Volt, aki öngyilkosságot kísérelt meg, másnak a lakását árverezték el, de még így is tartozik 21 millió forinttal a svéd adóhatóságnak – tovább folytatódik az Euro4work-botrány érintettjeinek kálváriája. Az atv.hu által korábban feltárt ügyben a magyar közvetítővel dolgozó svéd munkaerő-kölcsönző cég a károsultak szerint azzal tévesztett meg magyar munkavállalókat, hogy ígéretük ellenére elmulasztották utánuk befizetni az adót és a társadalombiztosítást. A magyar adóhatóság a svédek kérésére most megkezdte a több tízmillióra rúgó tartozások behajtását.
Az Euro4Work ügynökséggel és az általuk kölcsönzött munkavállalók ügyével márciusban foglalkoztunk. Akkor többen is azt állították lapunknak, hogy a magyar közvetítővel – B. Györggyel – dolgozó svéd munkaerő-kölcsönző cég az ígéretek ellenére elmulasztotta utánuk befizetni az adót és a társadalombiztosítást. Emiatt volt, akitől 21 millió forintnak megfelelő összeget követelt a svéd állam, másnak pedig egy orvosi ellátás után érkezett tízmilliós számla.
Szerződés: hol volt, hol nem volt
Az atv.hu az egyik érintettől úgy értesült, hogy a magyar adóhatóság – a svédek kérésére –megkezdte a tartozások behajtását. A férfi – nevezzük Gábornak – jelenleg Finnországban dolgozik, de korábban csaknem három évet lehúzott Svédországban hegesztőként. Mint elmondta, az Euro4work illetékese, Mats Björnson egy repülőtéren íratott alá velük egy szerződést 2008-ban. „Magyarul és svédül is elénk tették, de amikor kértünk belőle egy példányt, azt mondták, ezt nem tehetik, de a magyarországi címünkre postázni fogják. Ez nem történt meg, az viszont kiderült, hogy az általunk elolvasott magyar, illetve a svéd nyelven írt szerződés nem volt azonos” – mondta a férfi, aki állítása szerint embertelen körülmények között 80-85 órát dolgozott hetente az Andersers Mekaniska, illetve az Alvenius nevű cégeknél.
Sok magyar kollégájához hasonlóan bruttó 250 svéd koronát kapott óránként, ám ennek több mint felét a munkaközvetítő cég tette el, amely azt ígérte, hogy a dolgozók minden svéd adózási kötelezettségét teljesíti.
„Az már eleve furcsa volt, hogy a fizetésünk sokszor svéd, norvég, libériai, vagy éppen hongkongi cégektől érkezett a számlánkra. Aztán bementünk a helyi munkaügyi hivatalba, hogy megnézzük, be vagyunk-e jelentve, de kiderült, hogy még adószámunk sincs” – mesélte a férfi. Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem szakítottak az Euro4workkel, azt felelte, hogy újból és újból megígérték nekik, hogy a státuszukat rendezik.
„Így nem érhet baj”
„B. György 2011-ben azt is mondta, hogy írassunk le mindent a nevünkről, úgy biztosan nem érhet bennünket baj. Voltak, akik ezt meg is tették: papíron elváltak és házuk, autójuk a „volt feleségük” nevén szerepel. Sokan közülük továbbra is kint dolgoznak, de most már nem az Euro4work, hanem a Care2you nevű cég keretein belül” – folytatta tovább Gábor, aki nem fogadta meg a „jó tanácsot”. Így most a svéd állam 32 millió forintnak megfelelő összeget követel rajta a magyar adóhatóságon keresztül. A 40 éves, egygyermekes családapa lakását és számos ingóságát már elárverezték, de még így is tartozik 21 millió forinttal. Tudomása szerint 30-40 főt érint közvetlenül hasonló a végrehajtás.
Menekülés az öngyilkosságba
Ferenc – aki korábbi cikkünkben is nyilatkozott – megerősítette a Gábor által elmondottakat: rajta több mint 40 millió forintnak megfelelő összeget követel a svéd adóhatóság. A férfi elkeseredettségében öngyilkosságot kísérelt meg – sikertelenül. Helyzetét bonyolítja, hogy egy svéd ügyvéd önként ajánlkozott a védelmére, ám segítség helyett az összes üggyel kapcsolatos papírját elvitte, jelenleg pedig elérhetetlen.
Az ügyben megkerestük a nemzeti Adó és Vámhivatalt, ám a sajtóosztályon arról tájékoztattak, hogy adótitok miatt nem adhatnak felvilágosítást.
„Semmi közöm nincsen”
Korábbi cikkünkben megkerestük az érintett, Euro4work nevű cég magyar összekötőjét, B. Györgyöt, illetve rajta keresztül magát a céget. A Svédországban élő férfi először azzal igyekezett kitérni a kérdések elől, hogy kétségbe vonta, hogy munkatársunk valóban az atv.hu alkalmazásában áll, illetve közölte, hogy ő nem nyilatkozhat az E4W nevében. Végül ő maga angolul válaszolt, a svéd cég vezetője, Mats Björnsson levelét pedig svédül továbbította. Ezt azzal magyarázta, hogy nem akarta, hogy a fordítás miatt bármilyen részlet “elvesszen”.
Mindenesetre leküzdöttük az akadályt: kérésünkre egy hivatalos svéd tolmács lefordította Björnsson válaszait. E szerint az E4W egy foglalkoztatási ügynökség, partnereik önálló vállalkozók és résztulajdonosok a cégben, és mint ilyenek, az adójukat és a járulékaikat maguknak kell fizetniük. Erről szerinte tájékoztatták az érintetteket is. Az E4W 18 százalékos jutalékot kér az adminisztrációs szolgáltatásaiért, a könyvelésért és a biztosításért.
Ami pedig B.György válaszait illeti, a közvetítő azt állította, ő és cége alvállalkozóként képviseli az E4W-öt a magyar vállalkozók/résztulajdonosok felé. Mint hangsúlyozta, mindezt egy tájékoztató levélben meg is írja az érintetteknek még a munka megkezdése előtt.
Hozzátette azt is, hogy amennyiben az Euro4Work tevékenységével vagy a munkaadójukkal bárkinek gondja van, “ahhoz NEKEM (személyesen, illetve a cégemnek) SEMMI KÖZÖM NINCSEN!”
Forrás: atv.hu
Fotó: Hír24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS