Ghána kapja az első szállítmányt a COVAX vakcinaelosztó kezdeményezés keretében; a koronavírus elleni ingyenes oltóanyagok szerdán érkezhetnek meg a nyugat-afrikai országba – jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF).
Ghána 600 ezer adagot kap az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem vakcinájából, amelyet az indiai Punében gyártottak – írta közleményében a WHO és az UNICEF. Az oltóanyagokat az UNICEF közreműködésével szállítják Mumbaiból Accrába, Ghána fővárosába. A közleményben aláhúzták: a szállítmány a történelem legnagyobb vakcinaelosztó programjának kezdetét jelzi. Rámutattak: a COVAX keretében idén csaknem kétmilliárd adag, koronavírus elleni oltóanyagot oszthatnak ki.
Példátlan világszintű erőfeszítésről van szó annak érdekében, hogy mindenki hozzájuthasson a vakcinához
– hangsúlyozták. Ghánában hivatalos adatok szerint 80 759 fertőzöttje és 582 halálos áldozata van a koronavírusnak. Azonban a valódi számok ennél jóval nagyobbak lehetnek, mert az országban kevés tesztet végeznek. A WHO és az UNICEF megjegyezte: először a vírusnak leginkább kitett emberek – például az egészségügyi dolgozók – kapják meg a vakcinát Ghánában.
A COVAX keretében a résztvevő országok lakosságának 20 százalékához juttatnák el az oltóanyagot idén. A kezdeményezés célja, hogy ne csak a gazdagabb, hanem az alacsony és közepes jövedelmű országok is hozzájuthassanak a globális kereslethez képest egyelőre kis mennyiségben gyártott vakcinához. Az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI), a járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó koalíció (CEPI) és a WHO által közösen létrehozott COVAX célja a Covid19-oltóanyagok kifejlesztésének és gyártásának felgyorsítása, valamint a vakcinához való tisztességes és méltányos hozzáférés biztosítása minden országnak. A kezdeményezés idén kétmilliárd adag oltóanyagot kötött le, amelyet további egymilliárddal bővíthetnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz hétfőn azzal vádolta meg a gazdag országokat, hogy közvetlenül a gyártókhoz fordulva ellehetetlenítik a koronavírus elleni vakcinák méltányos elosztását segítő COVAX programot.
Forrás: MTI, kiemelt kép: MTI/EPA/Christian Thompson
Facebook
Twitter
YouTube
RSS