A napirend előtti felszólalások egyik gyöngyszeme ismét Szabó Tímea és Dömötör Csaba csörtéje volt, a Párbeszéd üdvöskéjét – akinek valamiért beakadt a “pornó” szó – ugyanis a kormánypárti államtitkár kíméletlenül szembesítette a valósággal. De Jakab Pétert sem kímélte, akinek felhívta a figyelmét arra, hogy Gyurcsány Ferenccel tett esküt a parlament lépcsőjén. Szijjártó Péter a KDNP frakcióvezetőjének felszólalására reagálva kijelentette: addig blokkolni fogjuk Ukrajna NATO-csatlakozását, amíg megnyugtatóan nem rendezik a magyar kisebbség helyzetét. Több jelenlévő elmondása szerint Jakab Péter, a Jobbik vágybeli örökös elnöke az ellenzéki viselkedéskultúrába immár jól beilleszthető módon, lefelé mutatott hüvelykujjával reagált Dömötör felszólalására.
Dömötör Csaba a Párbeszéd társelnökének napirend előtti felszólalására reagálva kijelentette: a képviselőnő által elmondottak többsége “szemenszedett hazugság”.
Igyekszem reagálni azokra a sajtóhírekre, amit Ön felolvasott. Ami a bérek helyzetét illeti, ebben sem sikerült igazat mondania. A szociális dolgozóké, a pedagógusoké, az orvosoké mind nőtt az elmúlt években, sőt, az egészségügyi szakdolgozók bére is, de beszélhetnénk arról, hogy az életpályamodellnek köszönhetően a katonák és a rendőrök bére is mintegy ötven százalékkal növekedett
– sorolta. Mivel felszólalása közben Szabó Tímea ellenállhatatlan vágyat érzett arra, hogy folyamatosan kommentálja az államtitkári választ, Dömötör Csaba megkérte az alapvető tisztelet megadására is. A képviselőnő azt is sérelmezte, hogy az országgyűlési törvény módosítását várhatóan ma elfogadja a T. Ház. Ezzel kapcsolatban az államtitkár kijelentette:
Nem lesz itt semmiféle szájzár, viselkedniük kell, ennyi.
Majd arra emlékeztette a jelenlévő ellenzéki képviselőket, hogy az általuk győzelemként megélt önkormányzati választás jó bizonyíték arra, hogy nem lehet hinni az ígéreteiknek:
Mivel kezdték? Jelentősen megemelték az alpolgármesterek számát, visszahívták a múlt embereit. Kapaszkodjanak meg, még Vágó Istvánt is, a kvízmestert, a BKV élére. Önök stadionstopot ígértek, de kórházstopot hoztak. Már most százmilliókkal terhelik meg az önkormányzati kasszát, miért nem váltják át ezt inkább CT-re?
Közölte azt is:
Ha egy lapra kellene felírni azt, mit gondolnak a választók, az az lenne, hogy “nem erről volt szó”. Mást ígértek, mint amit csinálnak.
Jakab Péter napirend előtti felszólalására adott válaszában sem fukarkodott emlékeztetni a Jobbik tagjait arra, hogy mivé váltak a kezdeti nemzeti radikális pártból. Ezt jól hallhatóan nem díjazták a jobbikosok, akik közül Brenner Kolomannak mégiscsak fontosabb volt szelfit készítenie a felháborodás helyett.
Dömötör Csaba azt is közölte, hogy a Jakab által emlegetett statisztikai adatok sincsenek köszönőviszonyban a valósággal:
súlyos dolgot állított az országgal kapcsolatban. Sokszor hivatkozik Borsod megyére, megnéztem az adatokat. A munkanélküliség csökkent, a bérek nőttek. A regisztrált bűncselekmények száma 12 százalékra csökkent 26 százalékról. Fontos lépéseket tettünk azokkal szemben, akikhez önök csatlakoztak.
Az államtitkár ezek után kijelentette:
Az, hogy a magyarokat sértegetik, ez mindennek az alja. Azt kérem, hogy az identitásválságból fakadó frusztrációt ne a választókon éljék ki. Nálam sokkal jobban megfogalmazta Pongrácz Gergely testvére, hogy mivé is váltak Önök. Azt mondta: a Jobbik csúnyán megcsalta ’56 szellemét.
Hozzátette:
Nyugodtan radírozzák ki a párt logójából a nemzeti színű lobogót, tegyék rá a vörös csillagot, nyugodtan írják rá, hogy “moszkoviták” lettünk.
Szavait a jobbikos képviselők többsége a telefonjába merülve hallgatta, fejét lehajtva. Dömötör Csaba Gyurcsány Ferencet sem kímélte:
Ön soha nem kért bocsánatot a 2006-os rendőri terror miatt, és nem azért, mert hiányzott a bátorsága, hanem mert nem akart.
(Arató Gergely folyamatosan bekiabál.)
Külügyminiszter: A múlt heti NATO-csúcs is azt bizonyította, hogy Magyarország megbízható szövetséges
Harrach Péter (KDNP) külpolitikai kérdésekről beszélt. Szavai szerint Magyarország sikeres külpolitikai tevékenységet folytat, ezt bizonyítják például a miniszterelnöki találkozók a világ vezetőivel. De beszélt arról is, hogy miért fontos hazánk számára a NATO-ban való szerepvállalás. Úgy fogalmazott: a NATO stabilitása magyar érdek.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy a magyar nemzeti érdek érvényesítése a legfőbb szempont. Felszólalásában egyebek mellett visszautasította Ukrajna vádjait Magyarországgal kapcsolatban, és közölte, hogy arra kérik az ukrán vezetést, hogy a kárpátaljai magyar közösség kapja vissza a jogait.
A mi álláspontunk az, hogy az ukrajnai vezetés igenis vizsgálja felül a kisebbségi nyelvtörvényt. (…) Addig blokkolni fogjuk Ukrajna NATO-csatlakozását, amíg ezt a kérdést megnyugtatóan nem rendezik
– mondta. Hozzátette: a múlt heti NATO-csúcs is azt bizonyította, hogy Magyarország megbízható szövetséges. Szijjártó Péter kijelentette: a NATO-tagság az egyik szimbóluma annak, hogy Magyarország a kommunista diktatúra évei után visszavette a döntés lehetőségét saját jövőjéről, saját sorsáról. A miniszter a csúcstalálkozóról napirend előtt beszámolva kifejtette: a tanácskozáson elfogadott deklaráció sikeres magyar szempontból, mert az első olyan jellegű dokumentum, amely a tömeges illegális migrációt a biztonsági kockázatok között ismeri el, valamint megerősítette a szervezet elkötelezettségét a terrorellenes globális küzdelem mellett, amelyben Magyarország a kezdetektől aktív szerepet vállal. Hangsúlyozta: Magyarország kiveszi a részét a NATO erőfeszítéseinek sikerre viteléből, ugyanis növeli katonáinak számát Koszovóban és Afganisztánban, és ismét részt vesz a balti térség légvédelmében. Ismertetése szerint Magyarország a két walesi vállalásából egyet már idén teljesített: 20 százalék felett van a fejlesztési beruházások mértéke a védelmi kiadások tekintetében, továbbá világos menetrendje van a második vállalásra, a 2 százalékos GDP-arányos védelmi kiadási cél elérésére.
A frakciók támogatják Magyarország NATO-tagságát
Brenner Koloman (Jobbik) a miniszteri beszámolóra reagálva elmondta: pártja Kárpátalja vonatkozásában mindig támogatta a magyar kormány törekvéseit, hogy blokkolja Ukrajna NATO-csatlakozását, amíg a magyaroknak nem biztosítják a megfelelő kisebbségi és nyelvi jogokat.
Valóban új korszak indul a NATO-ban, új kihívásokkal szembenézni, és ebben Magyarországnak kiemelt szerepet kell játszania, ugyanakkor ma is történnek olyan dolgok az Országgyűlésben, amelyek a Magyarország elleni, jogállamisági szempontokat is figyelembe vevő eljárást nem segítik
– értékelt.
Harangozó Tamás (MSZP) arról beszélt, hogy pártja támogatja Magyarország euroatlanti integrációját, és elévülhetetlen szerepe volt ennek elérésében.
A párt mindent támogat, ami a szövetség egységét erősíti, és szembemegy mindazzal, ami azt gyengíti
– jelentette ki. Hozzátette: mindazonáltal fontos kérdés az orosz befolyás, és kérdés, hogy a katonai eszközökön túl milyen eszközei vannak Oroszországnak a NATO egységének aláásására.
Németh Zsolt (Fidesz) kiemelte: jelentős eredmény a NATO 70 éves történetében, hogy sikerült Európában fenntartani a békét.
Az első Fidesz-kormány idején csatlakozott Magyarország a NATO-hoz, és a Fidesz identitásának meghatározó, szerves része a NATO-tagság melletti elkötelezettség
– mondta. Közölte: a csúcstalálkozó látványosan demonstrálta a szövetség egységét, és alapvető érdekünk, hogy legyen egy atlanti együttműködés, mert ez a közép-európai térség biztonságának és gazdasági fejlődésének garanciája.
Nacsa Lőrinc (KDNP) köszönetet mondott minden magyar katonának, aki NATO-missziókban szolgál.
Magyarország érdeke a NATO-tagság, megbecsült tagja a szövetségnek
– jelentette ki. Arra kérte a külügyminisztert, hogy tartson ki az Ukrajna-stratégiánk fenntartásában, és továbbra is képviselje a magyarok érdekeit.
Keresztes László Lóránt (LMP) elmondta: óriási jelentősége van Magyarország biztonsága szempontjából a NATO-nak. Üdvözölte, hogy a csúcstalálkozó záródokumentumába bekerült, hogy a tömeges migráció kockázatot jelent, azonban döbbenetes – mondta –, hogy a magyar kormány politikai támogatást ad Törökországnak, és Orbán Viktor miniszterelnök szoros kapcsolatot ápol a török elnökkel. Hozzáfűzte: szembe kell nézni a globális klímaváltozással, mert ez a migráció egyik kiváltó oka.
Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) is a NATO egységességét hangsúlyozta. Ugyanakkor felvetette: kimaradt a külügyminiszter beszámolójából, hogy a NATO először jelölte meg lehetséges fenyegetésként Kínát, és a szövetség álláspontja szerint Oroszország továbbra is fenyegetést jelent az euroatlanti biztonságra.
Soltész Miklós államtitkár beszéde közben megérkeztek a párbeszédes képviselők egy feliratos pólóban; az egyenpólós mókuscsoporthoz az ellenzék több képviselője is csatlakozott. A póló felirata a következő:
Lesz szabad karácsonya az otthonápoló családoknak?
Fotók: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS