Társadalmi felmérést készít az Igazságügyi Minisztérium a Facebook-cenzúráról, a közösségi oldalak tiltási, törlési gyakorlatáról – jelentette be Varga Judit igazságügyi miniszter a Pesti TV A Riporter című műsorában. Varga Judit Szarvas Szilveszter kérdésére úgy fogalmazott, az év elején még az eddigi cenzúrájukhoz képest is szintet léptek a közösségi oldalak, amíg eddig protokollok mögé bújtak, most már ott tartanak, hogy ha nem értünk egyet az ideológiájukkal, akkor nemkívánatosak vagyunk az oldalukon. “A leendő lengyel jogszabályt is figyeljük, de a leghasznosabb egy közösségi, uniós fellépés lenne a Facebookkal szemben” – mondta Varga Judit. A tárcavezető A Riporternek úgy nyilatkozott, a Facebook-cenzúra már nemcsak politikai ügy, hanem kőkeményen gazdasági is. “Cégvezetők, gazdasági szereplők keresik meg a bevételeiket a Facebook használatával, jelentős anyagi befektetéssel építik, vagy építették fel saját jól futó oldalukat, amelyet ha csak két napra is lekapcsolnak, akkor az bevételkiesést, gazdasági károkozást jelent. Márpedig egy szolgáltatást, egy gazdasági szereplőt nem lehet csak úgy letiltani” – mondta A Riporternek Varga Judit.
A Riporterben Szarvas Szilveszter arra figyelmeztet, hogy itt az ideje, hogy mi, konzervatívok a közösségi médiumokban és a magukat digitális isteneknek képzelő platformokkal szemben is felvegyük a kesztyűt, mert Donald Trump megbuktatásával ezeken a médiafelületeken is új háború kezdődött. Mi már tavaly februárban is szóltunk, amikor a Google törölte a PestiSrácok.hu hét éve működő, több, mint hétszáz videót tartalmazó Youtube-csatornáját. Akkor tüntettünk is a kibersztálinizmus ellen. Most Donald Trump figyelmezteti a jobboldalt, akit a Twitter törölt egy laza csuklómozdulattal. És persze mi is újra szólunk, hiszen a Google után most a Facebook döntött úgy váratlanul, hogy a PestiSrácok évek óta nagyon sikeres Facebook-oldalát lecsavarja.
A PestiTV és a PestiSrácok szerkesztősége nem hagyja magát, már csak azért sem, mert ha most nem fékezzük meg a Google-t és a Facebookot, ők fogják eldönteni a 2022-es választást.
“Harcolni kell, és sok illuziónk ne legyen, a közösségi médiumok nem csak jobboldali szerkesztőségek működésébe fognak folyamatosan belenyúlni, de a magyar választásokba is beavatkoznak majd. Joe Biden megválasztásával ugyanis az amerikai techguruk is elszabadultak, és éppen Barack Obama üzente meg, hogy Trump megbuktatásával még nincs vége, hiszen vannak még Trumpok a világban, például Orbán Viktor. A liberálisok tehát durvulnak és 2022-ben mindent be fognak vetni az Orbán-kormány ellen. Így tettek 2019-ben is, amikor az önkormányzati választási kampányban jobboldali médiumok hirdetési fiókjait blokkolták, és a politikai cikkeink promótálását sem engedélyezték. Milyen érdekes az is, hogy tavaly szeptemberben, miközben Vera Jourová épp ismertette az Európai Bizottság Soros György által komponált abszurd és valótlan jogállamisági jelentését hazánkkal szemben, aközben a Twitter gyorsan felfüggesztette Magyarország kormányának hivatalos oldalát. Ilyen, de tartunk tőle, hogy ennél durvább machinációk és nyílt politikai beavatkozások várnak ránk 2022-ben” – hangzott el A Riporterben.
A Riporter második részében a Twitter-követőitől megfosztott Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi szóvivője adott exkluzív interjút A Riporternek.
Lépések a korlátozó intézkedések ellen
Műsorunk megjelenése után Varga Judit közzétett egy nyilatkozatot, melyben közölte: összehívta a Digitális Szabadság Bizottság rendkívüli ülését. Varga Judit hétfőn reggel Facebook-oldalán úgy fogalmazott:
Az “árnyék tiltás” vagy “shadowban” azt jelenti, hogy a social media szolgáltatók titokban, politikai céllal úgy korlátozzák a felhasználói profilunk láthatóságát, elérését, hogy arról mi ne tudjunk. A tech cégek ezzel minden alapvető demokratikus jogi normát megszegnek, amely a nyugati típusú kultúra alapját jelenti. Az árnyék tiltás rendszerszintű gyakorlatáról nemcsak a most kiszivárgott Twitter vezérigazgatóról készült hangfelvételből értesülhettünk. A keresztény, konzervatív, jobboldali véleményeket a Facebook is úgy korlátozza, hogy csökkenti azok elérését. Erről személyes tapasztalatom is van. Az Igazságügyi Minisztérium a Digitális Szabadság Bizottság munkájával járul hozzá az uniós szabályozáshoz a globális tech cégekkel szemben. A rendszerszintű visszaélések miatt viszont elképzelhető, hogy hamarabb is lépnünk kell. Ezért összehívtam a Digitális Szabadság Bizottság rendkívüli ülését (és a héten egyeztetek a Gazdasági Versenyhivatal elnökével a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok szankcionálási lehetőségeiről).
Ki ne hagyja a teljes adást, nézze meg A Riporter nagy Facebook-műsorát!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS