A Boomerlázadás legújabb adásában soha nem látott vita bontakozott ki Tisóczki Flóra műsorvezető és vendégei között. A beszélgetésben megszólalók a Színház- és Filmművészeti Egyetem körüli botrány mellett beszélgettek még 1956-ról és egyéb, más aktuálpolitikai témákról is. Kukorelly Endre író szerint „a pártpolitika beletette a szőrös mancsát a kultúrába és ez rendkívüli módon aggályos”. Alexa Károly irodalomtörténész szerint sem a gödöllői egyetem, sem a Corvinus átalakítását nem övezte ekkora cirkusz, pedig ott is történtek változások. Parázs vita 44 percben.
A Boomerlázadás legutóbbi adásában Kukorelly Endre író, költő arról beszélt, miért nem kell összehasonlítani az 1956-os forradalom és szabadságharcot a Színház- és Filmművészeti Egyetem ügyével, hiszen teljesen másról van szó mindkét esetben.
Kukorelly szerint neki sem tetszik egy csomó minden, ami az SZFE-n zajlik, ugyanakkor úgy gondolja, hogy
teljesen fölöslegesen felülről betette megint a pártpolitika a szőrös mancsát a kultúrába és ez rendkívüli módon aggályos.
Az író elmondta, hogy ő szeretne egy olyan póluson állni, ami nincs megosztva. Véleménye szerint nem az a megoldás, hogy belenyúlnak a működésbe, ha az nem úgy működik, ahogyan politikai oldalak gondolják.
Az SZFE-ügy egy kreálmány
Alexa Károly, József Attila-díjas irodalomtörténész úgy véli, hogy az SZFE-ügy egy cirkusz, egy balhé, és Magyarország dolgai nem ott dőlnek el a Vas utcában, a magyar színjátszásban pedig kevés képzett szakember van. A történész érdekesnek tartja, hogy sem a gödöllői egyetem, sem a Corvinus átalakítását nem övezte ekkora cirkusz, pedig ott is történtek változások.
Alexa Károly feltette a kérdést:
Kik ezek a gyerekek? (…) Ez a több száz gyerek, ezek nem tudom, honnan jövögettek. Megnéztem egyetlen szakot, a drámainstruktor szakot. Ez egy szakirányú képzés. Mesélik a gyerekek, miket csinálnak: közösen kutatjuk a valóságot. Hogy kicsoda, mit csinál? – teszi fel a kérdést az idősödő ember. (…) Számomra érvénytelenek az ő megnyilvánulásaik. Nem komoly emberek!
Alexa Károly hozzátette:
a fő hangadó egy Németh Gábor nevű ember. (…) Ha van NB3 az irodalomban, vagy megyei bajnokság, ő abba való. Nem tudom, mit csinál az egyetemen. Mit tanít? Fogalmam sincs. Mit végzett ő?
Az irodalomtörténész szerint itt egy egyetemi átalakítás zajlott, amit kihasználtak azok az erők, akiknek elemi érdeke manapság, hogy nagy balhékat csináljanak, ami szerinte
önmagában egy gané dolog, magyarán mondva. Magyarországon egészen más ügyekről kellene beszélni, mint az utcán táncikálni, ilyen hülye bojtos sapkákban.
Érdekcsoportok az SZFE körül
Stefka István, a PestiSrácok.hu lapigazgatója úgy véli, bizonyos érdekcsoportok és színészek most már nem kapják meg azokat a jogosultságokat, amelyeket eddig megkaptak, és olyan visszaélések történtek, amiket az állam nem tűrhet tovább.
Szabadságot az egyetemnek – ez a fő jelszavuk a diktatúra ellen. Na, most milyen diktatúra és milyen szabadság? Mi nincs ma Magyarországon? A legnagyobb probléma, hogy most már semmit sem tisztelnek. Október 23.-án ugye a forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján, tüntetnek. (…) Én úgy látom, hogy minden, ami most történik, egy kreált ügy, nem őszinte a dolog, és nem véletlen, hogy a magyar társadalom nem áll melléjük.
– mondta Stefka István. A műsorban szóba került még az is, miért van jelentősége a 2022-es választások előtt az ilyesfajta lázongásoknak, és miért vannak angolul és németül beszélő külföldiek egy tüntetésen. A színműsök miért nem engedik el azt a kérdést, hogy nekik van egy főiskolájuk és az csak az övék? A műsorból az is kiderül, Kukorelly Endre miért tartja nagyra Vidnyánszky Attilát, melyik művét könnyezte meg, és azt is megtudhatjuk, miért kellene Magyarországon egészen más ügyekről beszélni, ahelyett, hogy sokan az utcákon „táncikálnak”.
Forrás és kiemelt kép: PestiTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS