Mint arról korábban már beszámoltunk, hetes erősségű földrengés rázta meg pénteken az Égei-tenger medencéjét, kisebb szökőárt kiváltva. A katasztrófa következtében a törökországi Izmirben a legfrissebb adatok szerint tizenkét ember meghalt, legkevesebb négyszáztizenkilenc ember pedig megsérült; a görögországi Számosz szigetén több ház fala leomlott, ketten pedig életüket veszítették.
A földmozgást Athéntől Isztambulig lehetett érezni. Izmir tengerparti város lakói a földrengés után az utcára menekültek – közölték szemtanúk. A városban a földrengés következtében tizenketten meghaltak és 419-en megsérültek. Az NTV nevű török televízió értesülése szerint halálos áldozatok egyike egy nő, aki megfulladt a földrengés kiváltotta cunamiban. A régió kormányzója, Yavuz Selim Kösger elmondta, hogy legalább hetven embert sikerült kimenteni a romok alól, a munkálatok folytatódnak. Izmir Seferihisar nevű negyedében a földrengés okozta szökőár miatt tengervíz borította el az utcákat.
Az AFAD szerint a földmozgás a Richter-skála szerinti 6,6-os erősségű volt, míg az amerikai földtani intézet (USGS) szerint a rengés amplitúdója elérte a hetes fokozatot. A földrengés kevéssel délután egy óra előtt következett be az Égei-tenger török partvidékén, és az északnyugati Márvány-tengeri régióban is lehetett érezni. Az AFAD szerint a földrengés epicentruma tizenhét kilométernyire volt Izmir tartomány partjaitól, a fészke pedig tizenhat kilométer mélyen.
A negyvenötezres Számosz lakóit felszólították, hogy hagyják el a parthoz közeli területeket – közölte Eftimiosz Lekkasz, a görög földrengésügyi hivatal vezetője a Skai nevű görög televízióval. Az ERT televízió felvételei szerint Számosz kikötőjében több ház fala leomlott és utcákat öntött el az ár. Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő telefonon hívta fel a katasztrófa után Recep Tayyip Erdogan török elnököt, hogy részvétét fejezze ki neki – jelentette az Anadolu török hírügynökség. A beszélgetésről a görög kormányfő is beszámolt Twitter-üzenetében.
Ezekben a percekben népeinknek együtt össze kell tartaniuk a vitás kérdéseinktől függetlenül
– írta Erdogan.
A két szomszédos országnak a Földközi-tenger szénhidrogénekben gazdagnak tartott keleti medencéjében lévő tengeri határ kijelölése miatt van vitája.
Az Európai Unió és a NATO segítséget ajánlott a két országnak. Franciaország a segítségét ajánlotta fel Törökországnak és Görögországnak.
Franciaország teljes szolidaritását fejezem ki Görögországgal és Törökországgal a földrengés után
– írta a Twitteren Clément Beaune Európa-ügyi államtitkár.
Párizs és Ankara között feszült a viszony, miután Emmanuel Macron francia elnök a védelmébe vette a karikatúrák szabadságát Samuel Paty történelemtanár búcsúztatóján, akit egy csecsen származási iszlamista lefejezett, amiért a szólásszabadsággal foglalkozó óráján bemutatta a Mohamed-karikatúrákat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök részvétét fejezte ki Erdogannak az izmiri áldozatok kapcsán, a részvéttáviratot az elnöki hivatal tette közzé hivatalos oldalán. Görögország, de mindenekelőtt Törökország jelentős tektonikai törésvonalakon fekszik, és gyakoriak ott a földrengések, elsősorban a tengeren, leggyakrabban azonban nincsenek áldozatok.
A legutóbbi halált okozó – 6,7-es erősségű – földrengés Görögországban a Számoszhoz közeli Kósz szigetén következett be 2017 júliusában, akkor két ember halt meg. Törökországban 1999-ben pusztított 7,4-es erősségű földrengés az ország északnyugati részében, több, mint tizenhétezer ember meghalt, közülük ezren Isztambulban. Idén januárban egy 6,7-es erősségű földmozgás negyven emberéletet követelt a kelet-törökországi Elazigban, 2011-ben pedig a Richter-skála szerinti 7,1-es földrengés a keleti Van tartományban több, mint hatszáz ember halálát okozta.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS