Nincs a világnak egyetlen nemzete sem, amely kibírta volna azt a száz évet, amely mögöttünk, magyarok mögött áll. A nemzet, a szétszakítottság, a 20. század minden megpróbáltatása ellenére megmaradt és cselekvőn őrzi az összetartozásba vetett hitét – fogalmaz a határon túli és hazai szervezeteket és politikai pártokat tömörítő MÁÉRT kedden elfogadott zárónyilatkozata. Egyetlenegy parlamenti párt nem vett csak részt az ülésen és így nem írta alá a dokumentumot szokás szerint, a határon túli magyarság elutasításából politikai tőkét kovácsoló, a magát ugyanakkor európainak és demokratának beállító Gyurcsány-párt.
A magyar politikában példátlan módon teljes konszenzussal fogadták el mind a MÁÉRT, mind a Diaszpóra Tanács zárónyilatkozatát a hazai és határon túli pártok és szervezetek képviselői
– jelentette be az üléseket követő sajtótájékoztatón Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes kiemelte: az ülést is teljes nemzetpolitikai konszenzus jellemezte, így azok a javaslatok, amelyeket az ellenzéki pártok tettek, szintén beépítésre kerültek a zárónyilatkozatba. Semjén Zsolt ugyanakkor megjegyezte: a Demokratikus Koalíció szokás szerint távolmaradt a rendezvénytől.
Semjén Zsolt a sajtótájékoztatón kitért arra: a közelgő romániai parlamenti választásokat követően fontos, hogy az RMDSZ minél erősebben képviselhesse a magyar érdekeket a bukaresti Parlamentben. A miniszterelnök-helyettes arra kérte a nem Romániában élő, de román okmányokkal rendelkező honfitársakat, hogy keressék fel valamelyik román nagykövetséget vagy konzulátust, és szavazatukkal segítsék a magyar érdekek politikai érvényesülését. Mint megjegyezte, Románia vonatkozásában több százezer vagy milliós nagyságrendű diaszpóra-szavazat fog Románián kívülről érkezni; a magyarság sem maradhat le erről a lehetőségről.
Nincs a világon még egy nemzet, amely túlélte volna az elmúlt száz év megpróbáltatásait
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár elöljáróban a Magyar Állandó Értekezlet zárónyilatkozatát idézte:
nincs a világnak egyetlen nemzete sem, amely kibírta volna azt a 100 évet, amely mögöttünk magyarok mögött áll. A nemzet, a szétszakítottság, a 20. század minden megpróbáltatása ellenére megmaradt és cselekvőn őrzi az összetartozásba vetett hitét.
Az államtitkár kifejtette, hogy a zárónyilatkozat rögzíti: az elmúlt 10 év eredménye, hogy közjogilag újra a nemzet részévé válhatott minden olyan magyar nemzetiségű ember, aki élni akart ezzel a jogával. A választójog megadásával a magyarság közösen dönt a nemzet sorsát érintő legfontosabb kérdésekben. A preambulum továbbá kiemeli, hogy együttes munkával az oktatás, a kultúra, a gazdaság, a sport és a média terén újraegyesült a Kárpát-medence.
Magyarország minden magyar közös hazája, mindent megtesz a magyarság szülőföldjén való boldogulásáért, megmaradásáért, természeti kincseinek megőrzéséért
– idézte az államtitkár a dokumentumot, hozzátéve: fontos, hogy minden magyar család biztonságban vállalhasson gyereket, biztonságban nevelhesse a jövő magyar nemzedékét. A preambulum úgy fogalmaz, hogy magyarnak lenni a Kárpát-medencében hátrány helyett újra előny, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar nemzetiséget és a magyar anyanyelvét a jövőre több országban is esedékes népszámlálás során bátran és büszkén vallja meg mindenki.
A magyarság számára vesztes XX. század után a XXI. században a közép-európai népekkel való együttműködés útján, egy önbecsülését visszanyert keresztény, nemzeti értékeit tisztelő és megőrző nemzet tagjaiként úgy határoztunk, hogy 2021 a nemzeti újrakezdés éve lesz
– zárta az ismertetést Potápi Árpád János.
A Diaszpóra Tanács zárónyilatkozatát szintén Potápi Árpád János ismertette, kiemelve: a két dokumentum több pontjában is hasonló kijelentéseket rögzített. A nyilatkozatban kiemelik, hogy a kedvezményes honosítást használva, az állampolgárság megállapítása, egyszerűsítése révén a diaszpóra magyarsága is magyar állampolgárrá válhatott, részt vehet a Magyarországot és a magyarságot érintő legfontosabb döntések meghozatalában. “A magyarság immáron világnemzet, a tízedik alkalommal ülésező Magyar Diaszpóra Tanács pedig képviseli a diaszpórában élő magyar közösségek érdekeit. Rendszeressé váltak az elmúlt tíz évben azok a programok, amelyek a diaszpórában élők számára lehetőséget teremtettek az identitás megőrzéséhez és erősítéséhez. Egyetlen magyar sincs egyedül, éljen akár a Kárpát-medencében, akár pedig a diaszpórában” – áll a zárónyilatkozatban.
Vezetőkép: MTI (a kép illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS