönhetően drasztikusan lecsökkent a közterületeken eldobott tűk száma
– tette hozzá.
Forrás: Mandiner.hu; Fotó: Lokál.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS