A kormány gazdaságvédelmi intézkedései már a teljes társadalomra kiterjednek. Plusz juttatásokat kapnak a cégek, a családosok, és az idősek is a tizenharmadik havi nyugdíj helyreállításával. Pénteki szokásos rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök azt is bejelentette, hogy a huszonöt év alatti munkavállalók egy része teljes adómentességet fog kapni, így már a fiatalok is kézzelfogható segítséget kapnak.
Orbán Viktor – sportnyelven szólva –egész pályás letámadásba kezdett és aktívan küzd a gazdasági visszaesés ellen. Minden társadalmi csoportot célba vett, szinte minden gazdasági ágazatra kiterjednek a gazdaságvédelmi intézkedések, továbbá a magyar kormány a regionális szereplőket, például az önkormányzatokat is bevonta a terveibe.
Tizenharmadik havi nyugdíj, adómentesség huszonöt éves korig
Elsőként említhető, hogy a kormány megkezdte a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítését, ami azt jelenti, hogy februárban a szokásos folyósítás mellett plusz egyheti ellátmány is érkezik, majd négy év alatt fokozatosan visszavezetik a rendszerbe a korábban a baloldali kormányok idején megvont juttatást. Másodszor az eddigi legnagyobb lakásfelújítási és otthonteremtési program is elindul; ezzel a kormány a lakossági beruházásokat kívánja ösztönözni. Ez a program két tényezőből tevődik össze: az új lakásokat érintő áfakedvezményből és a kedvezményes hitelezés kiterjesztéséből. A harmadik pillér egy teljesen új ötlet, amelyet a miniszterelnök a pénteki rádióinterjúban ismertetett, és amelynek értelmében a huszonöt év alattiak egy része teljes adó- és járulékmentességet élvezne. Az intézkedés a kormányfő szerint a következő évtől lenne hatályos. Orbán Viktor szerint az utóbbi 130–150 milliárd forintba fog kerülni.
Iparűzési adó mérséklése
A kormányfő szerint hatékonyabban kell működtetni az önkormányzatokat is, és akkor enyhülnek a gazdálkodási nehézségek. A központi adókból tavaly 432 milliárd forintot csökkentettek, ahogy az iparűzési adókat is, és 180 milliárd forint maradt a vállalkozásoknál – ismertette, megjegyezve: az iparűzési adó mérsékléséből származó pénzt nem a központi büdzsébe csoportosították át, hanem a vállalkozásoknál maradt több pénz.
A hitelválság elkerülése
A hiteltörlesztési moratóriummal háromezer-milliárd forint maradt a családoknál és a cégeknél – ismertette a miniszterelnök, aki kiemelte: ezek a lépések így együtt meg fogják hozni az eredményt.
Megvan a fedezet az aktív válságkezelésre
Magyarország esetében az elemzők szerint az EU helyreállítási alapjának juttatásai elérik a GDP-érték 4,35 százalékát, míg a kedvezményes kondíciókkal hozzáférhetővé váló hitelek a magyar hazai össztermék 6,8 százalékát teszik ki. A Fitch Rating nemzetközi hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar gazdaság a 2020-ra valószínűsített 6,2 százalékos visszaesés után az idén 4,9 százalékkal, 2022-ben 6,9 százalékkal növekedik. A cég a térségen belül a magyar gazdaságban várja a leggyorsabb éves növekedési ütemet jövőre. Érdekes megemlíteni, hogy a magyar kormány 2021-re csak 3,5 százalékos növekedésre számít, tehát úgy tűnik, a londoniak optimistábbak, mint mi.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS