A jegybank elnöke szerint minden esély megvan arra, hogy Magyarország az elmúlt száz év egyik leggyorsabb válság utáni gazdasági növekedését érje el. Meghatározó lesz azonban, hogy mikorra sikerül elérni a lakosság fertőzéssel szembeni védettségét – fogalmazott a Magyar Nemzetnek adott interjúban. Matolcsy György arról is beszélt, hogy az elmúlt tíz esztendő páratlan sikert jelent a magyar gazdaság történetében. Ezt nem csak a kormánypárti politikusok látják így. A növekedés szempontjából ezt az időszakot egyenesen aranykornak nevezte Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. A szervezet előző vezetője, Patai Mihály 2018-ban pedig azt mondta, hogy száz éve nem volt olyan kivételesen jó állapotban a gazdaság, mint most.
Matolcsy György a Magyar Nemzetnek kifejtette: “a járvány az elmúlt száz év ötödik legnagyobb visszaesését okozta Magyarországon, ami rövid távon sok sebet ejt, de a gazdaság alapszövetét nem rombolja, mert az immunrendszerünket előzőleg megerősítettük és a válságot jól kezeltük.” Utalt arra, hogy a kormány intézkedései mellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az év során mintegy 5800 milliárd forintot, a GDP 13 százalékával megegyező forrást juttatott a gazdaságba, ezzel megelőzve, hogy a gazdasági és egészségügyi válságból pénzügyi válság is kialakuljon. A felzárkózás ütemének fenntartásához azonban további lépések lesznek szükségesek – tette hozzá a jegybank elnöke.
Egyrészt a beruházási rátát évi 25 százalék felett kell tartani, ehhez az állami beruházások növelésére és a lakossági beruházások támogatására egyaránt szükség lesz. Másrészt a válság során megszűnő munkahelyek helyett legalább ugyanannyi, de a korábbiaknál termelékenyebb munkahelyet kell teremteni; végül el kell kerülni a hitel nélküli kilábalást. Annak érdekében, hogy fenntartsuk az eurózónával szemben az elmúlt években elért két-háromszázalékos növekedési többletet, teljes versenyképességi fordulat szükséges
– mondta az MNB elnöke. Matolcsy arról is beszélt, hogy
ha 2022-ben az ellenzék kerülne hatalomra, ami azzal járna, hogy eladnák a stratégiai ágazatokat, kiszolgáltatnák a gazdaságot a külföldi befektetőknek a külső eladósodás révén, a munka helyett a spekulációt és a potyautas-stratégiákat támogatnák, ami morális és gazdasági válsághoz, tartós leszakadáshoz vezetne, majd a szükségszerűen előálló válságot megszorításokkal kezelnék.
Hangsúlyozta:
az elmúlt tíz esztendő páratlan sikert jelent a magyar gazdaság történetében. Ezt nem csak a kormánypárti politikusok látják így. A növekedés szempontjából ezt az időszakot egyenesen aranykornak nevezte Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. A szervezet előző vezetője, Patai Mihály 2018-ban pedig azt mondta, hogy száz éve nem volt olyan kivételesen jó állapotban a gazdaság, mint most.
Matolcsy György kiemelte: hosszú éveken keresztül töretlenül nőtt a gazdaság teljesítménye, a bővülési ütem 2019-ben meghaladta az öt százalékot. Az államháztartási hiányt sikerült olyan mértékben lefaragni – méghozzá tartósan –, hogy Brüsszel 2013-ban megszüntette a túlzott mértékű költségvetési deficit miatt 2004 óta folyó eljárást. Szavai szerint az államadósság szintén csökkenő pályára került, a munkanélküliség pedig olyan látványosan apadt, hogy 2019 májusára elértük azt a szintet, amire a rendszerváltoztatás óta nem volt példa. Ezzel párhuzamosan a foglalkoztatás rekordszintre nőtt.az elmúlt tíz esztendő páratlan sikert jelent a magyar gazdaság történetében. Ezt nem csak a kormánypárti politikusok látják így. A növekedés szempontjából ezt az időszakot egyenesen aranykornak nevezte Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. A szervezet előző vezetője, Patai Mihály 2018-ban pedig azt mondta, hogy száz éve nem volt olyan kivételesen jó állapotban a gazdaság, mint most.
Kétségtelen, mindehhez szükség volt a családok, a vállalkozások és a bankok erőfeszítésére is. Elengedhetetlen volt az intézkedések mögötti társadalmi összefogás és a politikai stabilitás. Ez a következő tíz évben is meghatározó lesz. Ezzel tisztában vannak az ellenzéki pártok is, hiszen semmi mást nem tettek és tesznek 2010 óta, mint hogy szétverjék ezt az egységet. Ezért mondják mindenre, hogy rossz, szörnyűséges, és ez a kormány csak lop és lop. Mindenre kígyót-békát kiáltanak, rájátszanak az emberek irigységére, és minden értéket megkérdőjeleznek, ami támaszt adhat egy nemzetnek.
Az elnök szerint az ellenzék lételeme a rombolás, legfőbb programpontjuk pedig az, hogy Orbán Viktornak mennie kell. Úgy fogalmazott:
ezen és a hatalomvágyon kívül semmi más nem tartja egyben a szélsőbaltól a szélsőjobbig terjedő alakulatot. Mindeközben egy kanál vízben megfojtanák egymást, és ez nem csak a színfalak mögött van így. Láthatjuk, mit művelnek egymással egyes önkormányzatokban, ahol többségbe kerültek. Nem tudnak mit kezdeni a hatalommal, ahogy az ellenzéki padsorokban is csak agresszióra és cirkuszra telik tőlük. Tegye fel magának mindenki a kérdést: ugyan milyen társadalmi és politikai stabilitást biztosítanának az országnak, ha kormányra kerülnének?
A teljes interjút a Magyar Nemzet oldalára kattintva olvashatják el.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS