Olaszországban a kormányválságok nem ritkák, de az utóbbi évek krízisei lejtőre küldték az ország gazdaságát és hírnevét. A mostani politikai válság gyors feloldása létfontosságú az ország számára, hiszen a migráció, illetve a koronavírus okozta gazdasági leállás a legdominánsabb szektorokat érintette leginkább, és emberek tömege maradt munka és pozitív jövőkép nélkül. A napokban kiderül várható-e konszenzus a pártok között, vagy szakértőkre bízzák az ország vezetését. Matteo Salvini, a Liga és a jobbközép koalíció elnöke keddi interjújában kijelentette: a helyzet teljesen világos, ha a kormánynak nincsen többsége, álljon félre. Elég volt bársonyszékekért, minisztériumokért, utolsó hatalmi sámliért vívott harcból, elég volt a szenvedő olaszok megcsúfolásából. A választás jelenti az első számú utat, adjuk vissza a döntést a népnek!
Sergio Mattarella elnök kora délután fogadta a képviselőház elnökét Roberto Ficót, akit pénteken bízott meg a kormányalakítási tárgyalások folytatásával. Sajtóforrások szerint az államfő előtt két út áll: vagy további időt ad a kormányalakításra vagy jöhet a szakértőkből álló kabinet. Roberto Fico feladata felmérni, hogy a korábbi kormánypártok, vagyis az Öt Csillag Mozgalom, a baloldali Demokrata Párt, a szintén balos Szabadok és Egyenlők, és az utolsó napokban alakult Európaiak formációja, illetve a kormányválságot kirobbantó Élő Olaszország megállapodnak-e a folytatásról. A pártok nyilatkozataikban az egymás iránti nyitottságot hangoztatták, a közös kormányprogramról tartott értekezletek azonban vitába fulladtak.
Ki legyen a miniszterelnök?
Kritikus pontnak továbbra is a miniszterelnök személye számít: a Matteo Renzi (képünkön) vezette Élő Olaszország nemet mond a kormányt eddig vezető Giuseppe Contéra, miközben az Öt Csillag Mozgalom és a Demokrata Párt ragaszkodik hozzá. Kiszivárgott információk szerint Matteo Renzi – aki régebben maga is volt miniszterelnök – jelentős reformokat és minisztercseréket követel.
Találgatások a médiában
A Corriere della Sera című napilap egy harmadik Conte-kormány megalakulását tartja a legvalószínűbbnek, de egyáltalán nem zárja ki egy intézményes, szakértői csapat kialakítását sem. Az Il Giornale akadályfutásnak nevezte a kormányalakítást, hiszen ha Conte marad, akkor minden eddiginél gyengébb és zsarolhatóbb lesz, ezt maga Conte is elismerte. A római Il Messaggero felmérése rámutat, hogy az olaszok nem értik a válságot: hatvankilenc százalékuknak a rendfenntartó erőkben van a legnagyobb bizalma, több mint kétharmaduknak a pápában, ötvennyolc százaléknak a köztársasági elnökben, és csak kevesebb mint tizedük bízik meg a pártokban. A napilap szerint decemberben százezren veszítették el munkájukat, akik között kilencvenkilenc százalék a nők aránya. A választásokat sürgető Matteo Salvini, a Liga és a jobbközép koalíció elnöke kedd reggeli interjújában kijelentette:
A helyzet teljesen világos, ha a kormánynak nincsen többsége, álljon félre. Elég volt bársonyszékekért, minisztériumokért, utolsó hatalmi sámliért vívott harcból, elég volt a szenvedő olaszok megcsúfolásából. A választás jelenti az első számú utat, adjuk vissza a döntést a népnek!
A 2019 szeptemberében alakult második Conte-kormányból az Élő Olaszország január 13-án vonta ki minisztereit. Giuseppe Conte január 26-án nyújtotta be lemondását. Sergio Mattarella államfő január 27. és 29. között a parlamenti pártokkal konzultált, majd Roberto Ficót bízta meg a folytatással.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carloni
Facebook
Twitter
YouTube
RSS