Vlagyimir Putyin orosz elnök egy csütörtöki, moszkvai tanácskozáson beszélt az azeri-örmény konfliktusról és annak lehetséges megoldásairól. Az elnök úgy fogalmazott: a hegyi-karabahi konfliktus megoldásának kulcsa az Azerbajdzsán és Örményország közötti, mindkét felet kielégítő érdekegyensúly megtalálása.
Putyin emlékeztetett rá, hogy az etnikai alapú összeütközések még a Szovjetunió idején kezdődtek meg, és az akkori vezetés nem tett hatékony lépéseket a helyzet rendezésére. Az örmények akkor fegyvert fogtak, és Hegyi-Karabah mellett Azerbajdzsán további hét körzetét az ellenőrzésük alá vonták. Mint mondta, Baku ragaszkodik ahhoz a jogához, hogy előbb ezt a hét körzetet, amelynek nincs köze az etnikai konfliktushoz, visszakapja, hogy aztán döntés szülessen Hegyi-Karabah hovatartozásának ügyében is.
Mindenkinek megvan a maga igazsága. Itt nincsenek egyszerű megoldások, mert a csomó nagyon szoros
– hangoztatta Putyin. Az orosz vezető szerint Moszkva álláspontja nyitott, és Oroszország a kezdetektől fogva abból indult ki, hogy Azerbajdzsánnak át kell adni öt plusz két körzetet, Hegyi-Karabah zónája számára pedig egy meghatározott rendszert kell biztosítani, Örményországgal együttműködve. Mint mondta, a konfliktust úgy kell rendezni, hogy az emberek biztonságban érezhessék magukat, és emellett meglegyenek a területek hatékony fejlődésének feltételei. Putyin az első megteendő lépésként a harci cselekmények beszüntetését nevezte meg, hogy tárgyalóasztalhoz lehessen ülni az EBESZ minszki csoportjának javaslatai alapján, a konszenzus megtalálása érdekében.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján Moszkva mély aggodalmának adott hangot, hogy a hegyi-karabahi konfliktusba egyre nagyobb mértékben vonnak be közel-keleti zsoldosokat. Zaharova ismételten leszögezte, hogy a békés rendezésnek nincs alternatívája, és sürgette a tárgyalások újraélesztését az EBESZ minszki csoportja társelnökei erőfeszítéseinek keretében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Alekszej Nyikolszkij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS