75 évvel ezelőtt a világtörténelem egyik legbestiálisabb hadserege, a szovjet Vörös Hadsereg több tízezer civil lemészárlása és megkínzása, gyereklányok tömeges megerőszakolása és más rémtettek árán befejezte Buda ostromát, de – mint arra Huth Gergely műsorvezető rámutatott – mindezek ellenére Karácsony Gergely főpolgármester a fővárosi metróhálózatban „Budapest szabad” címmel megnyitott egy megemlékező kiállítást, amit a PestiSrácok.hu főszerkesztője szerint nehéz máshogy értelmezni, mint úgy, hogy a főpolgármester a rémtetteket a kommunista propagandához hasonlóan felszabadításként kezeli.
Még az asztalcsapkodástól sem volt mentes a kőkemény vitát hozó Szabadfogás legutóbbi adása Nagy Józseffel, a 24.hu újságírójával, Jeszenszky Zsolt politikai hobbistával, Kukorelly Endre íróval, Dézsy Zoltán dokumentumfilm-rendezővel, Nagy Attila Tiborral, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzőjével és Pesty László dokumentumfilmessel. A témát ezúttal Budapest ostromának 75 évvel ezelőtti befejezése, valamint a kitörésnapi események szolgáltatták. Huth Gergely a bevezetőben olvasható felvezetésére reagálva Nagy Attila Tibor arról beszélt, hogy a magyar társadalom a mai napig nem tudott az események fölött nyugvópontra jutni, hiszen, ami 75 éve történt, annak többféle olvasata van.
Valóban voltak, akik szenvedtek a szovjetektől, viszont olyanok is voltak, akik felszabadulásként élték át, hogy megszabadultak a náciktól
– mutatott rá. A Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője leszögezte: akik a Budapestet ostromló szovjetek ellen harcoltak, azok a nácik mellett is harcoltak. Felhívta a figyelmet továbbá arra, hogy a múlt heti kitörésnapi megemlékezésen részt vett egy Die Rechte nevű szélsőjobboldali párt is. Huth Gergely erre nyomatékosította, hogy nem a pesti gettó felszabadításáról vagy más harci cselekményekről van szó, hanem február 13-ról, amikor a szovjetek végeztek Buda ostromával és tetőfokára hágott a lakosság terrorizálása.
Az elhangzottra reagálva Pesty László arról beszélt: torkig van azzal a narratívával, amit a kommunista diktatúra jóvoltából – mind az oktatásban, mind pedig a sajtóban – 40 éven keresztül sulykoltak. A dokumentumfilmes botránynak nevezte, hogy mind a mai napig vannak, akik felszabadulásként beszélnek a Vörös Hadsereg győzelméről, hiszen a szovjetek nők tízezreit erőszakolták meg, gyilkoltak és kifosztottak egy egész országot. Nem fogta vissza magát Jeszenszky Zsolt, aki szerint igazi rákosista módszer felfújni a kitörésnapi eseményeket, hiszen ez csak a baloldalnak áll érdekében, hogy rá tudja tolni a jobboldalra az újabb „nácizást”. Úgy fogalmazott: aljas történelem- és jelenhamisítás zajlik.
Az utolsó csatlós nemzet narratíva a mai napig él a baloldalon, és Nagy Attila Tibortól most kaptunk belőle egy kis ízelítőt
– tette hozzá.
Kukorelly Endre szerint a 75 évvel ezelőtt történtek kapcsán el kell mondani, hogy „itt ahány ember, annyiféle érzékenységgel bír”. Úgy látja, ezt az érzékenységet kellene valamilyen módon akceptálni.
Akik az eseményeket úgy élték meg, hogy felszabadulás, azoknak ezt meg kell hagyni, akik pedig úgy, hogy a bolsik megszállták az országot, azoknak is meg kell ezt hagyni
– fejtette ki véleményét Kukorelly.
Akik rettegtek a nyilas rémuralomtól, azoknak ez igenis felszabadulás volt, de ezzel azt nem írtuk alá, hogy rendben volt a szovjet hadsereg számos tagjának a magyarországi gazembersége
– tette hozzá Nagy József, a 24.hu újságírója. Dézsy Zoltán dokumentumfilm-rendező a mai napig élő baloldali trükknek nevezte a „felszabadulás” kifejezést, hiszen közlése szerint az arra hivatott, hogy széppé tegye az egész kommunista diktatúrát és rettenetet.
Jeszenszky Zsolt hozzátette: a jobboldal azt mondja, egy védhetetlen, aljas, mocskos diktatúra volt a náci rendszer és egy ugyanilyen mocskos diktatúra volt a kommunizmus is, a kettő között nincsen különbség, ugyanakkor a baloldal relativizálja a kommunista diktatúrát.
Ha Google-mentes platformon nézné meg az adást, kattintson a Hír TV oldalára ITT.
Forrás: hirtv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS