Továbbra is ártatlanságát hangoztatja, de az ügyészség és a bíróság kérdéseinek nagy részére nem válaszol a Fenyő János médiamágnás meggyilkolásának ügyében felbujtással vádolt Gyárfás Tamás. Az egykori úszószövetségi vezető büntetőpere csütörtökön folytatódott a Fővárosi Törvényszéken. A vádlott korábbi nyugalma meginogni látszott az őt terhelő Tasnádi Péter vallomásának elemzése közben; egy alkalommal megsértette az ügyészeket is, amiért később bocsánatot kért. Póta Péter bíró azoknak a hangfelvételeknek a részleteit firtatta, amelyeket a másik terhelt, Portik Tamás készített titokban, mivel azok a bíró szerint két, jó és közeli kapcsolatban álló ember beszélgetéseinek tűnnek. Gyárfás ezzel szemben azt állította, hogy a viszonya Portikkal felületes volt, ugyanakkor tartott tőle.
Tasnádi Péter korábbi vallomásának részletezésével, illetve a Portik Tamás és Gyárfás Tamás beszélgetéseiről készült felvételek elemezésével folytatódott csütörtökön a Fenyő János több, mint huszonkét évvel ezelőtti meggyilkolása miatt indított büntetőper a Fővárosi Törvényszéken. A vádirat szerint Gyárfás adott megbízást riválisa, Fenyő megölésére, a merényletet Portik szervezte meg, annak végrehajtója pedig a számos más leszámolásos ügyben Magyarországon és Szlovákiában is immár jogerősen elmarasztalt felvidéki bérgyilkos, Jozef Roháč volt. A Fenyő elleni támadás évfordulóján, februárban kezdődött büntetőper a járványügyi intézkedések miatt sokáig szünetelt, majd kedden folytatódott újra. A korábbi tárgyalások egy részén Gyárfás Tamás szólalt fel, és több napos elemzésében igyekezett megvilágítani azokat a – szerinte – ellentmondásos bizonyítékokat, amelyek kizárják a bűnösségét. Gyárfás a vizsgálat kezdete óta tagadja, hogy bármilyen köze lenne a Fenyő-gyilkossághoz. Mint a per kezdetén mondta, számára megkönnyebbülés az eljárás megindítása, mert így végre tisztázhatja magát, miután évtizedek óta a merénylet felbujtójának tartja a közvélemény egy része.
Tasnádi vallomása a vád egyik alappillére
A korábban említett megkönnyebbülés a per folytatására már nem látszik annyira Gyárfás Tamáson; mivel hosszú monológja után kérdésekre kell válaszolnia, korábbi nyugalma már nem látszik rajta. Az ügyészség képviselői csütörtökön hosszasan faggatták a vádlottat a Tasnádi Péterhez fűződő korábbi kapcsolatáról. Gyárfás azt mondta, viszonyuk korábban üzleti volt, mivel Tasnádi hirdetéseket vásárolt az ő régebbi lapjaiban, és akkoriban nem volt tudomása arról, hogy Tasnádi Péter a hazai alvilág egykori vezető figurája volt. Gyárfás Tamás beszélt arról is, hogy egyszer ellopták az autóját, és azt Tasnádi segített visszaszerezni, aki nem kért cserébe semmit, később azonban arra kérte Gyárfást, hogy vegye fel egy ismerősét a Nap TV-hez, de ő ezt megtagadta. Tasnádi Péter vallomása a vád egyik alappillére, az első hazai maffiaper főszereplője azt állította vallomásában, hogy Gyárfás először őt bízta meg Fenyő János megölésével, és az ezért tizenkétmillió forintot fizetett neki, de a megbízást nem teljesítette. Bár Tasnádi korábban csak óvatosan beszélt Gyárfás esetleges érintettségéről, a vádban szereplő újabb vallomásában már magabiztosan beszélt a megbízásról. Gyárfás Tamás tagadja ezt, és továbbra is azt állítja, hogy kölcsönt adott Tasnádinak; a vádlott csütörtökön azt mondta, úgy emlékszik, Tasnádi egy adótartozása miatt fordult hozzá segítéségért. A Tasnádi-vallomás elemzése szertefoszlatta Gyárfás Tamás korábbi nyugalmát; egy ízben megsértette az ügyészeket is, amiért később bocsánatot kért.
A vádhatóság képviselői a kihallgatáskor azt kifogásolták, hogy Gyárfás a legtöbb esetben nem a kérdéseikre válaszol, hanem mindig visszakanyarodik ahhoz a panelhez, hogy neki semmi köze a Fenyő-ügyhöz, a vádirat tévedéseken, csúsztatásokon alapul, a tanúk pedig hazudtak a vallomásaikban. Erre a számos alkalommal megismételt elméletre hívta fel a figyelmet Póta Péter bíró is, aki maga is kimondta: Gyárfás Tamás nem hajlandó válaszolni a kérdésekre. A bíró azoknak a hangfelvételeknek a tartalmát firtatta, amelyeket Portik Tamás készített a találkozóikon titokban. A vádlott azt állítja, hogy Portikkal nem volt közeli kapcsolatban, viszonyuk szinte kimerült annyiban, hogy Portik egy házat bérelt tőle. Póta bíró azoknak a mondatoknak az értelmezésére volt kíváncsi, amelyek szerint Gyárfás és Portik bizalmas viszonyban voltak, és olyan kifejezéseket használtak, amelyeket két, hevenyészett viszonyban lévő ember nem tenne. A felvételek értelmezése kulcsfontosságú lehet a per kimenetelében, ahogy az ötvenkét tanú vallomása is, közöttük az említett Tasnádi Péteré.
Gyárfás Tamás a csütörtöki tárgyaláson hangsúlyozta, hogy – szerinte – Portik Tamás észjárását, cselekedeteit hétköznapi felfogással lehetetlen elemezni, ugyanakkor azt is állította, hogy kapcsolatuk idején nem volt tudomása Portiknak az alvilágban betöltött szerepéről. Gyárfást korábban már meghallgatták a nyomozóhatóságok az ügyben, de akkor egyetlen utalást sem tett a Portikkal való kapcsolatáról. Ezt a körülményt akarta vele tisztázni a bíró is, de a vádlott nem adott egyértelmű választ, ugyanakkor fenntartotta azt, hogy tartott Portik Tamástól. A büntetőper két hét múlva folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Gyárfás Tamás ellen a Fővárosi Főügyészség tavaly nyáron emelt vádat felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt a Fenyő-ügyben. A vádirat szerint Gyárfás az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt, akárcsak Fenyő János. Az úszószövetség volt elnöke és a Vico nagyhatalmú ura között az 1990-es évek közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti Fenyőt. Emiatt 1997 szeptemberében megbízta Tasnádi Pétert, hogy szervezze meg a gyilkosságot, aki azt tizenkétmillió forintért vállalta, azonban, miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Ezért Gyárfás megbízta az éjszakai életben már akkor is jól ismert Portik Tamást is, hogy ölesse meg Fenyő Jánost. A vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Roháčot a médiamogul megölésére. Roháč 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó Fenyőhöz lépett, és egy gépfegyverrel agyonlőtte a médiacézárt.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS