Az utóbbi hetekben egyre nagyobb lendülettel halad előre a Republikon Intézet, amely már ott tart, hogy közvélemény-kutatóként az ellenzéki előválasztás népszerűsítése mellett lelkesen tolja a baloldali pártok szekerét. Legutóbb Kampány ellenszélben címmel rendeztek konferenciát, ahol arról beszélgettek, mire számíthat az ellenzék a következő időszakban, mi várható a választási kampányban. Brenner Koloman (Jobbik) szerint a Fidesz krumpliért vásárol szavazatokat. A párbeszédes Dorosz Dávid, Karácsony volt helyettese szerint a 2022-es választások fő témája az egészségügyi, gazdasági és a koronavírus-válsághelyzet lesz, illetve az, hogy Orbán Viktor és kormánya csődbe viszik az országot. A momentumos Hajnal Miklós leszögezte, hogy ők nemcsak kormányváltásra, hanem rendszerváltásra is készülnek 2022-ben. A DK szerint a Fidesz meg fogja hekkelni a választásokat, mert már be van nekik készítve mindenféle kompromittáló anyag az ellenzékről. Abban egyetértettek a résztvevők, hogy a Fidesz egységes, de az ellenzéknek ezen még dolgoznia kell.
A résztvevők mindegyike valamelyik ellenzéki összefogásban résztvevő párttól érkezett: Brenner Koloman (Jobbik), Dorosz Dávid (Párbeszéd), Hajnal Miklós (Momentum), Molnár Zsolt (MSZP), Sebián-Petrovszki László (DK), és Ungár Péter (LMP). A konferencián részt vett egyébként Virág Anita, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója, aki elmondta, hogy a Fidesz olyan választási környezetet alakított ki, ahol a kormánypártok és az ellenzék lehetőségei közel sem egyenlőek. Itt elsősorban a választási törvényre és a médiakörnyezetre (!) gondolt az igazgató. Szerinte már most látszódik, hogy ez a kampány más lesz, mint az elmúlt három, országgyűlési választást megelőző kampány, hiszen megszületett az ellenzéki összefogás és első alkalommal fognak országos előválasztást tartani az ellenzéki pártok.
Brenner szerint a Fidesz szegénységben tartja az embereket, hogy utána krumpliért vegyen szavazatokat
Brenner Koloman elmondta, hogy új politikai helyzet állt elő azzal, hogy előválasztáson választják ki azt a százhat jelöltet, akik majd „szembeszállnak a Fidesz túlhatalmával”. Brenner Koloman szerint egy központi eleme van a Fidesz politikájának, méghozzá az, hogy Orbán Viktor és a Fidesz el tudja képzelni azt, hogy kivezesse Magyarországot az Európai Unióból.
A Fidesz, láthatóan olyan egypárti, kommunista államok felé tesz gesztusokat, mint Kína, olyan egypárti autoriter rendszerek vezetőivel ápol rendkívül szoros kapcsolatot, mint akár Oroszország, vagy Belarusz
– mondta el Brenner, aki hozzátette, hogy 2022-ben erről is szavazni fognak a magyarok. A jobbikos képviselő szerint ők olyan országhoz szeretnének tartozni, ahol szabadság, jólét és demokrácia van, nem pedig olyanhoz, ahol szegénységben tartják az embereket azért, hogy utána krumplival felvásárolják a szavazataikat. Brenner Koloman úgy látja, hogy a kamupártok ugyan mind a szélsőjobb-, mind a szélsőbaloldalon megjelentek, de az állampolgárok már tudatosabbak, mint korábban, így ő nem tart attól, hogy érdemben szavazatot halászhatnak el tőlük. Brenner nagyobb problémának tartja, hogy a kisebb települések polgármesterei befolyásolják, megfélemlítik a választókat.
Ezeket a kísérleteket le kell leplezni. Amíg hűbéri rendszer van, addig azt ki is fogja használni a Fidesz
– fogalmazott a jobbikos politikus.
Dorosz: nagyító alá kerülnek a szörnyűségek
Dorosz Dávid, aki egyébként korábban Karácsony helyettese, Budapest klímavédelmi és fejlesztési főpolgármester-helyettese volt, azt mondta, hogy szerinte a 2022-es választások fő központjában az egészségügyi, gazdasági és a koronavírus-válsághelyzet lesz, és ez fog mérlegre kerülni, hiszen Orbán Viktor és kormánya csődbe viszik az országot.
Ez a válsághelyzet nagyító alá helyezi azokat a szörnyűségeket, amelyeket az Orbán-rendszer az utóbbi tíz-tizenegy évben mindig is elkövetett, de most a válsághelyzetben lényegében még jobban, még nagyobb és még embertelenebb, és durvább következményekkel látjuk. Ezt látjuk az egészségügyben, ezt látjuk a gazdaságban, ezt látjuk a magára hagyott vállalkozásoknál, a magukra hagyott családokban, a megszűnő munkahelyeken
– riogatott Dorosz. A politikus úgy fogalmazott, hogy „minden ellenünk fog jönni”. Karácsony volt helyettese szerint a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy egy autoriter rendszert csak az emberek személyes bevonásával lehet legyőzni, ehhez mozgalomszerűen, a terepen kell mozgósítani. Véleménye szerint azt kell érzékeltetni, hogy nem minden a Karmelita kolostorban dől el, nem egy ember akaratán múlik milliók sorsa. El kell hitetni, hogy másnak is van lehetősége beleszólni az ügyekbe – fűzte hozzá.
Hajnal Miklós nem látja a Fidesz válságkezelési forgatókönyvét
Hajnal Miklós is felszólalt a konferencián, és elmondta, hogy nem látja azt a forgatókönyvet, amellyel a Fidesz ki tudná vezetni az országot a válságból. Hajnal szerint Orbán Viktor múlt hét pénteken, a Kossuth Rádióban adott interjújában vallotta be, hogy nem tudják, merre tovább.
Nemcsak kormányváltásra, hanem rendszerváltásra is készülünk
– mondta, majd hozzátette: reméli, hogy ebből mindenki ki akarja venni a részét. Hajnal ezután önmagával került ellentmondásba, amikor azt mondta, hogy a Momentum vasárnap elmondta az ő terveit (azt, hogy miképp lehetne rendszert váltani – a szerk.), de azért ezek még vita tárgyát képezik. Szerinte nem egy-két intézkedést rontott el a kormány, hanem azt az „urambátyám rendszert” kell lebontani, amit a Fidesz felépített. Hajnal Miklós szerint a Fidesznek hatalmas az információs előnye, hiszen a Nézőpont Intézet és a Századvég Alapítvány nem csupán manipulál, hanem hatalmas mennyiségű információt gyűjt be a pártnak. Hajnal úgy vélekedett, hogy ez nem egy behozhatatlan előny, hiszen jól kell koordinálni, össze kell hangolni az ellenzéki közvélemény-kutatásokat, meg kell osztani egymással azokat, és akkor az információs hátrányt is be lehet majd hozni.
Az előválasztás „rabul ejti majd az embereket”
Molnár Zsolt (MSZP) leszögezte, hogy „a fókuszban az a kisember lesz, aki Covid idején ebben a karantén, pandémia, home-office rendszerében nem találja a helyét, hiszen ha szétnézünk Magyarországon, azt látjuk, hogy az emberek százezrei, milliói nem találják a helyüket ebben az országban”.
Az útját kereső kisember szociális élethelyzetéről fog jelentősen szólni a következő időszak
– mondta el, majd hozzátette, hogy ebben megidézik Horn Gyula szellemét, aki a rendszerváltás után szintén az útját kereső kisembert képviselte. Molnár úgy véli, hogy az előválasztás rabul ejti majd az embereket. Molnár az önkormányzatokra is kitért, és elmondta, hogy a Fidesz túlhatalmával és a gazdálkodásukkal kapcsolatos, hiszen „az önkormányzatok teljes ellehetetlenítése” folyik. Az önkormányzatok újraértelmezését szeretnék a jövőben a politika fókuszába tenni, majd hozzátette, hogy
Ez különbözik a korábbi jogállami aggódáshoz képest, ami egyébként mindig is része volt az ellenzéki politizálásnak.
A Momentum ragaszkodik az etikai kódexhez
Az előválasztásról a résztvevők elmondták: abban már korábban megegyeztek, hogy előválasztáson dől el, hogy kik lesznek majd az ellenzéki jelöltek és ki lesz a miniszterelnök-jelölt. Az előbbit egyfordulósra, az utóbbit pedig kétfordulósra tervezik. Kiderült, hogy a Momentum ragaszkodik hozzá, hogy online is lehessen szavazni, más ellenzéki pártok, így például a Demokratikus Koalíció azonban ezt kockázatosnak tartják, mert ha nem elég stabil a rendszer, akkor szerintük „kívülről belenyúlhatnak”. Arról, hogy mikor lenne az előválasztás, még vita van, hiszen úgy vehette ki a konferencia hallgatósága az eszmecseréből, hogy az MSZP szeptemberre tenné, amikorra talán már enyhül a járványhelyzet, a Jobbik viszont nyár elején szeretné letudni, hogy szeptemberre már túl legyenek az előválasztás okozta konfliktusokon. A legszembetűnőbb az, hogy a Momentum ragaszkodna a már korábban is említett etikai kódex bevezetéséhez, mert Hajnal szerint minden jelöltre vonatkozó szabályrendszerre van szükség.
Cicaharc Zuglóban, és az elegáns Hadházy
Mint ismert, Zuglóban a Momentum és az MSZP között már most csúnyán elfajult a küzdelem, pedig az előválasztás még el sem kezdődött. A zuglói cicaharcról Hajnal Miklós azt mondta, hogy Hadházy Ákos eddig elegánsan kezelte a konfliktust, de Tóth Csaba öngólt lőtt azzal, hogy „kijött a fideszes videóval”. Szerinte nem hadüzenet-jelöltet indítani, ehhez minden pártnak joga van. Molnár Zsolt ezen a ponton egyből lecsapott a focis hasonlatra:
Hogy ki lőtt öngólt, azt majd a választók eldöntik.
Molnár szerint nem fér bele maffiaváddal támadni a másikat bizonyítékok nélkül, és Hadházy a negatív példa arra, hogyan nem szabad egy ilyen versenyt elindítani.
Ne fajuljon a boksz kocsmai verekedéssé!
– fogalmazott.
Ungár: az ellenzék médiahátrányban van
Ezen a ponton az LMP-s Ungár Péter rákontrázott a szocialista Molnárra. Ungár szerint sem szabadna vádakat dobálni egymás fejére. Ungár azt javasolta, hogy ne személyek versengjenek, hanem ideológiák. Szerinte erre a 2019-es főpolgármesteri előválasztás volt a jó példa. Ungár Péter szerint a legnagyobb problémájuk a „médiahátrány”. Ungár úgy véli, hogy nem is az online újságok miatt egyenlőtlen a küzdelem, hanem a kormány befolyása alatt álló megyei lapok miatt, amelyek olyan réteget szólítanak meg, akiket máshogyan nem lehet. Ungár leszögezte: a Fidesznek sokkal több pénze van, mint a hat pártnak együtt, így nem lesz lehetőségük plakátkampány indítására.
DK: A Fidesz be fog avatkozni a választásokba
Sebián-Petrovszki László (DK) azt vizionálta, hogy a Fidesz be fog avatkozni az előválasztásba. Úgy véli, hogy nem általánosságban hekkelik majd meg a voksolást, csak a fontos helyeken próbálják meg elérni, hogy a nekik kedves jelölt legyen a befutó, mert mondjuk arra már be van készítve egy adag lejárató anyag. A DK politikusa arról is beszélt, hogy széles tömegek vannak, akiket online, így a Facebookon nem lehet megszólítani, emiatt hagyományos eszközökre, szórólapra, személyes találkozóra, door-to-door kampányra lesz szükség, és arra is fel kell készülni, hogy a postás nem mindenhol fogja kivinni az ellenzék anyagait. A DK-s politikus azt is kiemelte, hogy 2022-ben minden szavazókörbe delegálni kell legalább egy ellenzéki biztos, akik fel is vannak készülve a „fideszes trükkökre”.
A pártok képviselői úgy vélik, hogy a legnagyobb kihívás, ami előttük áll, hogy minden pillanatban egységes legyen az ellenzék, ne legyen vita, kibeszélés, főleg a nyilvánosság előtt. Azt elismerték, hogy szerintük a Fidesz egységes, fegyelmezett a választásokkor, és ez nagy erő, az ellenzéknek azonban ezen még dolgoznia kell.
Forrás: Republikon; Kiemelt kép: Instagram
Facebook
Twitter
YouTube
RSS