Az Európai Parlament (EP) kétségbe vonja az Európai Tanács (ET) azon nyilatkozatának érvényességét, amely felfüggeszti a jogállamisági eljárás alkalmazhatóságát az Európai Unió Bíróságának jóváhagyásáig – szerepel abban az állásfoglalásban, amelyet az Európai Unió hétéves keretköltségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását szolgáló alapról fogadott el csütörtöki plenáris ülésén az EP. Az EP szerint immár az Európai Bizottság sem kompetens a magasztos jogállamisági kérdésékben nyilatkozni. Nagy napja lett a fentiektől Ujhelyi Istvánnak, az MSZP cserepadról helyzetbe került EP-képviselőjének, aki ismét beröffentette a verklit, amelynek egyetlen hamis dala szerint Orbán Viktor hatalmas vereséget szenvedett egy hete Brüsszelben. Lehet, hogy a csütörtökön történteket és a saját szerepét is alaposan félreértelmező Ujhelyinek érdemes lenne rendszeresen olvasnia a portálunkat, tőlünk ugyanis azt is megtudhatta volna, hogy szerdán az EP is hozzájárult a hétéves uniós költségvetés és a helyreállítási alap elfogadásához.
A négyszázkilencvenhat szavazattal, százharmincnégy ellenszavazat és hatvanöt tartózkodás mellett csütörtökön elfogadott állásfoglalás szerint az uniós szerződések értelmében a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács nem lát el jogalkotói feladatokat, ezért egyetlen politikai nyilatkozata sem tekinthető a jogszabályok értelmezésének. Az EP állásfoglalásának szerzői kijelentették, hogy az Európai Bizottság teljesen független, és a tanácsi következtetések nem tehetők kötelezővé az uniós bizottság számára a jogi aktusok alkalmazásakor. Véleményük szerint felesleges az ET decemberi csúcsértekezletén elfogadott zárónyilatkozat azon része, amely szerint a bizottságnak nem lenne szabad alkalmaznia a jogállamisági eljárást addig, amíg a bíróság nem hoz döntést az eljárás megsemmisítéséről vagy fenntartásáról. Az EP és az ET közötti megállapodás egyértelmű: a mechanizmus január elsejével életbe lép – hangsúlyozták.
Az EP szerint a tanácsi döntések egyhangúságát előíró szabály elavult és kontraproduktív. A csütörtökön többségbe került képviselők sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az egyhangú szavazási szabály miatt a tanács indokolatlanul késlekedett egyebek között a költségvetés és a saját forrásokra vonatkozó határozat elfogadásával. Az Európa jövőjéről szóló, a közeljövőben megrendezendő konferencián ezen akadályok legyőzésével is foglalkozni kellene – vélekedtek a képviselők. Hozzátették: a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről, az intézményközi megállapodásról, a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását szolgáló alapról és a jogállamisági rendeletről szóló csomag történelmi jelentőségű.
Nagy napja lett a fentiektől Ujhelyi Istvánnak, az MSZP cserepadról helyzetbe került EP-képviselőjének, aki az MTI-hez eljuttatott közleményében közölte: az EP többpárti állásfoglalása világosan rögzíti a jogállami mechanizmus tartalmi kereteit. Egyértelműsíti, hogy Orbán Viktor és a fideszes propaganda-hálózat hazudik a költségvetési zsarolás feladását jelentő tanácsi kompromisszumról és annak következményeiről – fogalmazott. Ujhelyi szerint az EP állásfoglalása kimondja, hogy a jogállamisági mechanizmus január elsejével életbe lép. (Apró szépséghiba, hogy az EP állásfoglalása ezt nem mondta ki – a szerk.)
Kimondja, hogy az Európai Tanács politikai nyilatkozata, amelyre Orbán Viktor győzelmi papírfecniként hivatkozik, nem bír jogi relevanciával, a tanács következtetései nem írják felül a korábban kidolgozott és megerősített mechanizmus törvényi kereteit. Továbbá kimondja azt is, hogy gyorsított eljárás lefolytatását kéri az Európai Bíróságtól a mechanizmus megtámadása esetén. Hamis volt tehát az az állítás, hogy a mechanizmus jogszerűségéről szóló döntés a következő választásokig is elhúzódhat
– emelte ki a történteket és a saját szerepét is alaposan félreértelmező Ujhelyi.
A Fidesz vezetői és közpénzből fizetett reklámemberei tudatosan hazudtak a jogállamisági mechanizmusról. Erről most már papírjuk is van
– tette hozzá a szocialista EP-képviselő.
Forrás: MTI/PS; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS