Az ünnepekhez köthető szokások és gasztronómiai fogások mögött számos régi hiedelem felfedezhető. A jeles alkalmakra készített ételeknek szimbolikus jelentősége is van. Nem mindegy, mi kerül az újévi asztalra, hiszen a babonák szerint, ha szerencsehozó ételeket fogyasztunk az év első napján az nagyban elősegíti, hogy sikeres legyen a következő évünk.
Régen tilos volt az asszonyoknak az év első napján kimozdulniuk otthonról, ugyanis fontos, hogy először férfi lépje át a küszöböt. Eleink szerint az év első napján tilos volt kölcsönkérni és kölcsönadni pénzt vagy bármit. Ha valakinek tartozása volt újév napjára illett azt visszafizetni. Az újévi ételek pedig mind a szerencsét és a bőséget szimbolizálják. Az egyik legismertebb és legkedveltebb újévi étel a lencse, melyből ízletes leves és főzelék is készíthető. A lencse és a bab fogyasztása a hagyomány szerint szerencsét hoz és hozzásegíti az embert a bőséghez, ezek az apró szemes ételek a pénzt is szimbolizálják. Szilveszterkor és új évkor nem szokás halat enni, mert a babonák szerint elúsztathatja a szerencsét, baromfi húst sem ajánlott fogyasztani, mert a szárnyasok elkaparhatják a szerencsénket, ám a malac kitúrja azt, tehát szerencsét hoz.
Tilos a házimunka
A néphit szerint, aki korán kel január elsején, az egész évben friss lesz, aki gyengének, betegnek érzi magát, az egész évben különböző nyavalyáktól fog szenvedni. Ha már megfőztük a lencsét és fogyasztottunk malacot, nyugodtan hátra dőlhetünk, hiszen a népi hiedelmeknek megfelelően sokat tettünk azért, hogy bőséget és sikert hozzon számunkra az új esztendő. Ilyenkor ugyanis tilos házimunkákkal foglalkozni. A hagyomány szerint nem ajánlott mosni, teregetni, még a szemetet sem szabad kivinni a házból, nehogy kidobja az ember a szerencséjét. A népi hiedelmek szerint az, hogy mit teszünk az év első napján nagyban meghatározhatja milyen lesz a következő háromszázhatvannégy napunk, ezért annak érdekében, hogy békét és harmóniát hozzon az új esztendő, ilyenkor veszekedni sem szabad.
Fotó: képernyőfelvétel-illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS