A fokozódó járványveszély dacára tüntető felvonulást tartottak az SZFE hallgatói pénteken délután fél öttől. Miközben a folyamatos öntapsolásban megittasult színművészetisek között elindult a számháború, hogy öt-, vagy már tízezren vannak, elénekelték az „Ég a város, ég a ház is” kezdetű angol dalocskát is. A színpadon egy meglepően színvonalas ’56-os összeállítást követően aztán jöttek végre a szoci szakszervezetek, és jól ismert lózungjaik: elnyomás, rabszolgaság, szándékos népbutítás, meg a többi. Végül a Civil Roma Parlament tolmácsolásában az is kiderült, hogy az SZFE szabadságnótájának lényegében nincs is dallama. Mert az legalább szabad…
Mindannyiunk szabadsága – megemlékezés ’56-ról elnevezéssel tartott tüntető felvonulást a szakszervezetekkel felturbósított SZFE-hallgatói csapat, amely hetek óta bitorolja az intézményt az ellen tiltakozva, hogy az egyetem ne működhessen tovább veszteségesen.
Ennek mégis mi az értelme?
Felsorakoztak a tüntetők a nagy vonulás előtt, a sorban az ELTE, a MOME, az MKE és valamiféle Hallgatói Szakszervezet transzparenseit láthattuk többek között. A menet időközben már a Szabadság hídon menetelt, és különböző népdalokat próbáltak meg énekelni, több, de inkább kevesebb sikerrel, mivel az ifjúság egyértelműen nem ismeri a szövegeket, csak a sejderutyutyús részt. Többször felcsendült az “Ejj a titkos szerelem…” népdal átirata, ilyen furcsa formában:
Ejj a titkos egyetem titkosan kezdődik
Ejj a titkos egyetem titkosan kezdődik
Mégis, utoljára kivilágosodik
Mégis, utoljára kivilágosodik
Mondjuk még különösebb, amikor október 23-a alkalmával egyetemi hallgatók kánonban éneklik az „Ég a város, ég a ház is” kezdetű gyermekdalocskát. Az Ejj, a titkos egyetem című átirat a Youtube-on fellelhető verzió szerint nem szép, de legalább rettenetesen hamis, ugyanakkor diszkrét bájt kölcsönöz neki, hogy olyan legendás énekes is kisírja benne a szabadság iránti vágyát, mint a választás rendje elleni bűntett miatt bíróság elé állított roma aktivista, Horváth Aladár.
Rendezők ezrei
Megkezdődött a szokásos becsléscunami az ellenzéki sajtó részéről: a már rég nem létező, a kormány által beszántott, valójában osztódással szaporodó Index ötezerre taksálta a demonstrálók számát, a Mérce ugyanakkor már tízezer tüntetőről írt. Ha megvárjuk mondjuk a Nyugatifény tudósítását is, akkor meglesz a hárommilliárd is. Helyszínen tartózkodó munkatársaink, Vésey Kovács László és Szalai Szilárd igyekeztek megtudni a forradalmárkáktól, hogy mi a céljuk, de aki szóba állt velük, az mind arra hivatkozott, hogy rendező. Amennyiben ez igaz, akkor az akár hungarikum is lehet, mivel ez lenne a történelem első, több ezres tüntetése, ahol nincs demonstráló, mert a tömeg egytől-egyig rendezőkből áll.
Az egész olyan ártatlan, hogy nem lehet fertőző
A felszólaló egyetemisták szerint a modellváltás arról szól, hogy a kormány csökkenteni akarja a hallgatói létszámot, a fizetéseket és a hallgatóknak járó juttatásokat. Arról beszéltek, hogy a modellváltás folyamatos forráskivonást és korrupciót jelent. Azt összességében el lehet mondani, hogy a tömegtüntetés legalább így pótolja az ünnepi megemlékezések hangulatát az SZFE-s tanoncok versmondásaival, naplórészleteivel, zenés betéteivel. Ebben egyébként meglepően profik, egészen élvezhető a műsor. Valószínűleg ezeket a fiatalokat máshogyan nem lehetett volna rávenni arra, hogy egy nemzeti ünnepi megemlékezésre önszántukból kilátogassanak. Az olyan fasiszta. De így mindjárt más. Persze, ha a kormány tartott volna hasonlót, az a koronavírus-járvány miatt felelőtlen döntésnek lett volna titulálva, sőt, egyenesen szándékos vírusterjesztésnek, gyilkosságnak. De az ártatlan fiatalok nem terjesztik a koronavírust nagy tömegben, és ha valaki mégis megfertőződik, arról úgyis tudjuk, ki tehet…
A tünti valódi arca: jönnek a jól ismert szoci szakszervezetek
Az SZFE-s tüntetés hirtelen átfordult szakszervezeti demonstrációba, sőt, akkor érett csak be a tünti igazán. Nagy Erzsébet, a hírhedten elfogult balliberális PDSZ szószólója például azzal sokkolta a fiatal hallgatóságát, hogy a kormány kiszolgáltatott rabszolgák tömegét akarja kinevelni, az ideológiák által eltorzított és hamis NAT révén. Azt állította, a kormány a közalkalmazotti törvény megszüntetésével a közalkalmazotti státuszt is megszüntetné. Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet beszélő feje a közalkalmazottak megalázásáról, rabszolgatörvényről, az alattvaló szerepről beszélt, amelyet a kormány az emberekre erőltet és ami ellen harcolni kell. Külön színfolt volt Karinthy Andrea orvos, aki állítása szerint a magyar egészségügy dolgozóit képviselte, és mint várható volt, hosszas beszédében bizonyította be, miért is rossz, hogy a kormány betiltotta a hálapénzt, ugyanakkor drasztikusan megemelte az orvosok fizetését.
Muzsikus romák is érkeztek a színpadra, de még nem derült ki, nekik épp mi a bajuk a rendszerrel; talán azt fájlalják, hogy a kormány újabb komoly összeggel támogatja a tevékenységüket. Fontos, hogy 1956-nak voltak cigány hősei is – mondta egy be nem mutatkozó felszólaló, de igazat adunk neki. Aztán jön a párhuzam ’56 és az SZFE-s tüntetés között – hát, ebben már egyáltalán nem tudunk egyetérteni. De hiszen ő Horváth Aladár, és a Civil Roma Parlament, de nem ez a bandájuk neve. Aztán rettenetesen hamisan elkezdték húzni az „Ejj, a titkos egyetem” kezdetű szabadsághimnuszukat. Az utolsó akkordok már a helyükön voltak, ezért eljátszották még egyszer.
Délután hattól az Uránia Nemzeti Filmszínháznál felszólalnak a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az Eszterházy Károly Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Magyar Szakszervezeti Szövetség képviselői.
Vezető kép, fotók, galéria: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS