A kezdetben vitatott, mára azonban valósággá vált ellenzéki összefogás formáját Gyurcsány Ferenc egy évvel ezelőtt fogalmazta meg. A szivárványkoalícióban részt vevő pártok, különösen a Jobbik, az LMP és a Momentum – fenntartásaikat és identitásukat feladva – fogadták el a volt miniszterelnök által kijelölt politikai játékteret, így ma már egy nemzetközi baloldali párt áll az Orbán-kormánnyal és az egységes jobboldallal szemben. Gyurcsány Ferenc látszólag háttérbe vonult, mégis az elmúlt egy évben az ő akarata érvényesült: megírta a „habarékellenzék” együttműködésének szabályait, kiosztotta a szerepeket, illetve ernyőszervezetként pozícionálta a legnagyobb erőforrásokkal rendelkező, általa vezetett Demokratikus Koalíciót. Jelenleg a mindenkinél radikálisabb és következetesebb Orbán-ellenes politikájával igyekszik elnyerni a protestszavazók szimpátiáját, miközben egy lépéssel mindig a szövetségesei előtt jár – áll a XXI. Század Intézet lapunkhoz eljuttatott legfrissebb elemzésében.
Pontosan egy évvel ezelőtt, a karantén időszakában készült videómegosztásában fogalmazta meg Gyurcsány Ferenc az ellenzéki együttműködés formájának sarokpontjait: minden körzetben egy jelölt, egy lista és közös miniszterelnök-jelölt. A tervet kezdetben a Jobbik, az LMP és a Momentum is vitatta, akik egy Gyurcsány nélküli listát szerettek volna.
2020. december 20-án, A korszakváltás garanciái című dokumentum aláírásával Gyurcsány Ferenc kilenc hónapnyi huzavona után elérte azt, hogy mindenki elfogadja az általa kijelölt politikai játékteret.
– fogalmaz a XXI. Század elemzése
A hétvégén született, az előválasztás alapvető szabályairól szóló megállapodás, miszerint minden választói körzetben egyfordulós és a miniszterelnök-jelölt személyében kétfordulós előválasztást tartanak augusztusban, szintén arra utal, hogy továbbra is Gyurcsány Ferenc akarata érvényesül, hisz már a megállapodás előtti napon – a többi ellenzéki pártot megelőzve – a DK honlapján megjelent nyolcvan jelölt fényképes, szlogennel és helyi mondanivalóval ellátott bemutatkozó szórólapja és ingyenes újságja. A XXI. Század Intézet szerint ez egyértelműen bizonyítja, hogy a DK már hónapokkal ezelőtt elkezdte a jelöltjeik felkészítését és komoly pénzösszegeket fektetett az előválasztási kampányba azelőtt, hogy a megállapodás megszületett volna.
A habarékellenzék szereposztása
2021-re a magyar pártrendszer kvázi-kétosztatúvá vált, hiszen a Mi Hazánk Mozgalom, a Kétfarkú Kutya Párt és a Szanyi Tibor által életre hívott Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom kivételével mind a hat mérhető és/vagy számításba vett ellenzéki párt (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP és a Párbeszéd) egyetlen, nemzetközi párttá vált a nemzeti és szuverenista politikát képviselő, egységes jobboldallal szemben.
Gyurcsány Ferenc már a formális együttműködés aláírása és az előválasztások melletti elkötelezettség nyilvánosságra kerülése előtt – egy rövid Facebook-posztjában – kijelölte az ideológiailag egymástól távol álló pártok leendő pozícióit. A Jobbik a „nemzet lelkiismereteként” a magyarság értékeit fogja védeni; az LMP és a Párbeszéd „zöldpolitikai elkötelezettségével” szélesíti majd az összefogást; a Momentum „új generációs európai liberalizmusával” szól majd a fiatalokhoz; végül az MSZP a „szociális demokrácia építésével” járul hozzá a közös kormányzáshoz. Az így egységesült „habarékellenzék” élén pedig a volt miniszterelnök szerint a Demokratikus Koalíció abban vállal majd vezető szerepet, hogy a „különböző ellenzéki áramlatok egymásra találjanak”.
A XXI. Század Intézet szerint:
a 2011 októberében alapított Gyurcsány-párt nevében szereplő „koalíció” kifejezés is már az ernyőszervezeti szerepvállalásra utalt.
Gyurcsány = Orbán antitézise
Habár Gyurcsány látszólag a háttérben dolgozik, az azonban már most látszik, hogy a tudatos építkező és a többi pártot megosztó munkája részsikerekhez vezetett.
A Demokratikus Koalíció relatív népszerűsége mögött – mutat ár az elemzés – a szervezeti és anyagi háttér mellett a politikai mondanivaló állandósága is komoly szerepet játszik. A párt minden fontos politikai témában a kormány álláspontjával szemben foglal állást, így a bevándorlás kérdésében, a határon túli magyarok kettősállampolgárságában és szavazati jogában, ahogy az alaptörvényben definiált hagyományos családmodellel szemben is az úgynevezett szivárványcsaládok mellett áll ki. Az Európai Unió jövőjével kapcsolatban pedig a kormány által szorgalmazott „Nemzetek Európájával” szögesen ellentétes utat, az „Európai Egyesült Államok” felé vezető integrációt támogatja.
A kialakított játéktérben Gyurcsány Ferenc politikai képességeinek, tapasztalatának és nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően tudatosan alkotja meg azokat a politikai játékszabályokat, amelyeket szövetségesei – kisebb-nagyobb konfliktusok után – rendre követnek.
-állapítja meg a XXI. Század Intézet.
Jól látható az is, hogy a pandémia elleni védekezésben, habár Jakab Péter tűnik a leghangosabbnak, mégis Gyurcsány Ferenc és pártja tud a legtöbbet ártani a kormánynak. Az orosz vakcina elleni politikai hangulatkeltés és a kínai oltóanyaggal szembeni aláírásgyűjtés, illetve a DK „szakpolitikusainak” megnyilvánulásai bizonyultak a legerősebb ellenzéki támadásoknak. Varga Zoltán, a DK „egészségügyi szakértője” és Komáromi Zoltán, a DK alkalmazásában álló háziorvos heti rendszerességgel kiadott nyilatkozatai erősítik az oltásellenes-hangulatot. – zárul az elemzés
A teljes elemzés itt olvasható
(Vezető kép: MTI/Kovács Tamás)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS