Az első- és a másodfokú bíróság is kimondta, hogy a dr. Czeglédy Csaba Adrián letartóztatásának meghosszabbítását 2018 augusztusában indítványozó ügyész nem követett el bűncselekményt, hivatali kötelességét nem szegte meg, munkája során törvényesen járt el. A Központi Nyomozó Főügyészség a feljelentést bűncselekmény hiányában elutasította, a további jogorvoslati kérelmet, panaszt és most a pótmagánvádat is. A bíróság a fenti döntéseiben egyértelműen megerősítette azt, hogy az ügyész törvényesen, az anyagi és az eljárási jogszabályokat teljes körűen betartva járt el. Mindezekre figyelemmel az ügyész eljárását törvénysértőnek minősítő állítások és dr. Czeglédy Csaba Adrián támadása minden alapot nélkülöznek – olvasható a hivatalos tájékoztatás az ugyeszseg.hu portálon.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a hatmilliárdos költségvetési csalással és bűnszervezet irányításával vádolt Czeglédy Csaba minden létező eszközzel igyekszik gátolni, késleltetni az ügyében folyamatban lévő büntetőeljárást. Már letartóztatásban volt a szegedi BV-intézetben, amikor 2018-ban az országgyűlési választás előtt bejelentette, hogy elkezdi gyűjteni a támogató aláírásokat, és részt vesz a választáson. Bár a szükséges számú aláírást hívei összegyűjtötték neki, akkor mentelmi joga miatt csak egy napig volt szabadlábon. Újabb eljárás is indult ellene, amelyeket azán később összevontak, ezért újra előállították és letartóztatásba helyezték. Amikor kiderült, hogy ezzel a húzással nem szabadul a rácsok mögül, már nem akart annyira képviselő lenni, és végül visszalépett. Ellenben azóta támadja az ügyében eljáró csoportvezető ügyészt egészen elképesztő módszerekkel, kijátszva minden létező jogi lehetőségét. Hivatali visszaélés bűntette miatt feljelentést tett, majd miután azt elutasították, panaszt nyújtott be, majd miután azt is elutasították, pótmagánvádat nyújtott be.
Azon túl, hogy hasonlóra még nem volt példa a magyar igazságszolgáltatás történetében, olyan érzete is támad az embernek, hogy Czeglédy revansot akar venni és meg akarja leckéztetni a hatóságokat is. Szanka Ferenc, a Csongrád Megyei Főügyészség csoportvezető ügyésze ellen pedig mintha már személyes bosszúhadjáratot folytatna, mert őt okolja, amiért a felelősségre vonás alóli kibújási kísérletei nem jártak sikerrel.
Az európai parlamenti választás idején újra nekigyürkőzött, barátja, Gyurcsány Ferenc segédletével, ugyanis a Demokratikus Koalíció ugyan esélytelen helyre, de listájára vette a hűséges ügyvédet. Ekkor már meg is kellett szüntetni a törvény szerint a Czeglédy elleni büntetőejárást – társai a fővádlott nélkül álltak bíróság elé az előkészítő tárgyaláson. Bár az ügyészség indítványozta, hogy a mentelmi jog megszűnése után, az akadály elhárulásával folytassák le a már vádemelésen túli eljárást Czeglédy ellen, a Szegedi Törvényszék ezt elutasította, mondván, nincs mit lefolytatni, Czeglédy ellen nincs büntetőeljárás. Jogi vita következett, hogy szükséges-e újabb vádemelés; Czeglédy egyik védője úgy érvelt, hogy itt aztán most mindent elölről kell kezdeni, de nem lett igaza. A Csongrád Megyei Főügyészség fellebbezett a határozat ellen, aminek a Szegedi Ítélőtábla helyt adott. Az ítélőtábla álláspontja szerint az eljárás lefolytatásához szükséges ügyészi indítvány megérkezett; ebben az ügyészség megjelölte, mely vádirat alapján kéri az eljárás lefolytatását. Ez az indítvány – mivel a speciális akadály megszűnt – lehetővé teszi a már benyújtott vád alapján az eljárás lefolytatását – foglalt állást a táblabíróság, és az eljárás lefolytatására utasította a Szegedi Törvényszéket, elutasítva azokat a védői indítványokat, amelyek az ügy áthelyezését kérték Szombathelyre.
A törvényszéken az ügy előkészítő ülése június 20-án kezdődött el, akkor még Czeglédy nélkül. A bíróság négy vádlottról hozott – hármuk esetében jogerős – ítéletet. A Humán Operátor Zrt. egy munkatársát bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettében és folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondta ki bűnösnek a bíróság. A nőt a bíróság három év három hónap börtönbüntetéssel sújtotta, kimondva: nem bocsátható feltételes szabadságra. Három egykori iskolaszövetkezeti vezető esetében is ítélet született: őket másfél és három év közötti börtönbüntetéssel sújtotta a bíróság, egyiküket kizárva a feltételes szabadság lehetőségéből.
A büntetőper október 21-én folytatódik.
Visszatérve Czeglédyre és az ügyében eljáró ügyész akadályozására, ellehetetlenítésére tett lépéseire: az ügyészség most kiadott közleményében részletezte, hogy minden fórumon elutasították Czeglédy teljesen alaptalan jogi kifogásait.
A Központi Nyomozó Főügyészség a feljelentést bűncselekmény hiányában elutasította, amely döntéssel szemben előterjesztett panaszt a Legfőbb Ügyészség ugyancsak alaptalannak tartotta.
Dr. Czeglédy Csaba Adrián ezt követően pótmagánvádlóként lépett fel, és továbbra is azt állította, hogy az ügyész bűncselekményt követett el a sérelmére. A Szolnoki Járásbíróság 2019 májusában az indítványát elutasította azzal, hogy a hivatali visszaélésnek nem sértettje, feljelentőként pedig pótmagánvád előterjesztésére nem jogosult.
A döntés elleni fellebbezést elbíráló Szolnoki Törvényszék 2019 szeptemberében helybenhagyta az elsőfokú határozatot.
A törvényszék a napokban kézbesített végzésében rámutatott arra is, hogy az ügyészség által mindvégig vitatott pótmagánvádlói állítás – mely szerint az iratok nem teljes körűen kerültek átadásra – kötelezettségszegést nem valósított meg. Ezen túlmenően a bíróság megállapította, hogy az ügyész a kényszerintézkedés fenntartását nem kizárólag a bizonyítás meghiúsítása, hanem a bűnismétlés veszélye miatt is indítványozta, amely álláspontját teljes egészében osztotta a letartóztatást meghosszabbító Szegedi Járásbíróság
– fogalmaz a közlemény.
Vezető kép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS