Az MSZP és a DK újabb kirohanást intézett a magyar kormány ellen. A szocialisták részéről Komjáthi Imre, míg a Demokratikus Koalíció részéről Varju László alelnök fejtette ki véleményét a Fidesz válságkezelésével kapcsolatban. A két politikus láthatóan teljesen megfeledkezett arról, hogy ők már voltak kormányzati pozícióban, amikor bizonyíthatták volna érzékenységüket a nyugdíjasok és a munkájukat elvesztett emberek felé. A Fidesz közleményben reagált az elhangzottakra.
A DK alelnöke pénteki, online sajtótájékoztatóján nem kevesebbet követelt, mint hogy a kormány minden nyugdíjasnak azonnal fizessen ötvenezer forint nyugdíjkiegészítést. Hangsúlyozta, hogy még ez az intézkedés is csak tűzoltásra alkalmas, ezért hosszú távon a nyugdíjak bérekhez való kötésére, még hosszabb távon pedig az európai minimálnyugdíj bevezetésére van szükség. A költségvetési bizottság elnöke úgy fogalmazott: a kormány gyakorlatilag egyetlen forint segítséget sem adott az időseknek a válság kezdete óta, és úgy tűnik, hogy nem is akar adni idén. Hozzátette: a jövő évre vonatkozó ígéretek nem segítenek azokon, akik már most sem tudnak bevásárolni.
Az MSZP szerint a kormány kegyetlenül elbánt a munkájukat elvesztett emberekkel
Komjáthi Imre az MSZP Facebook-oldalán közvetített online sajtótájékoztatón azt mondta, az Orbán-kormány kudarcos válságkezelése miatt tömegek veszítették el a munkájukat, a kormánytagok a járvány első hulláma után elmentek nyaralni, jachtozni az Adriára, miközben Magyarországon százezrek veszítették el biztos megélhetésüket. Komjáthi Imre biztos megélhetést követelt mindenkinek. Azt javasolta, hogy emelkedjen kilenc hónapra a munkanélküli ellátás időtartama, összege érje el a nettó 100 ezer forintot, a bértámogatás pedig legyen 80 százalékos. Javaslatot tett a minimálbér felzárkóztatására is: a magyar minimálbér legyen a legmagasabb a visegrádi országok között. Egyetértett azzal, hogy a minimálbér összegét közös európai szabályok alapján határozzák meg; azt javasolta, hogy annak minimális értéke 750 euró legyen. Ugyancsak kezdeményezte az alacsony összegű nyugdíjak felzárkóztatását annak érdekében, hogy egyetlen nyugdíj se legyen alacsonyabb, mint a megélhetési minimum. Hozzátette: a nyugdíjemelésnél az inflációt és a bérek emelkedését is figyelembe kell venni.
A Fidesz közleményben reagált az ellenzéki politikusok megnyilvánulásaira
A kormánypárt közleményében hangsúlyozta: elképesztő és álságos, hogy most azok magyaráznak, akik kormányzásuk alatt elvettek egyhavi nyugdíjat az idősektől. A baloldal egyszerűen nem becsülte az időseket, hagyták elértéktelenedni a nyugdíjakat, sőt, még meg is akarták adóztatni azt. A sorozatos rezsiemeléssel pedig sok idős életét megnehezítették. Ugyanez a baloldal a járvány kezdete óta csak akadályozza a védekezést: sem a veszélyhelyzet alatt, sem most nem támogatták a védelmi intézkedéseket. A baloldal nem segít az országnak, veszélyeztetve ezzel az időseket. A Fidesz–KDNP-kormány mindezzel ellentétben a válságban sem megszorítja és sanyargatja, hanem támogatja az időseket, ezért a jövő év elejétől fokozatosan visszaépítik a 13. havi nyugdíjat. Ez a kormány megbecsüli az időseket, nemcsak megőrizte, hanem növelte a nyugdíjak vásárlóértékét, és számos más módon is segíti a nyugdíjasokat. Kiemelték, hogy kormányzásuk alatt csökkentették a rezsit, Erzsébet- és rezsiutalványt fizettek, a nyugdíjprémium bevezetésével pedig az idősek is részesülhettek a jó gazdasági teljesítményből.
Forrás: MTI; Fotó: PestiSrácok/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS