Hétfői sajtótájékoztatóján számolt be a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív vezető és munkatársai a vírussal kapcsolatos új hírekről. Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, hogy újabb két esetet regisztráltak a rendszerben: egy magyar és egy iráni fertőzött az újabb koronavírusos beteg hazánkban, ezzel kilenc főre emelkedett a betegek száma. Lakatos felhívta a figyelmet arra, hogy egész Közép-Európában emelkedik a koronavírusos betegek száma, valamint kiderült az is, hogy életbe lépett az a korlátozás, amely alapján az észak-olasz repterekről sem a Liszt Ferenc repülőtér, sem Debrecen nem fogad gépeket. Mindez addig marad hatályban, amíg az észak-olasz helyzet nem javul. Természetesen szóba került, az Index által megszólaltatott koronavírusos iráni diákok ügye is, hiszen egyes baloldali médiumok szerint, a magyar hatóságok nincsenek a helyzet magaslatán, amelyet az iráni diákkal történt beszélgetéssel próbáltak alátámasztani. Lakatos Tibor az ügyben feltett kérdésekre válaszolva leszögezte, hogy az iráni diákok súlyosan megsértették a karantén szabályait, székekkel dobálóztak a folyosón, és nem engedelmeskedtek a közegészségügyi hatóságoknak, ezenkívül a megszólaltatott koronavírusos betegekkel érintkező iráni diákot nem érték el a megadott telefonszámon és email-címen, ezért keresték meg Facebookon, de szó sem volt fenyegetésről.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy közel hétezer embert ellenőriztek eddig a magyar reptereken, és több mint négyszázat a határátkelőkön. Az utóbbi időben egyre több hívás érkezett a zöld számra is, valamint levélben is több megkeresésről számolt be az ezredes. Lakatos felhívta a figyelmet arra is, hogy a zöld szám nem a betegség bejelentésére jött létre, hanem információszolgáltatás a feladata. Aki betegnek érzi magát az hívja a háziorvost – tette hozzá az ezredes.
Randalíroztak az “aggódó” iráni diákok a kórházban
A sajtótájékoztató egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy a Szent László kórházban lévő irániak egy része, vajon miért nem akarja alávetni magát a vizsgálatoknak, ami ilyenkor szükséges. Mint kiderült, az iráni diákok megpróbálták kijátszani a karantén szabályait, ezért ennek köszönhetően van szükség jelenleg rendőri jelenlétre a kórházban. Lakatos Tibor és Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa jelezte azt is, hogy naponta elmagyarázzák az iráni diákoknak, hogy milyen helyzettel állnak szemben, angol nyelvű tájékoztatást kaptak, ennek ellenére nem akarják megérteni a körülményeket, és folyamatosan megsértik a szabályokat. Kijárnak a folyosóra a karanténból, székeket dobálnak és veszélyeztetik az ápolókat is. Ezért az iráni nagykövetséggel is felvették a kapcsolatot, hogy rendezzék a helyzetet. Kérdésre válaszolva Lakatos Tibor ezredes elmondta, hogy valóban Facebookon keresték meg az iráni diákot, ennek oka azonban az volt, hogy azon a címen nem találták meg, amit bejelentett a hatóságoknak. Nem volt email-cím és telefonszám sem, amelyen elérhették volna, ezért a diák társainak javaslatára keresték meg a közösségi oldalon, privát üzenetben. Lakatos azt határozottan tagadta és cáfolta, hogy megfenyegették volna a diákot, majd hozzátette: az egészséges emberek védelmének érdekében minden szükséges eszköz megengedhető, amelyet fel is használtak.
Lakatos Tibor elmondta, hogy Magyarország felfüggesztette az irániaknak kiadott vízumokat, de mától azok sem utazhatnak be az országba, akiknek korábban adtak ki vízumot a magyar hatóságok, de eddig még nem érkeztek meg Magyarország területére. Innentől kezdve a határátkelőhelyeken is megtagadják azok belépését, akik be akarnak jönni hazánkba. Aki érvényes vízummal rendelkezik és Magyarországon tartózkodik, azt nem éri retorzió, amennyiben betartja a szabályokat. Ezzel kapcsolatban az ezredes azt is megjegyezte, hogy azok a külföldiek, akik a közegészségügyi hatóságnak nem engedelmeskednek, idegenrendészeti eljárás alá kerülhetnek, amely hat hónapot vehet igénybe, később pedig kitoloncolhatják őket Magyarország területéről. A járványügyi szabályok be nem tartása ugyanis bűncselekménynek minősül. Aki nem magyar állampolgár annak számára mindez kiutasítást is jelenthet, karantén vagy a meghosszabbított karantén-időszakot követően.
A védekezéshez szükséges erőforrások rendelkezésre állnak
Lakatos Tibor és Szlávik János kijelentették a sajtótájékoztatón, hogy a védekezéshez szükséges erőforrások és anyagi eszközök rendelkezésre állnak, valamint 1 millió 200 ezer maszk képez tartalékot, ezenkívül naponta 25 ezer maszkot gyártatnak le, amelyek a gyógyszertárakba kerülnek. Szlávik felhívta a figyelmet arra is, hogy az intenzíven ápolt betegen kívül mindegyik fertőzött jól van, ezenkívül jelenleg 54 ember van karantén alatt. Többen korábban már elhagyhatták a karantént, köztük a diáklányokból és kísérőikből álló 15 fős csoport, illetve két egészségügyi dolgozó.
Szóba került még a sajtótájékoztatón az is, hogy a karantén elrendelése hatósági feladat. Az infektológus főorvos leszögezte, hogy szakmai szabályokat és esetdefiníciókat kell betartani az orvosoknak, amelyeket eddig be is tartottak. Hozzátette, hogy a szakmai protokollok szigorúak, de változnak. Az esetdefiníció is folyamatosan alakulhat, attól függően, hogy mely új országok és gócpontok lehetnek érintettek a vírust illetően. Amennyiben a karanténban lévő emberek betartják a szabályokat, akkor 14 napig kell ott lenniük, aki azonban nem így viselkedik – mint több iráni diák Budapesten – azoknál újrakezdőik a 14 nap. Végül felmerült a japán turisták kérdése is, akiket kórházba kísértek, majd kiengedtek onnan. Szlávik szerint, ennél a csoportnál ugyan nem lehetett kizárni a fertőzés lehetőségét, de nem jártak olyan helyen, ami veszélyes volt, ezért ezért nem kerültek karanténba. A vírusteszteket esetükben is a lakosság megnyugtatására végezték el.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS