A rendőrségen belül szándékosan siklathatták félre a Medgyessy- kormányzat idején a kétezres évek egyik milliárdos alvilági svindlijének, egy ingatlanszövetkezeti csalásnak, a Vertical-Invest-ügynek a nyomozását, amiben egy kivétellel végül csak a strómanok kerültek bíróság elé – írja az Index.hu. A csalási ügyben az akkori politikai elit szerepe is felvetődött. A PestiSrácok.hu információ szerint, pár éve büntetőügyben elkövetett hatósági eljárás akadályozása bűntett kísérlete miatt ügyészségi nyomozás is indult, de úgy tudjuk, a vesztegetés és a hivatali visszaélés is megvalósulhatott, ám utóbbi két esetben elévülés miatt már senki ellen nem lehetett eljárást indítani.
A portál emlékeztetett, hogy az egyik strómannak, a Miss Universe Hungary szépségverseny egykori második helyezettjének, akit a bűnözők a “kirakatba” tettek, még mindig tart a büntetőügye. S. Szabina a 2000-es évek elején lett a Vertical-Invest egyik alapítója és az elnöke, az éjszakai életben jól ismert Klivinyi Zoltán segítségével. Az Index felidézte, hogy a szövetkezet mögött állók azt remélték, hogy a hosszú éveken át prosperáló Baumaghoz hasonlóan, a Verticalt is szépen felhizlalják majd a gyanútlan kisbefektetők, a sajtó már 2003 nyarán elkezdett cikkezni arról, mennyire kockázatos ingatlanszövetkezetbe fektetni a megtakarításokat.
Ráadásul 2003 nyarán kitört a brókerbotrány, ennek hullámán pedig az aggódó kisbefektetők az olyan szövetkezetekből is kezdték kivenni pénzeiket, mint amilyen a Vertical volt. Amikor 2003 augusztusában a befektetők megrohamozták az akkora már 1000-1500 ügyfelet maga mögött tudó Vertical irodáit, hogy kivegyék a pénzüket, a szövetkezet vezetése csak a pénz egy részét tudta kifizetni: a szövetkezetbe befektetett 1,7 milliárd forintból augusztus közepére gyakorlatilag semmi sem maradt, noha a bankszámlán 60, míg a házipénztárban 773 millió forintnak kellett volna lenni. – írja a portál, hozzátéve, hogy a Vertical ellen a rendőrség 2003 őszén kezdett nyomozni, de nem a hatáskörileg illetékes BRFK, hanem a XI. kerületi kapitányság. Az ügyben felbukkanó háttérembereket ugyanakkor ki sem hallgatták.
Az ügyben Klivinyit is letartóztatták, aki hónapokkal később az ügyésznek azt mondta: ha gondoskodnak biztonságáról, akkor néven nevezi azokat a bűnözőket, akik a Vertical mögött állnak. Írt is egy 30 oldalas, igencsak részletes vallomást, amiben meg is nevezte a háttérembereket. Csak később az elsőfokú tárgyalásnál derült ki, hogy ennek a vallomásnak egyszerűen nyomaveszett. Erről a Vertical elleni nyomozást vezető egyik alosztályvezető beszélt a Budapesti Nyomozó Ügyészségen 2017 őszén. Szerinte, noha a rendőrség tudta, hogy a gyanúsítottak, köztük Klivinyi, mindössze strómanok, néhány magasabb pozícióban lévő személy (elsősorban rendőr) nem akarta a nyomozást sikerre vinni. A rendőr beszélt arról a betörésről is, ami a XI. kapitányságon történt annak idején. Elmesélte, hogy egyszer egy szegedi könyvelőirodában iratokat és számítástechnikai eszközöket foglaltak le. Az iratokat az ügy előadójának irodájába tették, a számítástechnikai eszközöket pedig ugyanoda, egy páncélszekrénybe. “Ezután az irodát lezártuk és lepecsételtük, még azt is kiírtuk, hogy takarítást nem kérünk” – emlékezett vissza.
Másnap reggel arra lettünk figyelmesek, hogy a pecsét fel volt törve. Amikor az irodába beléptünk, láttuk azt is, hogy elváltozás történt, 1-2 előző nap lefoglalt bűnjelet elmozdítottak
– mondta a vallomásában. Mindezt jelezték a belső elhárításnak is, át is adták nekik az ezzel kapcsolatos jelentésüket, de a belső elhárítás vizsgálata eredménytelenül zárult. “Véleményem szerint ebbe az irodába kizárólag kapitánysági dolgozó tudott bemenni” .
A lap megjegyzi, hogy Az alosztályvezető tanúvallomása szerint a nyomozás előrehaladtával nyilvánvalóvá vált, hogy információk szivárognak ki a kapitányságról. Klivinyiről a rendőr elmondta: ő stróman volt, a megbízói még kihallgatva se lettek, noha a megbízóival szemben is már megállt az alapos gyanú. Az alosztályvezető készített egy jelentést, amiben mindezt le is írta, megemlítve, hogy a megbízók más bűncselekményekhez is köthetőek. A jelentésben az is szerepelt, hogy a megbízói kör felett “egy politikai elit diszponált”. A jelentés végül az akkori budapesti rendőrkapitány, Gergényi Péter asztalán landolt. Lett is következménye: a kerületi kapitányságtól elvették az ügyet. Kérték, hogy pakoljanak össze minden aktát, és adják azokat át a BRFK-nak. Az alosztályvezető felettese, miután értesült a jelentésről, a tanúskodó rendőr szerint azt mondta neki: “Bazdmeg, ha ez kiderül, bukik a kormány.”
A jelentés pedig, benne a nevekkel, államtitokká lett nyilvánítva.
“A jelentés minősített, így jelenleg nem nevezek meg senkit, akik a jelentésben szerepeltek. Később az is nyilvánvalóvá vált, hogy a nyomozást azért vették el tőlünk, mert túl jól haladt, és Klivinyi Zoltánnál meg kellett húzni a vonalat”
– mondta vallomásában az alosztályvezető.
Nyomoztak, de szinte minden elévült
Klivinyi Zoltán sokáig Amerikában bujkált, végül hat évre ítélte a bíróság. Érdekesség, hogy a férfihez kötik a hungarianvirus elnevezésű, Portikot mentegető blogot, amellyel az üzletember vélhetően még inkább felhívta magára a magyar hatóságok figyelmét. Az Index cikkében említetteket – az ügyészségi nyomozás kivételével – egyébként a hungarianviruson már évekkel ezelőtt megírták, sőt, a Gyárfás Tamás fémjelezte Napkeltében maga Klivinyi nyilatkozott 2008-ban arról, hogy politikai körökig érnek az ügy szálai, de beszélt az eltüntetett vallomásáról és a valódi haszonélvezők nevét rögzítő, titkosított jelentésről is. A Magyar Nemzet pedig még a 2000-es évek közepén arról írt, hogy a Vertical-Investből kiszedett pénzek olajos körökhöz kerülhettek, amiről Klivinyi is beszélt több interjúban. Az ügyben kerestük az ügyészséget is, Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője megkeresésünkre elmondta: a Budapesti Nyomozó Ügyészség (a Fővárosi Nyomozó Ügyészség elődje) folytatott eljárást büntetőügyben elkövetett hatósági eljárás akadályozása bűntett kísérlete miatt, egy gyanúsítottat ki is hallgattak, de vele szemben a büntetőeljárást kettő év időtartamra feltételesen felfüggesztették. A szóvivő hozzátette: egyéb bűncselekmények vizsgálata elévülés miatt nem volt lehetséges. Úgy tudjuk, az eljárás során a vesztegetés és a hivatali visszaélés is felmerült, ám ezeket az említett ok miatt már nem nyomozhatták.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS