Nem csoda, hogy kiborult, és éles diplomáciai lépésekkel fenyegetőzik a menthetetlenül kisebbségellenes ukrán vezetés, mivel a kárpátaljai KMKSZ sikeresen vett részt a vasárnap lezajlott helyhatósági választásokon. Bár hivatalos eredmények keddre, vagy szerdára várhatók, az előzetes becslések szerint a KMKSZ nyolc képviselőt juttat be a megyei közgyűlésbe, a kárpátaljai magyarság tehát képes volt összefogásával erőt mutatnia a többszörös nacionalista túlerővel szemben. A kisebbségi magyarság számára mindig kiemelkedően fontos a szavazáson való részvétel, hiszen – ahogy Tóth Norbert nemzetközi jogász az M1-en fogalmazott – a nemzeti kisebbségeket Ukrajnán belül finoman szólva nem kímélik, így megfelelő politikai képviselet nélkül az utolsó ajtó is bezárulhatna magyar érdekérvényesítés előtt.
Összességében is elmondható, eredményesen szerepeltek a határon túli magyar pártok a választásokon, a Kárpát-medence magyar szavazói ugyanis láthatóan megértették, hogy az érdekképviselet megszerzéséhez egységet kell mutatni. Mint nemrégiben megírtuk, az összefogás eredményességének üzenetével buzdítottak szavazásra a határon túli pártok vezetői is, a mozgósítás pedig várhatóan sikerrel zárul, hiszen a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) is sikerrel zárkózott fel a többi határon túli magyar párthoz, megismételve a 2015-ös választási sikert.
Az M1-nek a vasárnapi választás eredményvárójáról jelentkező tudósító kiemelte, bár hivatalos eredmények csak keddre, vagy szerdára várhatóak, az előzetes becslések szerint a KMKSZ nyolc képviselőt juttat be a megyei közgyűlésbe. Gál-Debreceni Mihály hozzátettte, számos kistérségnek lett magyar polgármestere, többek között fölényes győzelmével Babják Zoltán, Beregszász eddigi polgármestere az új beregszászi kistérség vezetője lehet, a nagydobronyi kistérséget is a KMKSZ jelöltje, Nagy Ferenc nyerte. Magyar polgármestere lesz az olyan fontosabb magyar kistérségeknek is, mint például Szürte, Tiszahát, Bereg, Tiszapéterfalva, vagy Visk.
Meghálálták a munkát a kárpátaljai választók
Az M1-nek nyilatkozó Brenzovics László, a KMKSZ elnöke a választás éjszakáján azt hangsúlyozta, a szövetség jelentős ellenszélben ért el jelentős sikert. Mint fogalmazott, a KMKSZ következetesen kiáll a saját politikája mellett, képviseli a kárpátaljai magyarságot, de egész Kárpátalja lakosságának az érdekeit is, és ezt a választók most is meghálálták.
Ukrajnában változatlanul kisebbségellenes a politikai elit
Az M1-nek nyilatkozó Tóth Norbert nemzetközi jogász arra hívta fel a figyelmet, e negyvenkétmilliós országban a százötvenezres magyar kisebbség érdekképviselete sok nehézségbe ütközik. Mint hozzátette, ráadásul a nemzeti kisebbségeket Ukrajnán belül finoman szólva nem kímélik, így megfelelő politikai képviselet nélkül
az utolsó ajtó is bezárulhatna magyar érdekérvényesítés előtt.
A szakértő kitért arra, sokan már a tavalyi választások eredményéhez is nagy reményeket fűztek, arra számítottak, hogy Volodimir Zelenszkij vezetésével egy, a kisebbségek jogait biztosító kurzus formálódhat. Tóth Norbert úgy fogalmazott:
Azt látjuk, hogy jelentős elmozdulás nem történt az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek jogainak biztosítását illetően, tehát nem javult a helyzet. Ukrajna lényegében politikai erőktől függetlenül azonosan ítéli meg a nemzeti kisebbségeivel szembeni attitűdjét, ami azt jelenti, hogy nem igazán akarja biztosítani a kisebbségi jogokat a magyaroknak sem.
Kijev nehezen viselte, hogy a magyarok kampányolni mertek
A kárpátaljai magyarság választási kampányára élesen reagált a továbbra is kisebbségellenes kijevi vezetés. Az ukrán külügyminisztérium már október 20-án kiadott közleményében figyelmeztette a magyar tisztségviselőket, hogy kárpátaljai látogatásaik során tartózkodjanak a politikai agitációtól és az ukrajnai helyhatósági választásokba történő beavatkozástól. Szijjártó Péter külgazdasági-, és külügyminiszter vasárnapi, választásra buzdító Facebook-bejegyzése azonban már teljesen kiverte a biztosítékot a nacionalista ukrán vezetésnél. Az ukrán külügyminisztérium egyenesen azzal vádolta meg Magyarországot, hogy a KMKSZ propagálásával beavatkozott Ukrajna belügyeibe. Közleményükben azt írták:
Elfogadhatatlan Budapestről súgni a választóknak, ez megsérti az ukrán jogszabályokat, az ukrán félnek nem marad más választása, mint hogy keményen reagáljon az ilyen lépésekre a bevett nemzetközi gyakorlatnak és Ukrajna jogszabályainak megfelelően. Az érzelmek túlfűtése a magyar fél részéről, valamint az ukrán állampolgárok arra való provokálása, hogy ne tartsák be Ukrajna alkotmányát és törvényeit, kudarcra van ítélve. Magyarország alattomos csapást mért Kijev következetes, az ukrán-magyar problémák konstruktív megoldása érdekében tett erőfeszítéseire.
Érdemes felidézni, hogy ugyanennek az ukárán külügyminisztériumnak idén kinevezett vezetője, Dmitro Kuleba első útja Magyarországra vezetett, és több jel is mutatott arra, hogy egy Orbán-Zelenszkij találkozó összehozásával végre pozitív irányba mozdulhat a két ország viszonya. Szeptemberben a külügyminiszteri találkozón Kuleba már azt is pedzegette, hogy reálisak az esélyek az ukrán-magyar kettős állampolgárságra is. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a várakozásokkal ellentétben a csúcstalálkozó időpontja folyamatosan kitolódott, köszönhetően annak, hogy a választási időszakban Ukrajnában politikailag sok veszélyt rejt a magyarokkal való barátkozás. Szijjártó Péter Facebook-bejegyzésére való reagálás jól beilleszthető ebbe a folyamatba, a választások idején még a Zelenszkij-éra is feltűnő igyekezettel mutogatja Magyarországgal, a kárpátaljai magyar kisebbséggel szembeni agresszív politikáját.
Vezető kép: MTI/Nemes János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS