Mohács városában a politikai helyzet meglehetősen furcsa. Szekó József (Fidesz) egy évvel ezelőtti tragikus halála után a kormánypártok a választási jogszabályok miatt nem tudtak új jelöltet állítani, így az ellenzék polgármester-jelöltje akár egy szavazattal is győzhetett volna. Csorbai Ferenc (MSZP) ellenfél híján meg is nyerte a kört, annak ellenére, hogy az ellenzék minden pártja kérte visszalépését. Nem meglepő, hogy a választópolgárok se túlzottan rajongtak érte; Csorbai meglehetősen rosszul szerepelt, annak ellenére, hogy egyedüli jelöltként indult: több, mint kétszer annyi érvénytelen voksot kapott (4076), mint amennyi szavazatot (1867). Ezek után borítékolhatók voltak a konfliktusok, amelyek jöttek is, majd a vezethetetlenné vált városban komoly viták után a képviselő-testület feloszlott, időközi választást kellett kiírni.
A komoly konfliktusok ellenére az újonnan kiírt időközi választásra a helyi ellenzéki összefogás – minden jel szerint immár elfelejtve, hogy Csorbai szembement az összes ellenzéki párt előző álláspontjával – mégis beállt Csorbai Ferenc mögé, aki formailag a Változást Akarók Nemzedéke Egyesület (VAN) nevű, állítólag helyi civilekből álló csapat polgármester-jelöltjeként indul újra a most vasárnapi (2020. szeptember 27.) mohácsi időközin.
2019. októbere megmutatta, hogy milyen erőt jelent, ha az ellenzéki pártok és civil szereplők összefognak, és ez Mohács esetében sincs másképpen, ahol szintén az a célunk, hogy egy olyan városvezetés álljon fel, amit nem az önös érdekek vezérelnek, hanem Mohács városának fejlesztése és a mohácsi polgárok érdekeiért dolgozik. Ezért döntött úgy a DK, a Jobbik és az MSZP, hogy támogatják a Változást Akarók Nemzedéke Közéleti Egyesület jelöltjeit
– írták közleményükben.
De mit akarnak a jelöltek?
Mohács 1998-ban egy depressziós hangulatú, zsugorodó gazdaságú, csökkenő presztízsű település volt. Ebből egy pozitív jövőképú, öntudatos, fejlődő és egyre élhetőbb várossá vált Szekó József vezetésével. Most a Pávkovics Gábor vezette helyi Fidesz ezt a fejlődést szeretné továbbvinni. A jelölt számos kecsegtető célt tűzött ki: így például új felsőoktatási intézményt, középiskolai fejlesztéseket, kollégiumi fejlesztéseket és ösztöndíjprogramot is ígér. Emellett szeretnék az örök slágert, a mohácsi Duna-hidat és a közforgalmi kikötőt megvalósítani, továbbá parkolóhelyeket is bővítenének.
A jobboldali jelölt kezdeményezni kívánja egy mezőgazdasági, élelmiszeripari és határrendészeti főiskolai kar létesítését a városban. Ezzel azt érnék el, hogy fiatalok sokaságát hozzák a városba. Az oktatási szakterületen maradva meg szeretnék erősíteni a helyi középfokú intézményeket. Ezt úgy érnék el, hogy az oktatási intézményeik fenntartóival (KLIK, katolikus egyház) együttműködve fejleszteni szeretnék az oktatási infrastruktúrát. A jelenleg meglévő kollégium mellé új kollégiumot ígér a jelölt, emellé pedig új ösztöndíjprogramot szeretnének kidolgozni, hogy vonzóbbá tegyék a várost a fiatalok számára. Ezt a programot összekapcsolnák a gimnáziumi sportcsarnok építésével és az általános iskolák fejlesztésével. Az egészségügy területén is fejlesztéseket terveznek, kiegészítve az elmúlt években történt több milliárd forintos beruházást a kórházban.
A jobboldali jelölt csapata természetesen a mohácsi Duna-híd régi álmát is meg szeretné valósítani. A tervek szerint 784 méter hosszú híd az M60-as autópályával és az egyéb utakkal alkotna komplex egységet. Az elkerülő utat főútvonallá alakítanák át, amely egyenesen a hídra vezetne. Emellett közforgalmi kikötőt szeretnének megvalósítani, 7,5 milliárdos beruházás keretében. Ettől azt várják, hogy az jelentős változást hozna a város életébe. A fejlesztéshez a város már elnyert egy 5 milliárd forintos európai uniós támogatást, a fennmaradó részt a kormánypárti jelölt a kormánytól ígéri megszerezni. Az ügyben a közbeszerzési eljárás lezárult, a kivitelezés pozitív kormánydöntést követően a következő év elején már meg is kezdődhet. A kormánypárti jelölt emellett még parkolókat is bővítene.
Az ellenzéki összefogás nagy megmondásokkal támad
Az ellenzéki összefogás által támogatott, VAN nevű civil szervezet ennél – objektíve – jelentősen kevesebbet ígér, így például fontosnak tartják, hogy
Védjük meg együtt a környezetünket, hogy gyermekeink és unokáink számára is élhető várost hagyjunk magunk után!
Sőt, honlapjukon lehetőséget biztosítanak arra a kedves választóiknak, hogy támogassák őket, rögtön az első oldalon. Bár nyilván cinikusnak tűnhet a megállapítás, de ebben nem különböznek a baloldali sajtóorgánumoktól, amelyek szintén nagy erőkkel azon vannak, hogy támogatásokat gyűjtsenek. De nem állnak meg itt:
Ne engedjük a hatalom kisajátítását egyetlen csoport részére sem! Ez a mohácsiak városa, közössége! Senki sem egyenlőbb az egyenlők között!
Továbbá:
Nem hagyhatjuk szavak és tettek nélkül, ha valaki ki akarja sajátítani a döntések jogát…
Tehát szó nélkül semmi esetre sem hagynak semmit. Akinek ez nem lenne elég, az az ellenzéki jelöltekkel együtt küzdhet azért, hogy
Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy az oktatási intézményeinkben a lehető legjobb tudást szerezhessék meg gyermekeink!
Igaz, konkrétumok hiányában nehezen tudjuk követni, mi lenne ez a minden, de ne legyünk szigorúak. Amennyiben kedves olvasóink további ellenzéki kampánymondásokra, nagy megállapításokra kíváncsiak, ide kattintva olvashatják a helyi ellenzéki civilek felettébb bölcs, mindent is körülölelő felhívásait.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS