Elfogadták a belső-erzsébetvárosi döntés-előkészítő munkacsoport tagjai azt a javaslatcsomagot, amelyet több hónapos tárgyalássorozat után dolgoztak ki a kerület bulinegyedében kialakult állapotok rendezésére – írja a Népszava, azonban ez a megoldás közel sem tetszik mindenkinek. Hiába vont be Niedermüller Péter civileket, a javaslatcsomag nem aratott osztatlan sikert, pedig a baloldali média szinte áradozott arról, hogy milyen szigorú tervezetet nyújtott be az önkormányzat. Ezek a “drákói” jogszabályok azonban mégiscsak biztosítják a kiskaput a vendéglátósoknak, szórakozóhelyeknek az éjfél utáni nyitvatartásra, a helyi lakosokat pedig nem lehet átverni a baloldali médiumok egy kaptafára gyártott propagandacikkeivel. Hiába ígérte meg tehát még az önkormányzati választások előtt Niedermüller a szigorú rendszabályokat, lesznek olyan helyek, amelyek nyitva lehetnek éjfél után is; nekik egy szigorúnak titulált kritériumrendszer feltételeit kell teljesíteniük ennek érdekében. Hiába tehát a főszabály, az éjféli záróra, ez mindenkire nem vonatkozik, ez pedig kiverte a biztosítékot a kerületiek körében is, akik a novemberi képviselő-testületi ülés után nem is számítottak másra.
Első dolgom lesz bevezetni az éjféli zárórát, visszavonni a rendelet problémás mellékletét, és ezzel párhuzamosan konzultációt kezdeményezni
– így nyitott a kampányban Niedermüller Péter, a DK és a baloldali összefogás később megválasztott polgármestere, azonban a rideg valóság átírta a kampány szép szavait és más forgatókönyv valósult meg. A tiltakozók pont erre a mondatra hivatkoztak, hiszen Niedermüller ígérete szerint azonnal bevezeti az éjféli zárórát és ezzel PÁRHUZAMOSAN konzultációt kezdeményez a kerületiekkel.
Kampányígéretek és rideg valóság
Bár Ujvári-Kövér Mónika alpolgármester a Népszavának azt mondta, hogy az önkormányzat, a lakosság, a civil szervezetek és az érintett vendéglátósok képviselőiből álló döntés-előkészítő munkacsoport mintegy 99 százalékos egyetértéssel szavazta meg a szórakozóhelyek éjszakai nyitva tartását szabályozó kritériumrendszert, az elégedetlen hangok kétségessé teszik ezt az állítást. Az erzsébetvárosiak tehát már tavaly novemberben kiakadtak Niedermüllerékre: mint ismert, a tavaly novemberi képviselő-testületi ülésen az új ellenzéki vezetésű testület egyből meg is szegte a szavát a bulinegyed ügyében, húzták az időt a döntéssel, ezt pedig nem nézték jó szemmel a bulinegyedben élő lakók, akik közül többen tiltakozó táblákkal érkeztek az ülésre és hangot is adtak nemtetszésüknek. Az egyik lakó így tette helyre Niedermüllert a novemberi képviselő-testületi ülésen:
Maguk azért ülnek most a székükben, mert a mi szavazatainkkal kerültek oda, nem a vendéglátósokéval. Az új testületet irányító többségnek tehát kötelessége az ígéreteit betartani, a mi bőrünkre ne húzzák tovább az időt, zárják be éjfélkor a vendéglátóhelyeket
Az ülés alatt és utána is elszabadultak az indulatok, hiszen a kerületiek egyrészt érthetetlennek tartották, miért nem teljesíti ígéretét a baloldali kerületvezetés, másrészt az is kiverte a biztosítékot, hogy a konzultációban a lakókat egy személy, míg a vendéglátósokat ketten képviselték, ahogy azt az Élhető Erzsébetvárosért blog meg is írta. Az erzsébetvárosiak már november végén érezték, hogy a konzultáció nem lesz sikeres a saját szempontjukból, és igazuk is lett. Most, 2020 márciusában került napirendre az a javaslatcsomag, amely szigorítja és újraszabályozza a vendéglátóhelyek nyitvatartását, de nem lesz kötelező az éjféli záróra. A főszabály az, hogy éjfélkor ugyan be kell zárni minden vendéglátóipari egységnek, azonban van kiskapu. Azok, akik teljesítenek egy kritériumrendszert, nyitva tarthatnak éjfél után is, azonban sokak szerint ez a választási ígéretek megszegését jelenti, és nem a lakók, hanem a vendéglátósok érdekeit szolgálja. A legfontosabb kritériumok a következők a nyitvatartás meghosszabbításához:
- kötelezővé teszik egy csúcslimiternek nevezett zajmérő eszköz felszerelését;
- a vendéglátóhelyeknek egy akusztikai szakértő igazolását is be kell majd mutatniuk;
- fokozottan figyelnek a teraszokon, nyílt nyílászárók mellett történő éjszakai zajongásra;
- egy forgalomszámláló berendezést is fel kell szerelniük a vendéglátóhelyeknek, és egyszerre csak annyi vendég tartózkodhat majd egy adott térben, amennyi a katasztrófavédelem előírásainak megfelel;
- a kocsmáknak naponta legalább egyszer magasnyomású takarítóeszközzel kell megtisztítaniuk az előttük lévő járdaszakaszt;
- a kommunális hulladék elszállításáról is gondoskodniuk kell;
- és éjfél után megtiltják a műanyagpoharak használatát.
Enyhe szigor, semmi sem változik a bulinegyedben
Ezen kívül a szórakozóhelyek este tíz és reggel nyolc óra között nem végezhetnek göngyölegmozgatást, áruszállítást, éjfél után pedig – ha nyitva tartanak – mindenki számára hozzáférhetővé kell tenniük mellékhelyiségeiket, tehát tulajdonképpen nyilvános wc-ként működnek majd. A wc-használati lehetőségre a vendégek, turisták figyelmét is fel kell hívni egységesített, jól láthatóan elhelyezett piktogramokkal. Azonban aki ezeket a játszva teljesíthető szabályokat elfogadja és teljesíti a kritériumokat, az nyitva tarthat. Az erzsébetvárosiak szerint ez nevetséges. A több, mint 2000 követővel rendelkező Élhető Erzsébetvárosért Facebook-csoportjában egyértelmű a hozzászólók véleménye:
A döntés úgy tűnik, hogy sokak számára csalódás: van, aki szerint, ha az önkormányzat nem meri kritériumrendszer nélkül bevezetni az éjféli zárórát, akkor rendelettel szabályozza, hogy a társasház a tulajdonosok többségi szavazatával dönthessen arról, engedi az éjfél utáni nyitva tartást vagy nem.
Igazán korrekt akkor lenne a szabályozás, ha a szomszédos és a szemben lévő társasházak engedélye is kellene, hiszen az ott lakók ugyanolyan érintettek, amennyiben a vendéglátó egység utcafronton van. A kritériumrendszer porhintés
– írják egy másik, erzsébetvárosi lakosok által üzemeltetett Facebook-csoportban. Lehet csűrni-csavarni a dolgokat, megírhatja a Népszava, a hvg.hu, a 24.hu és a többi baloldali médium, hogy milyen szigorú rendszabályok lesznek Erzsébetvárosban – amíg ezt az ott lakók nem így gondolják, addig ez csupán népbutítás.
Összeférhetetlenség lehetett a konzultáción
Garai Dóra, az Élhető Erzsébetváros Egyesület önkormányzati képviselője a PestiSrácok.hu érdeklődésére megerősítette: elégedetlenek a javaslatcsomaggal. Szerinte a konzultáció közel sem úgy zajlott, ahogyan elvárható lett volna. Garai elmondta, hogy a mintegy 300 vendéglátóhelyet két személy képviselte a konzultáción, míg a kerület 50 ezer lakóját összesen egy személy, akit sorsolással választottak meg. Mint később kiderült, a kisorsolt “civil” képviselő összeférhetetlenség miatt nem vállalhatta volna a feladatot, hiszen vendéglátóhelyekkel volt szerződése, így kétségek vetődtek fel, hogy valóban megfelelő képviselője-e az erzsébetvárosiaknak. A legelképesztőbb azonban az, hogy miután kiderült az összeférhetetlenség, a kerületi vezetés nem hívta vissza, a döntést pedig azzal indokolta Garai szerint, hogy nincs lefektetve a munkacsoport működési szabályzatában az összeférhetetlenség kérdése.
Látszatszigorítás történt
Garai Dóra felhívta figyelmünket arra is, hogy egyesületük javaslatai jellemzően nem kerültek napirendre a konzultáción (ahogy az önkormányzatban is negligálja az előterjesztéseit a baloldali kerületvezetés), hiába készültek minden tárgyalásra, mert ami a vendéglátósoknak nem tetszett, azt lesöpörték az asztalról. Garai szerint így valóban könnyen mondhatta Ujvári-Kövér Mónika alpolgármester, hogy 99 százalékos egyetértésben zajlottak a tárgyalások, a lakók képviseletét ugyanis olyasvalaki látta el, aki összeférhetetlen volt, az ő javaslataikat pedig a szavazásra jogosult két alpolgármester, és a két, vendéglátóhelyeket képviselő személy figyelmen kívül hagyta. Így született meg az a javaslatcsomag, amely valójában nem rendezi a helyzetet, hiszen olyan javaslataik sem kerültek a tárgyalóasztalra, ami a karácsonyi és ünnepnapi mulatozást is megtiltotta volna. Az egyesület nevében tárgyaló Szikszai Sándor így bár rendkívül sokat dolgozott, kevés szignifikáns eredményt tudott elérni, a lényegi kérdés nem változott, a szigorítások pedig nem szüntetik meg az utcai vonulásokat és garázdaságot. Igen érdekes az is, hogy Garai elmondása szerint szó szerinti jegyzőkönyv sem született a konzultációkról, az ott történteket az alpolgármester egyik embere saját szavaival megfogalmazta, csupán ezek őrzik az ott elhangzottakat.
Nem várható érdemi javulás
Garai Dóra feltette a költői kérdést, hogy vajon ki fogja betartani a szigorításokat, amikor eddig egy fővel sem emelkedett a közterületesek száma, a már említett utcai vonulásokat, garázda és ittas csoportokat továbbra sem tudják így kezelni. Végül a képviselőasszony a jövőt illetően elmondta, hogy amint kijön a rendelettervezet, kiderül, hogy pontosan mi lesz benne, de az biztos, hogy nem lesz elégséges ahhoz, hogy megállítsa a középosztály a kerületből történő elvándorlását és érdemi javulást hozzon a borzasztó állapotokban. Az viszont egyértelműen kiderült, hogy a vendéglátós lobbi még mindig hihetetlenül erős.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS