Oroszország senkit sem kíván megtámadni, az orosz fenyegetés puszta kitaláció – hangoztatta Vlagyimir Putyin egy szerdai moszkvai nemzetközi befektetői tanácskozáson. Az orosz elnök felhívta a figyelmet arra, hogy az EU- és NATO-tagállamok lakosságszám, valamint a gazdasági és a katonai potenciál tekintetében messze felülmúlják Oroszországot. Az államfő reménykedik, hogy az új ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel közös megoldást találhatnak a szakadár orosz területek jelentette gondokra. Putyin szerint a kínai gazdasági modell immár bizonyítottan sikeresebb az amerikainál, egyúttal hangsúlyozta, hogy a civilizációnkat veszélyeztetné az, ha egyszerre teljesen lemondanánk a szénhidrogének jelentette energiáról.
Függetlenül az Ukrajnával kapcsolatos összes problémától, a Krím és a Donyec-medence körüli spekulációktól, mindenki tökéletesen tisztában van vele, hogy Oroszország senkit sem szándékozik megtámadni
– állította az orosz elnök. Putyin szerint az orosz fenyegetés azok kitalációja, akik nyerészkedni próbálnak és előnyökhöz jutni az Oroszország elleni küzdelem előőrsének szerepében. Azt mondta, hogy a jelentősebb európai országok vezetői ezzel tisztában vannak; egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy az EU- és NATO-tagállamok lakosságszám, valamint a gazdasági és a katonai potenciál tekintetében messze felülmúlják Oroszországot. Arra a kérdésre, hogy milyen viszonyban áll Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Putyin azt mondta, hogy semmilyenben, mert még csak telefonon beszélt hivatali partnerével, aki megítélése szerint rokonszenves és őszinte ember lehet. Putyin úgy vélekedett, hogy Zelenszkij valóban javítani akar a helyzeten, egyebek mellett Délkelet-Ukrajnában, hozzátette ugyanakkor: nem tudja, hogy mennyire képes ezt megtenni. Méltatta, hogy a Donyec-medencei demarkációs vonalon három szakaszon sikerült szétválasztani az egymással harcoló csapatokat. A két elnök a tervek szerint személyesen is találkozik december 9-én, a normandiai négyek – Oroszország, Ukrajna, Franciaország és Németország – vezetőinek párizsi csúcstalálkozóján. Putyin a moszkvai fórumon kifejezte reményét, hogy a Donyec-medencei szürke zónába nem térnek vissza ukrán fegyveresek, egyebek között a nacionalistákból felállított nemzeti gárda tagjai. Az orosz elnök kilátásba helyezte, hogy egy ilyen fejleményre a két szakadár népköztársaság megfelelő választ fog adni.
Putyin szerint néhány kelet-európai ország tíz éven belül kiléphet az EU-ból
Az orosz elnök nem zárta ki, hogy egyes kelet-európai országoknak néhány év múlva eszébe jut majd az Európai Unióból való kilépés. Putyin szerint az unión belül ellentéteket szült az adók elosztása, mert azok jelentős része azok “nadrágjának tartására” ment, akik még nem érték el a gazdasági fejlettség egy bizonyos szintjét, és ez eurómilliárdok tucatjaiban mérhető.
Valamikor 2028 környékén Kelet-Európa egyes országai a gazdasági fejlődés olyan szintjére jutnak majd el, amikor már nem kapnak szubvenciókat és különféle támogatásokat az európai büdzséből, hanem fizetniük kell majd, mint Nagy-Britanniának. És nem vagyok benne biztos, hogy nem jut majd eszükbe ugyanaz, mint magának Nagy-Britanniának
– hangsúlyozta Putyin, aki ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Oroszországnak érdeke az Európai Unió fennmaradása és hatékony működése, mert “kiszámítható és érthető partnerre” van szüksége. Mint mondta, Moszkva aggodalommal követi a fejleményeket, mert devizatartalékainak jelentős részét euróban tartja, és mert az EU a szankció ellenére is a legjelentősebb kereskedelmi és gazdasági partnere. Szavai szerint Oroszországban folyamatosan elemzik az unióban zajló eseményeket. Mint az elnök mondta, tudatában van annak, hogy az európai országok eltérő forgatókönyvekben gondolkodnak a tagállamok konszolidációjáról és az integráció stabilabb formáinak eléréséről.
Nem tudom, hogy ez sikerül-e nekik, de mindenesetre szeretnék sikert kívánni nekik ehhez
– fogalmazott. Az orosz vezető helytelennek nevezte azt a párhuzamot, amit a fórum egyik résztvevője vont a Szovjetunió szétesését megelőző válság és az EU belső nehézségei között. Rámutatott egyebek között, hogy amíg az első egy erősen központosított, egységes állam volt, addig a második nem az.
A kínai gazdasági modell hatékonyabb az amerikainál?
Vlagyimir Putyin kifejtette azt a nézetét, hogy a Szovjetunió szétesésének következményei alulmúltak minden negatív várakozást, mert a rossz hatékonyságú gazdaságpolitika a szociális szféra összeomlásához és elhúzódó politikai következményekhez vezetett. Pozitív ellenpéldaként hozta fel Kínát, ahol a tervgazdaságot sikerült összehangolni a piacgazdaság elemeivel. Megismételte, hogy Oroszország olyan mértékben hajlandó együttműködni az Egyesült Államokkal, amilyenben erre a másik fél is kész. Mint mondta, a két országnak közös érdekei vannak egyebek között a nemzetközi biztonság szavatolásában, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcban, valamint a környezetvédelemben. Az elnök kitért arra, hogy a kétoldalú kereskedelem, amely Barack Obama elnöksége alatt a húszmilliárd dolláros szintre esett vissza, Donald Trump két éve alatt huszonötmilliárdra emelkedett, ami szerinte így is kevés. Putyin kifejezte bizakodását, hogy egyszer megszűnik már az amerikai tényezők negatív hatása a kétoldalú viszonyra.
Mi készen állunk erre
– jelentette ki. Az orosz államfő úgy vélekedett, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború ellenére a legközelebbi jövőben aligha várható világgazdasági recesszió. Hangot adott meggyőződésének, hogy a kínai gazdasági modell hatékonyabb az amerikainál, és jelentős mértékben ezzel magyarázhatók a Peking ellen Washington által bevezetett szankciók. Méltatta, hogy a jüan felkerült a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hivatalos devizalistájára, amivel elfoglalta méltó helyét a világ pénzpiacain. Putyin egyúttal a rosszindulatú konkurencia megnyilvánulásának és hibának minősítette a Kína és Oroszország fejlődésének feltartóztatására irányuló amerikai kísérleteket.
Veszélyt jelentene a civilizációra a szénhidrogénekről való teljes lemondás
Veszélyt jelentene a civilizációra a szénhidrogénekről való teljes lemondás
– jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a moszkvai eseményen.
Nézetem szerint abszolút furcsa az olyan tiszta szénhidrogén ignorálása, mint amilyen a gáz. Amikor ilyen elképzeléseket hirdetnek, úgy tűnik nekem, hogy az emberiség ismét a barlangban találhatja magát, de csak amiatt, mert nem lesz mit fogyasztania
– mondta Putyin. Az orosz vezető szerint nem lehet a hagyományos energia leépítésével pusztán a Nap, a szél, avagy az árapály erejére építeni.
Ma olyanok a technológiák, hogy szénhidrogén-nyersanyagok, atomenergia és vízenergia nélkül az emberség nem képes a túlélésre és a civilizáció fenntartására
– hangsúlyozta. Az elnök hozzátette, hogy ettől még elkerülhetetlenül szükség van az eszközök összpontosítására, a megújuló energiaforrások fejlesztésére, amelyek évezredekig megóvják a természetet az eljövendő nemzedékek számára. Vlagyimir Putyin közölte, hogy Oroszország a palaolaj kitermelésében sosem fogja a mai műszaki színvonalon álló, környezetszennyező, barbár eszközöket alkalmazni, és elmondta azt is, hogy orosz részről nem prognosztizálnak jelenős növekedést az amerikai palaolaj-kitermelésben. Bejelentette, hogy Moszkva az olajpiac stabilitása érdekében részese marad az OPEC-együttműködésnek.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS