Miközben a Facebook titkos ujjai folyamatosan tapodják a globális társadalmi érzékenyítésnek gátat szabó bejegyzéseket és eszeveszetten dúl a politikai cenzúra, Zuckerbergéket láthatóan hidegen hagyja a koronavírus körül kialakuló indokolatlan pánikhullám, amely következményeként hipermarketek és diszkontüzletek kifosztott polcainak látványával szembesülhet az ország. Úgy tűnik, a felelőtlen Facebook lesz az első globális pánikhullám előidézője, amely hazánkba is begyűrűzni látszik. Az ostoba bejegyzések helyett érdemes a koronavírus valós veszélyeit, illetve a megfelelő védekezési módokat elővenni, amelyekről írásunk végén olvashat.
Csütörtökön közölt cikket arról a SzeretlekMagyarország.hu, hogy hazánkba is begyűrűzött a koronavírus-pánik, legalábbis egyes bevásárlóközpontok polcain látványosan kezdtek elfogyni a tartós élelmiszerek. A magyar vásárlókra is átterjedt a vásárlási kényszer, mert amíg kedden még nem volt feltűnő, hogy néhányan elkezdtek készleteket felhalmozni és nagyobb bevásárlásokat tartani, szerdán és csütörtökön egyre több helyről jelezték, hogy a nagy szupermarketekben és élelmiszerboltokban számos tartós fogyasztási cikk elfogyott, hiába töltik fel a polcokat áruval. Időközben portálunkhoz is befutott több olvasói jelzés (kérjük, ha hasonlót tapasztalnak jelezzék felénk a [email protected] címünkön), hogy ürülnek a Tesco-k, Auchan-ok és más bevásárlóközpontok polcai.
Nyilvánvalóan nem vagyunk szakértői a koronavírus terjedésének, portálunk is pusztán igyekszik lépést tartani a különböző országokban megjelent hírekkel, és a lehető legteljesebb hitelességgel beszámolni a veszély mértékéről. Előrebocsátjuk, legutóbb a Portfolio.hu közölt a halálozási arány mértékéről hozzávetőleges becsléseket, amelyek lényegében arra engednek következtetni, hogy egy szokványos influenza-járványhoz képest lényegesen több halálos áldozattal jár a megbetegedés. Konkrétabban, ha hihetünk a számoknak, Kínában 78 ezer, az egész világon pedig összesen közel 81 ezer megbetegedésről lehet tudni. A halálozási ráta alakulása Kínában 3,5, míg a világ más részein 1,5 százalék.
Mint ismert, a kór a kínai Vuhan tartományban ütötte fel először a fejét még tavaly decemberben, itt a fertőzöttek 2-4 százaléka halt bele a betegségbe.
Mindebből egyetlen dolgot érdemes következtetésként levonni. A fertőzés veszélyes, de elsősorban a gyengébb inmunrendszerrel rendelkező beteg, illetve idős társadalmi réteg van leginkább kitéve a veszélynek, a gyermekek pedig könnyebben viselik a fertőzést. A Portfolió cikke szerint egyébként
a Kínában fertőzöttek 80 százalékának enyhe lefolyású a betegsége, ők hozzávetőleg két héten belül felépülnek, míg a komolyabb tünetekkel rendelkezők esetében 3-6 hétig is eltarthat a teljes gyógyulás. A fertőzöttek nagyjából 13 százaléka kerül súlyos állapotba, az ő körükben nagyobb valószínűséggel halnak bele a betegségbe, de az enyhe esetek egy töredéke is halállal végződhet, aminek egyelőre nem tudják az okát a tudósok.
Emellett természetesen nem elhanyagolható a koronavírus kommunikációs értéke, amelyet rendre ki is használ a hazai balliberális sajtó, Orbán Viktoron és a Fideszen követelve az általánosan elfogadott higiéniai előírások szigorú betartatását. Talán legeklatánsabb példája a pánikkeltésnek az a momentumos Cseh Katalin, aki a határok szigorú ellenőrzését követeli úgy, hogy a migránsáradattal összefüggésben eközben az átjárható európai határok mellett kampányol. Amit Cseh Katka többek között követel, az
fokozott ellenőrzés bevezetése a reptereken és a határokon. Fokozott ellenőrzésre van szükség az országhatárokon, hogy már a határon megkezdhessék a betegek szűrését.
Pedig eddig tőlük úgy tudtuk, nincsenek is határok…
A PestiSrácok.hu-t eközben arról tájékoztatta egy olvasónk, hogy ma a Hollán Ernő utcai trafikban egy hölgy az egyik márka összes ott fellelhető cigarettáját, konkrétan 52 doboz cigit vásárolt a koronavírusra hivatkozva és hangosan Orbánozva. “Orbán idehozatta a koronavírust, azzal akar megöletni, de én inkább a sírba dohányzom magam” – mondta olvasónk tájékoztatása szerint a hölgy, miközben kifizette az 52 doboznyi cigarettát, hogy aztán a “mind elpusztultok” felkiáltással távozzon a dohányboltból.
Talán az általuk gerjesztett para-cunaminak is betudható, hogy a Facebook-közösségi portált aggódó bejegyzések árasztják el azzal kapcsolatban, hogy a hipermarketekben látványosan fogy a konzerv és a száraz élelmiszer. A köztársadalmi pánikra hatással ugyan nem lehetünk, ugyanakkor tény, hogy Magyarországot még nem érte el a fertőzés, bár azt sem borítékolhatjuk, hogy nem fogja.
Itt vannak a valódi jótanácsok a magunk és családunk megóvására
Ezért egyetlen lehetőségként azt tudjuk javasolni, a járvány lecsengéséig ne látogassunk fertőzött országokba, és fokozottan figyeljünk oda a személyes higiéniára, illetve beteg, idős hozzátartozóinkra. A Kormányzati Tájékoztatási Központ a következőket javasolja:
- A legfontosabb, hogy ne utazzanak fertőzött területekre.
- Ha mégis megteszi ezt valaki, akkor regisztrálja magát a Konzuli Szolgálatnál, hogy tudjunk róla és el tudjuk érni, ha baj van.
- Ha valaki fertőzött területről érkezik haza, lehetőleg ne menjen közösségbe és figyelje saját magát. Ha valaki magán tüneteket – láz, köhögés, torokfájás, levertség – észlel, akkor maradjon otthon, telefonon értesítse háziorvosát, vagy hívja az NNK 06 80/277-455, illetve a 06-80/277-456 zöldszámokat.
- Aki otthon marad, vigyázzon a saját családtagjaira is. Lehetőleg elkülönülve legyen.
- Kiemelten fontos az alapos kézmosás, különösen minden olyan esetben, ha olyan helyen voltak, ahol sok ember van. Pl. a közösségi közlekedés használata után.
- A szülők ne engedjék gyermeküket 2 hétig iskolába, ha az elmúlt időszakban Észak-Olaszországban járt.
- Azok a munkavállalók is maradjanak otthon, akik az elmúlt időszakban Észak-Olaszországban jártak. Ebben a cégek, munkáltatók együttműködését is kérjük.
- Azok az egyetemisták is maradjanak otthon, akik az elmúlt időszakban Észak-Olaszországban jártak.
- Az is fontos, hogy másokra figyeljünk. Ha bárki, aki maga körül olyan emberről tud – legyen magyar vagy külföldi állampolgár -, aki fertőzött területen járt, kérje meg őt, hogy maradjon otthon és ne menjen közösségbe, telefonon értesítse háziorvosát vagy a zöldszámot.
- Ha valakinél felmerülne a koronavírus gyanú és beigazolódna, hogy fertőzött, akkor működjön együtt a hatóságokkal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS