A Borkai-botrány 3-5 aranyérmet jelentett a szocialistáknak – mondta Gulyás Gergely az Alapjogokért Központ konferenciáján. A Miniszterelnökség vezetője szerint a választás egyik tanulsága az is, hogy aki nem szerez 50 százalék plusz egy szavazatot, az nem tud nyerni, így pedig 47-48 százalékkal el lehet veszíteni választásokat – írta meg az Origo.
Gulyás Gergely felidézte, hogy míg 2006-ban földcsuszamlásszerű jobboldali győzelemről beszéltek, addig ma nem ezt olvassuk, pedig a mostani és az akkori Fidesz-eredmények nagyon hasonlóak voltak.
A Borkai-botrány
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a fővárosban és a megyei jogú városokban a képviselőkre leadott szavazatokat, valamint a megyei listákra adott szavazatokat érdemes összevetni.
Budapesten a kormánypártok 41, míg az ellenzék több, mint 50 százalékot szerzett
– mondta Gulyás.
Mindezek alapján szinte megismétlődött az EP-választás eredménye
– összegezte. Gulyás elmondta, hogy a szélsőjobboldali, liberális és a baloldali összefogás az egyéni jelöltek szintjén működött.
A Borkai-ügy hatása pedig abban érvényesült, hogy legalább három kerületben és két megyei jogú városban hozzájárult az ellenzék sikeréhez
– vélekedett Gulyás.
A Borkai-botrány 3-5 aranyérmet jelentett a szocialistáknak
– tette hozá a miniszter. Megjegyezte azt is: most kiderült, hogy aki nem szerez 50 százalék plusz egy szavazatot, az nem tud nyerni, így pedig 47-48 százalékkal el lehet veszíteni választásokat.
Mindezzel pedig számolni kell a jövőben is
– mondta.
Mostantól van ellenzéki felelősség
Eddig az ellenzék abban a helyzetben volt, hogy nincsen semmi felelőssége, de ez mostantól megváltozott
– mondta Gulyás.
Mi tiszteletben tartjuk a választók demokratikus döntését, így akit megválasztottak, azzal nyitottak vagyunk az együttműködésre. A mostani helyzet komoly felelősséget ró azokra, akik kilenc éve csak kritizáltak
– tette hozzá.
Magyarországon demokrácia van, ahol nincs megírva, hogy minden kerületben és a városokban csak a kormánypártok nyerhetnek
– mondta Gulyás Gergely.
Ha megnézzük az európai fővárosokat, akkor csak Madridban és Szófiában van jobboldali polgármester. Eddig Budapest kivétel volt, de még mindig 10 kerületben jobboldali vezetés van
– magyarázta a miniszter, aki szerint Budapest aranykora volt az előző kilenc év, de mostantól egy új korszak kezdődik.
Megszűnt a centrális erőtér
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke arról beszélt a konferencián, hogy megszűnt a 2006 óta kialakult centrális erőtér. A korábbi időszakban 40 százalékos eredményekkel is könnyen lehetett nyerni. Mindez a centrális erőtér átalakulását eredményezte; ezzel hosszasan kísérletezett az ellenzék. A politikus szerint a szavazók szintjén beérett az összefogás, még ha az ellenzéki elitek szintjén nem történt meg a teljes összeolvadás. Kósa Lajos szerint az ellenzéki oldalon semmilyen értelmes mondanivaló nem volt. Úgy látja: attól, hogy a Fidesz nem 6:1-re nyert, hanem 3:2-re, ez egy duális erőtérben nagy eredmény.
A Fidesz a legerősebb párt
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ vezetője arról beszélt, hogy többféle magyarázat van a kialakult helyzetre, így többek között az is, hogy a főváros a baloldali-liberális erők központja, míg a vidék a jobboldalé és a konzervatívoké. Ám mindezek a magyarázatok a benyomásokról szólnak. Szánthó szerint a számok alapján a Fidesz a legerősebb párt, és egy teljes összesítés alapján a tavaszi EP-választáshoz képest és a korábbi országgyűlési választáshoz képest nincs jelentős elmozdulás.
Forrás: Origo; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS