Fehér brit nacionalizmusnak nevezte közösségi oldalán egy fekete anglikán lelkész a nemzeti hősnek tekintett, százegy évesen meghalt Sir Tom Moore tiszteletére rendezett megemlékezést. Sir Tom Moore, a brit hadsereg veteránja tavaly csaknem tizenhárom milliárd forintnak megfelelő angol fontot gyűjtött a koronavírus ellen küzdő brit állami egészségügyi szolgálat számára azzal, hogy századik születésnapja előtt százszor körbesétálta házának kertjét, amelynek fejében adományokat kért. Boris Johnson miniszterelnök kezdeményezésére szerda este országszerte milliók tisztelegtek tapssal az utcákon Sir Tom emléke előtt, ám nem mindenki csatlakozott a megemlékezéshez. Jarel Robinson-Brown, fekete bőrű anglikán tiszteletes szerint a hős katonára való megemlékezés ugyanis nem más, mint a fehér brit nacionalizmus kultusza – írta meg cikkében az origo.hu.
Néhány nappal ezelőtt halt meg Sir Tom Moore második világháborús veterán, akit nagy tisztelet övezett az Egyesült Királyságban. A férfi már elmúlt százéves, és többek között arról volt híres, hogy mintegy harminchárommillió fontot gyűjtött a brit egészségügynek tavaly, kerti sétáinak a segítségével. Vilmos herceg is az adományozók között volt, Boris Johnson miniszterelnök pedig lovagi címre terjesztette fel Tom századost, aki így Sir Tom lett. A Sir Tom Moore iránti tiszteletből közös nemzeti tapsolást szerveztek, ami azonban nem nyerte el a tetszését egy anglikán tiszteletesnek.
Az egyébként fekete bőrű Jarel Robinson-Brown a közösségi oldalán adott hangot annak, hogy ő egyáltalán nem ért egyet a nemzeti megemlékezéssel. A férfi a hős veteránt övező kultuszt úgy jellemezte, mint a fehér brit nacionalizmus kultuszát. Kijelentette, hogy bár imádkozni fog Sir Tom Moore lelkéért, nem csatlakozik a tapsolási mozgalomhoz, a fenti okok miatt. A bejegyzésével azonban inkább ellenszenvet váltott ki az emberekből, mintsem egyetértést. Volt, aki bigottnak nevezte a lelkészt, és azt írta, hogy nem szabadna az egyházat képviselnie. Más szégyenteljesnek jellemezte Jarel Robinson-Brownt, a véleményét pedig aljasnak tartotta. A lelkész nem sokkal később törölte is az ominózus bejegyzést, és bocsánatot kért annak érzéketlen időzítése miatt – vagyis nem a bejegyzés tartalma, csak az időpontja miatt. Azóta egyébként a jelek szerint a Twitter-fiókját is törölte.
Forrás: origo.hu; Fotó: MTI/EPA/Vickie Flores
Facebook
Twitter
YouTube
RSS