Indexemelkedésre lehet számítani kedden, a hosszú hétvégét követő első kereskedési napon az európai értéktőzsdék nyitásakor a járványvédelmi korlátozások enyhítésének reményében. A határidős indexjegyzések és a tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a londoni FTSE-100 index esetében 1,2 százalékos pozitív kezdésre lehet számítani, a frankfurti DAX 1,5 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 1,6 százalékkal nyithat magasabban, a milánói tőzsde pedig 1,7 százalékos indexemelkedéssel kezdheti a kereskedést.
Több európai ország, közöttük a koronavírus-járvány által leginkább sújtott Olaszország és Spanyolország jelezte szándékát a járványvédelmi korlátozások enyhítésére.
Az ünnepek előtti utolsó kereskedési napot nyereséggel fejezték be az európai tőzsdeindexek. A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 1,37 százalékkal, a Stoxx Europe 600 index 1,57 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,46 százalékkal emelkedett. Londonban 3,93 százalék erősödést ért el az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 2,24 százalékkal, a párizsi CAC-40 1,44 százalékkal emelkedett. Milánóban 1,39 százalék, Madridban 1,71 százalék indexemelkedéssel fejezte be a kereskedést a múlt héten csütörtökön a tőzsde.
Az amerikai és az ázsiai tőzsdéken már hétfőn elindult a kereskedés. A hétfői tőzsdenapot az amerikai piacok vegyes eredménnyel fejezték be, a Wall Street indexei egy százalékot meghaladó veszteséggel, a főként fejlett technológiai cégek papírjait forgalmazó Nasdaq piac pedig fél százalékos indexnyereséggel.
A keddi globális kereskedést az ázsiai tőzsdék a vártnál kedvezőbb márciusi kínai külkereskedelmi adatoknak köszönhetően indexemelkedéssel indították. Az európai piaci nyitás előtt két órával a különböző sanghaji indexek 0,6-0,8 százalék nyereséget mutattak, a hongkongi tőzsdeindex 1 százalék emelkedésben járt, a szöuli index 2 százalékos erősödést ért el, Tokióban pedig 2,5 százalék felett járt az árfolyamindex.
Az olaj ára emelkedett kedden. A Brent nyersolaj az európai kereskedés kezdete előtt két órával 1,42 százalék emelkedést mutatott a globális kereskedelemben hordónként 32,19 dolláron, a WTI ára pedig 1,61 százalékkal emelkedett 22,77 dollárra.
Az olajárat a kitermelési korlátozások bejelentése és az amerikai palaolaj-termelés várható csökkenése emelte meg. A hét végén az OPEC+ tagjai a kitermelés napi 9,7 millió hordós, a koronavírus-járvány előtti globális felhasználásnak mintegy tíz százalékát kitevő csökkentésében állapodtak meg. Előrejelzések szerint az amerikai palaolaj-termelés a valaha regisztrált legnagyobb mértékben csökkenhet áprilisban az alacsony olajárak miatt. A globális kereslet visszaesése az év eleje óta már mintegy 50 százalékos olajárcsökkenéshez vezetett.
A dollár gyengült kedden a vártnál kedvezőbb kínai kereskedelmi adatoknak köszönhetően erősödő devizákkal szemben. Kína nemzeti devizában denominált exportja márciusban a vártnál jóval kisebb mértékben, 3,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, az import pedig 2,4 százalékkal emelkedett. Az eurót 0,27 százalékkal jegyzik erősebben 1,0942 dolláron, az arany spot ára 0,07 százalékkal unciánként 1715,18 dollárra emelkedett.
Az arany spot ára a koronavírus-járvány negatív gazdasági következményeitől tartva, értékőrző befektetési szerepének köszönhetően a keddi kereskedés során korábban 1722,20 dolláron hét éve, 2012 decembere óta a legmagasabb szintet érintette.
Forrás: MTI; Fotó:MTI/AP/DPA/Frank Rumpenhorst
Facebook
Twitter
YouTube
RSS