A svájci lapok ismét Magyarországot vették górcső alá, természetesen diktatúrát kiáltozva féltették a sajtószabadságot, a demokráciát és sajnálták az Index.hu-t. Ebben segítségük is akadt, Dull Szabolcs személyében, aki láthatóan éppen azzal tengeti napjait, hogy a kirúgott főszerkesztői státuszából építsen brandet.
A Neue Zürcher Zeitung részletesen írt arról, hogy “Orbán száz százalékban lojális médiát akar”; az Index körüli fejleményekről Dull Szabolcsot, a hírportál leváltott főszerkesztőjét is megkérdezték, aki “a sajtószabadság elleni kormányzati támadás áldozatának tekinti magát”. A zürichi lap szerint a “megmaradt magyarországi független médiában” arról is vita van, hogy vajon nem volt-e túlreagálás a szerkesztőség részéről a tömeges felmondás. A Neue Zürcher Zeitung azt írja:
Ezt a megmaradt független médiát pedig most a cikk szerint az eljelentéktelenedés veszélye fenyegeti.
Dull Szabolcs sötét karikákkal rendelkezik a szeme alatt – olvasható a szerző által fáradtnak és meggyötörtnek ítélt leváltott főszerkesztőről, aki egyébként a magyar kormányzat leszámolásának áldozata. A svájci lap szerint Dull szimbolikus alakká vált. Azt sajnos nem részletezi, hogy miért lett ikon Dullból, de ez nyilván részletkérdés, hiszen sokkal fontosabb az, hogy lehessen szidni Orbán Viktort, ami ezúttal sem maradhatott el. Dull kifejti ugyanis, hogy számukra teljesen egyértelmű, hogy őt és kollégáit politikai okokból bocsátották el – itt viszont elfelejti megemlíteni, hogy egyedül neki mondtak fel, a többiek önként távoztak. Ha pedig még mindig nem sikerült egyetlen könnycseppet sem elmorzsolnunk emiatt, akkor készíthetik a zsebkendőt. Dull ugyanis közölte, nem csupán kirúgták, de “hatalmas rágalmazási kampány indult ellenem az állami médiában”. Hozzáteszi, az Index-újságírók csak egy dolgot akartak: függetlenséget.
A kormányhoz közeli körök egy tervezett támadással felrobbantották a szerkesztőséget. Vége a médiaszabadságnak
– mondja Dull, hozzáztéve: a magyar független média nagy politikai és gazdasági nyomás alatt van. Igen, tudjuk, “évek óta nincs sajtószabadság”, ami egészen különleges módon mégis csak most került veszélybe.
Amikor Orbán Viktor 2010-ben hatalomra került, a gazdasági válság már gyengítette a médiát. A kormányhoz közeli befektetők kihasználták ezt a Fidesz uralkodó párt befolyásának megerősítésére, amelyet új médiatörvények és politikailag egyoldalú állami finanszírozás támogatott
– vélekedik.
Dull szerint nincsenek kormánykritikus lapok és portálok, ha pedig mégis, azok korlátozottan elérhetőek
Az általa elképzelt valóságban pedig – kapaszkodjanak meg – a kormánykritikus újságokat és portálokat is bezárták. Érdekes, hogy ez alapján mégis hogyan is működhetett eddig az Index, a 24.hu, a 444.hu, a HVG, a Népszava, a Magyar Narancs, a 168 Óra vagy éppen a Magyar Hang, és a többi balliberális portálocskát még nem is említettük.
A legfontosabb kormánykritikus újságokat és portálokat vagy bezárták, vagy közvetítők útján vásárolták meg. Megmaradt néhány, a külföldi befektetők által birtokolt televíziós csatorna, például az RTL Klub, valamint a korlátozottan elérhető webhelyek
– állítja Dull, aki szerint tehát alig néhány médiafelületen lehettek jelen, de ott is korlátozottan voltak elérhetőek. Itt azért érdemes elgondolkodni azon, hogy Dull vajon melyik távoli galaxisban járt, esetleg egy párhuzamos valóságból érkezett-e, vagy pedig egyszerűen tudjuk be annak, hogy éppen kialvatlan áldozati bárányként adott interjút, és az általa elmondottakat esetleg tévesen fordították német nyelvre. Az Auróra (hol máshol? – a szerk.) kertjében rögzített felvételen kifejti azt is, hogy “Orbán Viktor miniszterelnök száz százalékig hű médiát akar”, miközben újabb doboz cigarettára gyújt (ezzel is szemléltve, hogy Dull bizony nem kicsit ideges). A médiajelentések és a lap tulajdonosa szerint szerint az állam éves hirdetési költségvetése 150-300 millió CHF, ebből 310 millió eurót költ az állami csatornák finanszírozására, amit Dull is megerősített a Neue Zürcher Zeitungnak adott interjúban. Kár, hogy a tények makacs dolgok és némiként másként fest a helyzet, ha megnézzük a 2019-es árbevételét az Indexnek, mert ebből látható, annyira nincsenek rászorulva támogatásra – bár ettől függetlenül lelkesen tarhálnak még olvasóiktól is.
Az Index.hu és a Velvet.hu portálok tulajdonosa 1,24 milliárd forint nettó értékesítési árbevételt ért el 2019-ben. Ez 4,54 százalékkal alacsonyabb a 2018-ban összehozott 1,3 milliárd forinthoz képest. A vállalat árbevétele hosszú ideje esik. Az Index.hu Zrt. 2015-ben még 2,17 milliárd forint árbevételt tudott elérni, majd ezt követően 2016-ban 1,79 milliárd Ft, 2017-ben 1,43 milliárd forint volt az árbevétele. Négy év alatt tehát az árbevétel közel a felére (57%-ra) esett. Az Index.hu Zrt. adózott eredménye 2019-ben 61,51 millió forint lett. Ez 40,84 százalékos pluszt jelent ugyan 2018-hoz képest, de jelentős visszaesést ahhoz képest, hogy 2015-ben még 275,25 millió forint volt a profit adózás után. Az egy kormányzati ciklusnak megfelelő négy éves időszak alatt nagyjából ötödére (22,35%-ra) esett a profit – írja a Média1.hu.
Dull sajnos elfelejtette a svájci lapnak kifejteni, hogy az Index.hu Zrt. egyébként 2019-ben 40 millió Ft osztalék kifizetéséről határozott a tulajdonos alapítvány, az MFA részére. Ez 10 millió forinttal több, mint amennyit egy évvel korábban vett ki az MFA, amely az osztalékot a Média1 szerint korábbi kölcsönének tartozására fordítja. A növekvő osztalék ellenére a vállalat eredménytartaléka a 2018-as 91,4 millióról 100,1 millióra nőtt, így viszonylag jelentősnek mondható tartalékkal tudják végigcsinálni a 2020-as, a koronavírus miatt az ő számukra sem könnyű évet – minderről a jobboldalisággal egyáltalán nem vádolható Média1 beszámolójában olvashatunk. Közben kiderült, hogy a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) az Index.hu Zrt.-ből származó osztalékot korábbi kölcsönből származó tartozás törlesztésére használja.
A nemlétező sajtószabadságban az elnyomásban senyvedő Index mégis a legolvasottabb portálok egyike volt
Az Index egyébként változatlanul az egyik vezető internetes hírsite – írja a svájci lap, holott Dull szerint nincs sajtószabadság és korlátozzák az eléréseket is. Az önellentmondástól hemzsegő cikkben kitérnek arra is, hogy 2020 májusában például 4 435 151 egyedi látogatójuk volt (real users – RU) és 255 925 046 oldalletöltést mért az oldal számára a DKT/Gemius (teljes forgalom, valamennyi eszközön), amivel a hírsite-ok versenyében első helyen végzett mind az oldalletöltések, mind pedig a látogatószám (RU) tekintetében. Tudják, az a portál, amit a gonosz kormány elnyomott, eléréseit csökkentette, nem támogatott és végül el is lehetetlenítette. Azt a lapot, ami egyébként magántulajdonban, tehát nem állami kézben van. Izgalmas gondolatmenet, nem vitás, bár a brazil szappanoperák logikájára épített sztorit azért mégsem kellene tovább fokozni. Pontosabban fogalmazva, ez már nekünk kellemetlen.
Visszatérve a nemlétező sajtószabadságban is élenjáró indexes főszerkesztőre, aki a kormány áldozata, nem árt hangsúlyozni azt sem, hogy Dullnak azért kellett mennie, mert a saját főnökeinek bizalmával élt vissza, amit egyébként mással magyaráz. Ez nyilván nem lényeges annyira, hogy a Neue Zürcher Zeitungban erről említést tegyenek, az viszont igen, hogy az Index komoly hatással volt a belpolitikai helyzetre, mivel napi kétmillió látogatóval rendelveztek, akiket simán feltüzeltek arra, hogy tüntessenek mellettük a gonosz kormány ellen. Illetve nem is értük, hanem a sajtószabadságért, ami most került veszélybe (ki tudja, hányadjára az elmúlt évek alatt).
Fellebben a fátyol: az Index a Borkai-botrány miatt lett a Fidesz ellensége. Még akkor is, ha nem
Miután a Fidesz ősszel elvesztette a nagyvárosok helyi választásait, a politikai nyomás fokozódott – számol be a lap az előzményekről. A cikk szerint az Index azzal verte ki a biztosítékot, hogy “széles körben beszámolt egy nemi botrányról, amelyben egy konzervatív politikus vett részt”. Ez indította el a lavinát, ami végül Dull Szabolcsot is magával sodorta.
Forrás: Neue Zürcher Zeitung; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS