„Attól nem fog tudni egy papagáj jobban repülni, ha több zsebpénzt adok neki. De ha egy sasmadár elkezdi kergetni, ő is begyorsul. Nem támogatjuk azokat az embereket, akiket az sem motivál, hogy miközben a kispadon ülve is többet keresnek, mint a legtöbb gyári munkás, egy újabb Gucci táskát vehessenek maguknak” – mondta Dézsi Csaba András győri polgármester egy interjúban. Miután a városvezető elárulta, hogy nem támogatná a város pocsékul szereplő profi futballcsapatát (amely a másodosztály hatodik helyén áll), kirobbant a futballügy. A tulajdonos a kiszállásával fenyegetőzött, a Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György szerint Dézsiék a fiataloktól vennék el a lehetőséget, hiszen csak őket kellene támogatni. Szöllősi kemény cikkére Dézsi Csaba András nem kevésbé karakán választ adott. A polgármester a PS-nek azt mondta, hogy a jó focit ő is szereti, de nem véletlen, hogy amíg a Győri Bábszínháznak 9000, addig a futballcsapatnak csupán 1000 bérletese van. A győri futballügy, avagy ki fizessen a “tingli-tangliért”.
A helyzet kevéssé szívderítő: csupán a hatodik helyen áll a Győr valaha körül rajongott futballcsapata a másodosztályban, és igen messze van a feljutástól. A még kitartó szurkolók február végén besokalltak, és a Szeged elleni hazai vereség (1–3) után behajították a bérleteiket a pályára.
A Nemzeti Sport szerint 529-en voltak a meccsen.
A mérkőzés vasárnap volt, szombaton a város egy másik együttese is pályára lépett, de nem Győrben, hanem Franciaországban. A Győri Audi ETO 29–28-ra győzött a Brest Bretagne otthonában, ezzel megőrizte veretlenségét a Bajnokok Ligájában.
A Győr BL-címvédő együttese most már a negyeddöntőre készül. Ez persze nem futball, hanem női kézilabda. Világszint, állandó telt ház.
A feljutás nem szerepel a győri tulajdonos terveiben?
A futballcsapat ügye akkor robbant igazán nagyot, amikor kiderült, hogy a város új polgármestere, Dézsi Csaba András nem akarja támogatni a focistákat. Erről tájékoztatták is a tulajdonost, Mányi Józsefet, aki a sajtóban megszellőztette a zártkörű beszélgetést, azzal fenyegetőzve, hogy ilyen körülmények között inkább otthagyja a klubot. Valahol Mányit is megérthetjük: úgy érzi, ennyi jár neki, nekik, miután Tarsoly Csaba után a legmélyebb gödörből húzta fel az egyesületet.
Mányi szavaira a győri városvezető egy képregény-részlettel illusztrált poszttal válaszolt, amelyben elárulta, hogy a tulajdonos nem tűzött ki semmilyen eredményt (!) a csapata elé, és állítólag a feljutás sem igazán érdekelte. Ez a világverő női kézilabda-csapat városában (és az egyetemes sport világában) nyilván mókásan, vagy inkább dühítően hangzik.
„A győri ETO foci polémiáról ez az új Gerzson és Panka szösszenet jutott eszembe. Gyorsan meg is csináltuk – írta a polgármester. – Mányi tulajdonos úr megkérdezte tőlem, hogy mennyi pénzt tudok adni idén? Visszakérdeztem, hogy mikor lesz a csapat NBI-es? Azt mondta, hogy ez hosszú távon sem szerepel a terveiben, s az előző polgármester biztosította arról, hogy >nem lesz a csapatnál teljesítmény kényszer<. Akkor mi a túróra kell a pénz?!? Mi az, hogy egy profi csapatnál nincs teljesítmény kényszer?!?!
Ezután biztosítottam arról, hogy ezzel a mentalitással nem tudok azonosulni soha… sem mint sportoló, sem mint életeket mentő orvos, sem mint polgármester. Küzdjenek a mindenit, mintha az életük múlna rajta.”
Dézsi Csaba András amúgy tudja, mit jelent élsportolónak lenni: gyerekkorától cselgáncsozik, nemrégiben megnyerte az orvos-világbajnokságot, amúgy meg a magyar judoszövetség alelnöke. Kétségkívül kedvelhető, igazi reneszánsz ember: kardiológusként rockzenére műt, sok-sok évekkel ezelőtt még Frank Zappáról írt könyvet. A papagájos hasonlatot egy későbbi interjúban kifejtette:
Attól nem fog tudni egy papagáj jobban repülni, ha több zsebpénzt adok neki. De ha egy sasmadár elkezdi kergetni, ő is begyorsul. Nem támogatjuk azokat az embereket, akiket az sem motivál, hogy miközben a kispadon ülve is többet keresnek, mint a legtöbb gyári munkás, egy újabb Gucci táskát vehessenek maguknak. Nekem ebben a pozícióban csak a Győrért, a közösségünk sikeréért végzett munka számít.
A Nemzeti Sport főszerkesztője nekiment a polgármesternek
Az ellenzéki média természetesen azonnal rárepült az ügyre, hiszen mindig öröm, amikor a futballt ütni lehet, de beszállt a buliba a Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György is. Szöllősinek komoly szava van a labdarúgásban – ő a Puskás-ügyi nagykövet, a Puskás Intézet igazgatója, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség európai tagszövetségének alelnöke –, a sportnapilapban megjelent írásában így fogalmazott:
[…] az NB II-es csapat futballistáinak teljesítményéről természetesen szíve joga véleményt mondani a polgármesternek, mint minden szurkolónak, de a város eddig sem adott egyetlen fillér közpénzt a profik fizetésére, nem is adhat. Szimpla népszerűség-hajhászásnak tűnik tehát a sikertelenség esetén persze sosem közkedvelt >futballozó emberek< ellen hangolni a polgárokat.
Szöllősi szerint a klub nem felnőtt focisták lötyögésére, hanem a fiatalok támogatására kért volna apanázst: „a pénz, amit a tulajdonos kér, továbbra is a Fehér Miklós Akadémiára, a gyerekek sportjára, a kollégiumra és az iskolára kellene (ha jól értjük a klub nem kevésbé ellentmondásos kommunikációját). A polgármester pedig – bár a felnőtteket szidja – a jelek szerint erre, a fiatalok amatőr sportjára nem ad támogatást, mondván, >nincs rá pénze a városnak<. Az ország egyik leggazdagabb megyeszékhelyének, amelynek csak az iparűzési adóból származó bevétele meghaladja a 20 milliárd forintot (ennek kevesebb mint egy százalékát kapta az ETO utánpótlása az elmúlt két évben a várostól: 127, illetve 163 millió forintot), s ahol az önkormányzat – elismerésre méltó módon – milliárdos nagyságrendben támogatja a helyi kultúra többi ágát, a színházat, balettet, könyvtárat, a művelődési házakat, a filharmonikusokat. A profik önkormányzati támogatásáról tehát a jelek szerint szó sincs, Dézsi Csaba mégis az NB II-es csapat játékosainak lelkesedéséhez köti a támogatást, sőt a hírek szerint a szakvezető személyére is van javaslata.
A polgármester most rajzzal is szemléltette, mint gondol a helyzetről (különös, de az ETO fordulatos története során nem elsőként nyúlt ehhez a kifejezési formához krízishelyzetben…), pedig megnyilatkozásaiból nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal éppen őt >rajzolhatták< meg”.
A polgármester szerint a főszerkesztő egészen alpári célzást tett
Szöllősi cikkét a polgármester egészen alpári, vulgáris célzásként értékelte. Utólag belegondolva teljesen jogosan. „[…] különös, de az ETO fordulatos története során nem elsőként nyúlt ehhez a kifejezési formához krízishelyzetben…” – írta a főszerkesztő, ezzel nyilván Egervári Sándor hírhedt győri távozására célozva, amikor a hírek szerint egy hímvessző rajzát hagyta ott a klubnál – „ennyit ér itt a szakma” felirattal. Bár a korábbi szövetségi kapitány cáfolta, hogy az ő műve volt, ez a mostani ügy szempontjából lényegtelen.
Sokkal fontosabb, hogy Dézsi Csaba szerint az ő „megrajzolásának” felemlegetésével Szöllősi – burkoltan, célozgatva – minősíthetetlen beszólást engedett meg magának. Ehhez képest kell értékelni azt az interjút, amiben ezt mondta:
„Olvastam az írást és meglepődtem. Azt hittem, hogy a sporttal összefüggésben a Győri ETO felnőtt focistáinak utóbbi időszakban nyújtott teljesítményénél már nem tapasztalok gyengébb… hát, nehezen mondom ki, hogy munkát.
Külön megdöbbentő, hogy ez az ember egy ilyen patinás újság főszerkesztője lehet. Azt pedig nagyon remélem, hogy ha valóban >nagykövet<, akkor ez az állapot nem tart már sokáig az életében, mert ebben a kinevezett pozícióban nem engedheti meg magának senki, hogy ilyen alpári módon fogalmazzon.
Ráadásul úgy írogat összevissza, hogy az alapvető újságíró etika szabályait sem tartja be, hiszen tényszerűen teljesen tájékozatlan. Egy igazi >túlbuzgómócsing<, aki feltehetően soha nem volt túl erős a sportban sem.”
Az interjúban azt is elárulta, hogy mi a problémája a győri profi futballal: „Győrben rengeteg értékteremtő ember dolgozik: pedagógusok, művészek, esztergályosok, orvosok, sportolók is, és még hosszan sorolhatnám a szakmákat. Ehhez viszonyítva az ETO felnőtt focisták tevékenységére konkrétan a tingli-tangli kifejezést tudnám alkalmazni.”
A polgármester a PS-nek: Nincs nézetkülönbség köztünk és a kormány között
Délben megkerestük a polgármestert, aki a következőket nyilatkozta:
„Szöllősi György a felháborító, körülírt célzásán túl is nagy hibát vétett.
Cikkében úgy állítja be, mintha nézetkülönbség lenne a kormány és a győri vezetés között, de erről szó sincsen. Ugyanúgy viszonyulunk a sporthoz Orbán Viktorral. A futballt tekintve is megegyezik a célunk. A kormány biztosítja a megfelelő infrastruktúrát és feltételeket, mi pedig szeretnénk motiválni a csapatot.
Azt akarjuk, hogy jó futball és élvezhető meccsek legyenek. Én továbbra sem fogok hazudni, ha rossz a futball, akkor rossz. De a városnak mindenképp fontos. Egy közösséget rendkívüli módon tud inspirálni a közös siker, láttuk ezt a 2016-os Európa-bajnokságon is.”
A Bábszínháznak kilencezer, a klubnak ezer bérletese van
Dézsi Csaba András a jelenleg eléggé siralmas győri futballhelyzetről ezt mondta a PS-nek: „A patinás csapat, amely nemrégiben még a feljutás közelében állt, négy-öt meccset elveszített egymás után, és ez legalábbis furcsa volt. Amikor bejött a tulajdonos, majd azt mondta, nincs teljesítménykényszer, azon megdöbbentem. Azóta tisztáztuk a dolgokat, Mányi úr elfogadta, hogy a cél csak a feljutás lehet. Kellő elszántsággal és harcossággal kell küzdeni azért, hogy legalább a remény meglegyen. Ha a nézőszámot nézzük, akkor azt látjuk, hogy a klubnak ezer bérletese van. Azt a főszerkesztő úr is megírta, hogy városunk kiemelten támogatja a kultúrát.
Tegyünk egy összehasonlítást: a Győri Bábszínháznak jelenleg kilencezer bérletese van. Ha a meccseken lenne ennyi, több esélyünk lenne a győzelemre.”
A város az akadémiát és a gyereksportot támogatja, de plusz pénzt nem ad a futballnak
Friss hír, hogy a tulajdonos és a polgármester végül megegyezett, és tisztázták: a város továbbra is a klub mögött áll. „Megállapodtam Mányi úrral, hogy támogatjuk az ETO-t, de az önkormányzat erre nem fog több pénzt áldozni – mondta portálunknak a polgármester. – Nincs is erre szükség, hiszen az akadémia kiemelt állami támogatást kap, és ebben a győri emberek adóforintjai is benne vannak. A város költségvetéséből a továbbiakban sem szánunk erre külön pénzt, mert ami a kormánytól jött, az nem az égből hullt alá, hanem a győri emberek kemény munkája is mögötte van.
Mányi úr elfogadta azt az érvelésemet, hogy a legfontosabb a gyerekek támogatása. A városban rendkívül lényegesnek tartjuk azt az óvodai programot, amelynek keretében a négy és hat év közötti gyerekeket bevezetjük a sport világába. Ennek költségeit a futball területén most már a klub fogja biztosítani.”
A látványos pengeváltáson túl nem lenne rossz, ha kialakulna egy értelmes párbeszéd a profi futball és az önkormányzati támogatások kérdésében, mert nem tekinthetjük véletlennek azt a rengeteg pozitív, támogató hozzászólást, amelyet a polgármester kapott. És most nem erre a cikkre (bár itt is ezek vannak többségben), hanem a polgármester hivatalos oldalára gondoltunk.
Fotó: MTI (a képen a polgármester átadja a győri DAC pályáját az utánpótlásnak)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS