Hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt három ellenzéki tüntetővel szemben emelt vádat a Budapest Regionális Nyomozó Ügyészség, miután a vád szerint üvegekkel és pirotechnikai eszközökkel dobálták meg 2018 decemberében a Parlament védelmére felsorakozott rendőröket. A másfél évvel ezelőtti ellenzéki tüntetésen egyébként több baloldali politikus is részt vett, köztük a Momentum-elnök Fekete-Győr András is, aki az ügyészek gyanúja szerint füstgránátot dobott az egyenruhások közé. Úgy tudjuk, ellene még nem emelt vádat az ügyészség.
A történet előzménye, hogy a túlóratörvény elfogadása miatt a baloldali pártok felhívására néhány ezren 2018. december 12-én és 13-án este az utcára, a Kossuth térre mentek. A tüntetők „pribékek, fasiszta pribékek, azok vagytok”, “rabszolgák”, “rohadt geci rendőrök” mellett egyéb válogatott szitkokat szórtak a munkájukat végző egyenruhásokra, emellett nem elhanyagolható károkat is okoztak. Megrongálták az Országház műemlék épületének I-es kapuját, parkokban és környékbeli épületekben tettek kárt, kukákat gyújtottak fel. A rendőrség akkori tájékoztatása szerint 51 főt állítottak elő, 13-at közülük őrizetbe vettek. Az összecsapásokban 14 rendőr megsérült, 8 rendőrautót pedig megrongáltak a tüntetők.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) alárendeltségébe tartozó Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a fent említett tüntetők közül három személy ellen emelt vádat hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB) – derült ki Keresztes Imre főügyész portálunknak küldött hétfői közleményéből. A főügyész hangsúlyozta, hogy
a 2018 decemberi Kossuth téri tömegdemonstrációkon – az egymástól elkülönülten – részt vevő vádlottak a Parlament épületének védelmére felsorakozott rendőri sorfalba különböző tárgyakat – köztük üveget és pirotechnikai eszközt – dobtak, amelyekkel eltalálták a rendőröket, illetve azért, hogy a sorfalat áttörjék, testükkel meglökték a rendőröket, akik ettől hátratántorodtak. A vádlottak ezen erőszakos magatartásukkal jogszerű eljárásukban akadályozták a rendőröket, akik a biztosítási intézkedés körében előírt feladataikat emiatt csak megnehezítve tudták ellátni.
A főügyész emlékeztetett arra is, hogy
a nyomozó ügyészség hasonló ügyekben korábban több személy ellen emelt vádat, amelyek közül a bíróság eddig négy ügyben hozott ítéletet. Az előkészítő üléseken a vádlottak beismerték bűnösségüket és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról. A bíróság két esetben egy év alatti börtön fokozatú, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetésre, míg egy esetben pénzbüntetésre ítélte a vádlottakat, amely ítéletek ellen a vádképviseletet ellátó ügyész súlyosabb büntetés kiszabása végett jelentett be fellebbezést. A bíróság egy vádlottat – az ügyészi indítványnak megfelelően – egy év börtön fokozatú, végrehajtásában kettő év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetésre ítélte, amely a kihirdetés napján jogerőre emelkedett.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS