A rasszistának nyilvánított dolgok egyre bővülő listájára felkerült már a szörfözés is. Az ok, hogy ezt a sportot főleg heteroszexuális, fehér férfiak űzik, és egyébként is drágának számít, tehát a szegényebb, fekete bőrű családok nem tudják megengedni maguknak – számolt be a V4NA.
A mai világban nagyon hamar rányomhatják a rasszizmus bélyegét számtalan dologra – a klasszikus zenétől kezdve a klímaváltozáson át egészen a kutyákig. Most egy újabb elemmel bővült a lista, a San Francisco-i SF Weekly szerint ugyanis a szörfözés is rasszistának számít. A lap szerint ráadásul a szörfözés amellett, hogy rasszista, még nőgyűlölő és homofób is – az ok pedig, hogy ez a sport főleg a heteroszexuális, fehér férfiakat vonzza. A cikkből kiderül, hogy az amerikai történelemben mindig is jelen volt az intézményes rasszizmus, és ez megfigyelhető a nem kellőképpen sokszínű szörfös világban is.
The ocean is racist. https://t.co/eWXuTSmG7w
— Bridget Phetasy (@BridgetPhetasy) July 27, 2020
A rasszizmus úgy jelenik meg az SF Weekly szerint a szörf tekintetében, hogy az a népszerű, ám mindemellett drága strandokon zajlik, ahová a szegény, fekete bőrű családok nehezebben jutnak el. Ha pedig mégis eljutnak egy ilyen partszakaszra, ott nem látnak hozzájuk hasonló embereket a vízben, ami ugyancsak probléma, mert elbátortalanítja őket. Sokszor az is gond, hogy a szörfözésnél az jöhet le az embereknek, hogy aki nem éppen a part közelében lakik, annak nem való ez a sport, legalábbis nem azon a helyen. Mivel pedig a strand közelében lakni drága mulatságnak számít, csak a gazdag fehérek engedhetik meg maguknak, így megint ki vannak szorítva a szegényebb, fekete bőrű emberek.
A cikkben megszólalt Kyla Langen, a San Francisco-i Queer Surf társalapítója is, aki szerint a szörfösöknél a hullámokra való várakozás valójában a gyarmati rendszer nyúlványa. Ezt ő azzal igazolta, hogy egy felettébb erős férfienergia érezhető ilyenkor a szörfösök körében, akik arra várnak, hogy elkapják és uralják a hullámokat. Langen azt is hozzátette, hogy nagyon szomorú, hogy az óceánban való fürdés egy fehér, heteroszexuális embereknek fenntartott kiváltságnak számít.
De nemcsak a szörfözés az egyetlen megdöbbentő dolog, amit rasszistának nyilvánítanak. A lista lassan végeláthatatlan, és már felkerült rá a Coon márkájú sajt is. Az ausztrál márka tulajdonosai nemrég úgy döntöttek, hogy megváltoztatják a nevet, miután több panasz is érkezett rá az emberektől.
The cancel culture can’t survive without the coward culture.
Brands that cave in to the cancel culture get permanently cancelled from my shopping list.Owners of Coon cheese consider dropping the historic brand that activists claim is racist.https://t.co/UvDYd4kUxZ
— Keira Savage (@KeiraSavage00) July 24, 2020
Bár a márka a nevét az alapítójáról, Edward William Coon-tól kapta, két ausztrál férfinak, Stephen Hagannak és Josh Thomasnak szúrta a szemét az elnevezés, mert a „coon” kifejezést régen a feketebőrű emberekre használták, ezért rasszistának számít. Ben Davis ugyanakkor rámutatott a cikkében, hogy a reklamáló férfiak tulajdonképpen kettő rabszolgatartó, Joshua John Ward és Stephen Duncan nevét viselik, így jogosan merül fel a kérdés, ők is megváltoztatják-e a rasszista nevüket majd?
Wow! All these years eating Coon Cheese, I never knew I was eating black people.
— Real Mark Latham (@RealMarkLatham) July 24, 2020
Forrás: V4NA; Fotó: MTI/EPA/Keystone/Anthony Anex
Facebook
Twitter
YouTube
RSS