Működésbe lépett az az üzemmód, amelyet Baranyi Krisztina bizalmasa, Pataki Márton harangozott be még tavaly, miszerint az önkormányzati erőforrásokat nem az embereknek otthont adó városok, falvak minél jobb működtetésére, hanem a kormány elleni harcra kell felhasználni. Következményként hátrányos helyzetű emberek fizetését és egészségügyi ellátását, valamint az ezeknek az embereknek munkát adó mintavállalat működését kockáztatja Ferencváros állítólag szociálisan rendkívül érzékeny polgármestere. A helyzet feloldásaként, aztán erre a cégre és persze a cég jelentős vagyonára is ráteheti a kezét Pataki.
Baranyi Krisztina a július 2-i képviselő-testületi ülésre nyújtotta be a javaslatát az önkormányzat tulajdonába tartozó Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Nonprofit Kft. (FESZOFE) ügyvezető igazgatójának azonnali menesztéséről. Sebők Endre leváltását meg is szavazták a polgármester hozzá hasonlóan okos támogatói, köztük a csillogó szemű Momentum-frakció vezetője, Dr. Mátyás Ferenc, aki amúgy büszke jogász. Sem neki, sem kollégáinak, sem Baranyinak nem volt viszont annyi esze, hogy ha kirúgnak egy cégvezetőt, akkor kéne valaki a helyére, aki átmenetileg igazgatja a céget.
Habár amilyen történetet kerekítettek ebből is, kétséges, hogy ennek a társaságnak egyáltalán van fogalma arról, miként kell vezetni olyasmit, ami nem civil ügynökség vagy Facebook-oldal, hanem például önkormányzat, cég, intézmény.
Hiába vetette fel Jancsó Andrea képviselő a testületi ülésen, hogy esetleg lehetnek ennek a lépésnek munkaügyi következményei, a szintén Baranyi által kinevezett jegyző közölte, hogy nem kell ilyesmitől tartani. Ez ugyanaz a jegyző, aki saját bevallása szerint egyelőre ismerkedő szakaszban van a ferencvárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatával.
Baranyi felindultan közölte, hogy Sebőknek már most börtönben a helye, ami súlyosan hangzik, viszont a polgármester – baloldali szokás szerint – szinte mindenkit börtönnel fenyeget, akivel baja van. Nyilvánvalóan az új polgármester által beígért személyi leszámolások következő epizódja ez, hiszen korábban jelezte: „darabszámra tudja”, kiktől kell megszabadulnia, mert lojálisak a Fideszhez. Baranyi azt harsogta a legutóbbi testületi ülésen, hogy bármennyi pénzt, akár kétszázmilliót is megér neki Sebők eltávolítása. Az ügyvezető igazgatót tehát azonnali hatállyal, utód nélkül menesztették, csakhogy a cégnél 1996 óta kizárólag az ügyvezető igazgatónak van aláírási joga, és a helyettesítést is igazgatói utasításhoz köti a szervezeti és működési szabályzat. Július 10-én, azaz ma viszont fizetést kellett adni az alkalmazottaknak, akik többsége ráadásul kis keresetű, hátrányos helyzetű, sőt hajléktalan, akiket egy rövid késlekedés is roppant kellemetlenül érinthet.
Szabálytalan ötletek börzéje
Amikor rájöttek, hogy nincs, aki aláírja az alkalmazottak július 10-én esedékes fizetését, hamar összedugták a fejüket, és a baloldali szellemi nívót fémjelző megoldásokat ötlöttek ki. Neve elhallgatását kérő forrásunk szerint előbb az merült fel, hogy a fizetéseket a FESZOFE felügyelőbizottságának elnöke írja alá. Ő azonban a jelek szerint tisztábban lát, mint Baranyi és az őt hűségesen követő képviselők, így közölte, hogy neki ehhez nincs joga, mert a felügyelőbizottságnak semmi köze a cég napi működtetéséhez. Ezután került képbe Sebők Endre helyettese, de ő is tisztában van azzal, amivel a polgármester és munkatársai nem: neki sincs aláírási joga a cég nevében.
Ezután azt a szintén szabálytalan megoldást találták ki, hogy a polgármester bizalmasa, Pataki Márton által vezetett kerületi vagyonkezelő (FEV IX Zrt). kölcsönad annyi pénzt a FESZOFE Nonprofit Kft.-nek, amennyire szüksége van a fizetésekhez. Tehát az egyik önkormányzati vállalat kamatra ad kölcsön közpénzt a másik önkormányzati vállalatnak, hogy elfedjék a Baranyi és társai által okozott felfordulást. A FEV IX négytagú igazgatóságának erről szóló szavazása azonban érvénytelen lett, mert sem a fideszes, sem a momentumos küldött nem szavazott. Előbbi meg is indokolta azzal, hogy a törvényes állapotot nem lehet újabb törvénytelenség elkövetésével helyreállítani.
Megtalálják, kire kenjék át a felelősséget
Az ötletgazdák így másodjára is nekifutottak a kétkedők meggyőzésének, de a fideszes igazgatósági tag kitartott az álláspontja mellett, a momentumos pedig csak úgy volt hajlandó igennel szavazni, ha Pataki Márton vezérigazgató meggyőződött róla, hogy teljesen törvényes a művelet. Itt kaphattak észbe Baranyiék, mert végül inkább az önkormányzat fizette ki – ugyancsak törvénytelenül – a FESZOFE alkalmazottainak járó pénzt.
Figyelemre méltó, ahogy előbb a FESZOFE felügyelőbizottságának elnökére, aztán a cég helyettes ügyvezetőjére, majd a FEV IX igazgatósági tagjaira, végül az önkormányzat pénzügyi irodájának vezetőjére tologatták a felelősséget azért, ha – egyébként Baranyi hibájából – nem kapnak fizetést az emberek. Öröm lehet ilyen önkormányzatnál dolgozni, ahol előbb-utóbb úgyis megszívatnak valakit a fő felelős ballépései miatt. Ráadásként a FESZOFE dolgozóinak személyes adatai szabálytalanul kerülhettek előbb a FEV IX Zrt.-hez, majd onnan az önkormányzathoz.
Hátrányos helyzetűek fizetését és egészségügyi ellátását kockáztatta a polgármester
Ezzel viszont még csak a fizetések ügyét hidalták át – törvénytelenül, de a népharagtól megmenekülve. Hétfőn viszont a járulékfizetés is esedékessé válik, amit aláírási joggal bíró ügyvezető híján szintén nem tud végrehajtani a cég. Ebből újabb bonyodalmak lehetnek, akár ellátási problémák, hiszen ha nem fizetik be az egészségügyi problémákkal rendszeresen küzdő, hátrányos helyzetű munkavállalók júniusi tb-jét, azzal az ő ellátásukat is kockára teszi Baranyi Krisztina.
Bizalmasa, Pataki Márton (akinek egyébként semmi köze a FESZOFE céghez) magabiztosan kijelentette, hogy ebben az esetben a NAV inkasszó formájában fogja a FESZOFE Kft. számlájáról begyűjteni a tartozást. Csakhogy a cég így felkerül az adósok listájára – akárcsak az igazgató hiányában szintén nem kifizethető közüzemi számlák miatt –, márpedig a szociális tevékenységére kapott, jelentős állami támogatás feltétele, hogy nem lehet köztartozása.
Veszélybe került a sikercég állami támogatása és működése is
Sebők Endrétől, a menesztett igazgatótól megtudtuk, hogy a közfoglalkoztatást 2012 óta végző cég több, mint 3000 hajléktalant foglalkoztatott már, ami budapesti jelentőségűvé teszi. Az általa létrehozott minta viszont országos jelentőségű, hiszen Pintér Sándor 2014-ben miniszteri dicséretben részesítette a vállalatot és Sebők Endre ügyvezető igazgatót a közfoglalkoztatásban elért kiemelkedő teljesítményért, és a programot országossá terjesztette ki.
A Belügyminisztériumtól pályázati forrásként csaknem 1,2 milliárd forintot kapott 2012 óta a FESZOFE a közfoglalkoztatási programokra. Ebből több, mint 600 millió forint értékben gyarapította a cég és így az önkormányzat vagyonát gépek, eszközök, technológiai sorok formájában, megújultak a telephelyei, üzemeket, raktárat, növényházat épített, a kertészeti tevékenysége melléktermékeit felhasználva áttért a biomassza-fűtésre, megtakarítva a havi több százezres gázszámlát, hátrányos helyzetű budapestieknek biztosított bevételt, és eközben egyetlen évben sem voltak likviditási gondjai (lásd ITT).
89 millió forintos többlettel zártuk 2019-et, de Baranyi Krisztina nem fogadta el a beszámolót, bevitte a testület elé, és további könyvvizsgálatot kért ellene
– mondta el Sebők Endre. Ez annak fényében különösen érdekes, hogy a haver Pataki Márton által vezetett FEV IX Zrt. beszámolóját a 41 milliós hiány ellenére simán elfogadta a polgármester. Sebők szerint személyes bosszúhadjáratot folytat ellene a polgármester, aminek egyetlen oka, hogy fideszes. Baranyi a tendenciózusan rosszindulatú, számviteli és jogszabályi tévedéseket tartalmazó jelentésben megírt hibákra és törvénytelenségekre hivatkozva kezdeményezte az igazgató azonnali kirúgását, miközben az ezzel keltett káoszt törvénytelen ötletek sokaságával próbálják elfedni. Sebők azt is felidézte, hogy Baranyi hosszú évek óta rendszeresen támadja a FESZOFE által végzett munkát.
Amikor a FESZOFE-t gyalázza, akkor nem engem, hanem a megváltozott munkaképességűt és a hajléktalant gyalázza, aki ott dolgozik
– jelentette ki, hozzátéve, hogy amikor a járvány alatt fertőtlenített és maszkokat varrt a cég, akkor persze nem volt vele baj. Pedig már akkor is Baranyi kezében volt a könyvvizsgálói jelentés, ám a benne foglalt állítólagos törvénysértések miatt nem tett feljelentést.
A megoldás: adjuk ezt is a csókosnak!
A mai nap folyamán aztán kiderült, hogy a polgármester az utolsó utáni pillanatban mégiscsak belement az egyetlen törvényes megoldásba, a hétfői rendkívüli ülés összehívásába. Ám ha már kénytelen beismerni, hogy egy teljes művelethez két testületi ülésre van szüksége, megpróbálja a legtöbbet kihozni belőle: a jelentős vagyonnal bíró vállalat élére augusztus végéig legjobb bizalmasát, a FESZOFE ügyébe már így is illetéktelenül belekontárkodó Pataki Mártont neveztetné ki ideiglenes igazgatónak. Ez a másfél hónap akár arra is elég lehet, hogy a répahámozáson és a gazdasági tevékenységen kívül ezek szerint a szociális foglalkoztatáshoz is értő Pataki az elveinek megfelelően, a sikeres működés helyett a kormány elleni harcra csoportosítsa át a FESZOFE 70 millió forint körüli készpénzét és több százmillió értékű eszközállományát.
Ráadásul Baranyi bizalmasának beejtőernyőzése az újabb igazgatói székbe nem oldja meg az alkalmazottak járulékainak befizetését és a FESZOFE köztartozás-mentességét sem, hiszen mire az új igazgató aláírási jogot kap, majd ezután hozzáférést a bankszámlához, az legalább egy hét. Még a Baranyi által előidézett parkolási káoszt sem sikerült tehát elrendeznie a ferencvárosi önkormányzatnak, máris itt a következő húzós ügy. Joggal merül fel a kérdés:
Minek kap Gegesy Ferenc havi csaknem egymilliót – hivatalosan tanácsadóként, de a pletykák szerint valójában a IX. kerület irányítójaként, hiszen Baranyi Krisztina nem ért a városvezetéshez –, ha még így sem tud rendesen működni az önkormányzat?
Megkerestük kérdéseinkkel Baranyi Krisztinát, aki nagyot léphetne a beígért átláthatóság felé, ha facebookozás helyett válaszolna nemcsak a mostani, hanem a parkolási ügyekkel kapcsolatos, fél évvel ezelőtti kérdéseinkre is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS