A koronavírus hazai, harmadik hullámában szívesen megyünk a szabadba a korlátozások elől. A Millenáris Budán egy olyan sziget, avagy menedék, amely mindig szívesen várja a környékbelieket és a főváros lakosságát is. Bár a rendezvények elmaradása miatt a Millenáris is szenvedett el veszteségeket, a vezetőség nyavalygás helyett a jövőbe, az innovációba fektet, abban a reményben, hogy a járvány legyőzése után hamar vissza tudunk térni megszokott életünkhöz. Erről, a park múltjáról, jövőbeni szerepéről beszélgettünk Szentirmai-Zöld Mátéval, a Millenáris projektigazgatójával.
A Millenáris elmúlt két évtizede szimbolizálja az egész jobboldali kormányzási időszakot. Tavaly nyáron átadták a Széllkaput, 2019 közepén pedig egy modern, és kreatív kötélpálya is készült a fiatalabb generáció számára. Mi lesz a következő lépés, mi a következő évek koncepciója – gondolok itt arra, hogy megszűnt a Millipop és a Láthatatlan Kiállítás –, mi lesz helyettük, illetve tervezik-e zárt játszóház kialakítását?
A Millenáris jelenlegi vezetésének éppen az a legfontosabb célja, hogy visszatérjen az eredeti célkitűzésekhez és ahhoz a szellemiséghez, amelyet a kérdésfeltevés előtti állításokban lényeglátóan megfogalmazódott. Az alapítói szándéknak megfelelően az ezredfordulón megfogant innovatív, zöld és családbarát szemlélettel 2021-ben újjáéled Budapest és Bel-Buda ikonikus közösségi tere, a Millenáris, amely 2001-es megnyitása óta színes, kulturális és tudományos programjai, valamint pezsgő közösségi élete miatt vált kedveltté generációk széles körében. Az eredeti Millenáris Projekt, vagyis az egykori ipari területen végrehajtott rozsdaövezeti rehabilitáció kiteljesítéseként 2020 augusztusában lezárult a Széllkapu-beruházás. A Millenáris vezetésének eltökélt szándéka, hogy ezzel egy új korszakot nyisson a kibővült és újjászülető park és rendezvényközpont életében. Célunk olyan önfenntartó gazdasági modell kialakítása, amelynek köszönhetően az árbevétel orientált, piaci kereslet alapján befogadott rendezvények és az értékalapú, tudásátadásra épülő, saját szervezésű rendezvények egyensúlyban tarthatók. Az elmúlt években a központi elhelyezkedésű G épületben egy játszóház üzemelt magánvállalkozásként. A park megnyitása óta az épület nem esett át semmilyen felújításon, így a végzetes állagromlás elkerülése érdekében a bérleti szerződés megszüntetése és az épület teljes rekonstrukciója vált szükségessé.
A koronavírus miatti első leálláskor az ország szinte összes játszótere bezárt, kivéve a Millenárison a Zöld Péter és a kötélpálya. Mi volt ennek az oka?
Szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen a Millenáris működése a nap huszonnégy órájában kontrollálható, ezért nem kényszerültünk olyan drasztikus lépésekre, mint például a park teljes bezárása. A testmozgás, a friss levegőn történő kikapcsolódás, az immunrendszer erősítése és a mentális egészség megőrzése most különösen fontos mindannyiunk számára. Éppen ezért örülünk neki, hogy működésünkkel hozzá tudunk járulni a környéken élők közérzetének javításához, és bízunk benne, hogy ez így is maradhat. Ameddig azt tapasztaljuk, hogy a park látogatóinak túlnyomó többsége külön figyelmeztetés és kontroll nélkül, tiszteletre méltó önfegyelemmel tartja be a távolságtartás szabályait, szeretnénk a felszabadult időtöltés feltételeit biztosítani és a külön szigorító szabályokat mellőzni.
A pandémia miatti lezárások és szigorítások leginkább a turizmust, a vendéglátóhelyeket és a rendezvényeket érintették. A Millenárison egész évben egyik rendezvény érte a másikat. Hogyan tudják pótolni a hiányból fakadó pénzbevétel kiesését? Kellett-e a veszteségek miatt munkaerőt elbocsátani? Ebben a bizonytalan időben hogyan tudnak tervezni a tavaszi-nyári időszakra vonatkozóan?
2020-ban a pandémia miatt bevezetett rendezvénykorlátozó intézkedések miatti kényszerpihenőt a Millenáris intenzív munkával töltötte. Új stratégiai céltérképet alkottunk, majd több hónapnyi előkészítő munkát követően a magyar kormány elé terjesztettük az „Újjászülető Millenáris” elnevezésű koncepciót. A tervet a kormány támogatta és biztosította a koncepció keretében elvégzendő fejlesztésekhez, építészeti beruházásokhoz, valamint a 2021 és 2024 között megvalósuló kulturális programok és kiállítások megrendezéséhez szükséges forrásokat. Az állami támogatásoknak köszönhetően néhány napja megkezdődhetett az épület átfogó felújítása, és sor kerülhet legnagyobb épületünk, a B, vagyis a Nagycsarnok tetőszerkezetének cseréjére is. A Millenáris lehetőséget kapott továbbá a 2001 decemberében megnyitott „Álmok álmodói – Világraszóló magyarok” című kiállítás nyomán egy hasonlóan nagyszabású, azonban új koncepció alapján felépített program megrendezésére is a B épületben.
Az önkormányzattal mennyiben tudnak együtt dolgozni, mennyire tudják összehangolni a terveket?
Szeretünk a második kerületben élni és dolgozni, ez határozza meg hosszú évek óta a mindennapjainkat. A Millenáris és a Széllkapu projektek mind városrehabilitációs, mind társadalmi-kulturális szempontból kiemelkedő értéket képviselnek, így gazdagítják a kerületet és az egész fővárost is. A Széllkapu beruházás során több, mint 350 előnevelt fával gazdagodott a terület, így a városrész is, közel 17 000 m2 horizontális + 4 000 m2 vertikális zöldfelület és 650 m2 tófelület jött létre; továbbá új játszótérrel és vizes attrakciókkal is várjuk a látogatókat. A zsúfolt Margit körút jobb átszellőzése, a biológiailag aktív zöldfelület kedvező klimatikus és légszennyezés-koncentrációt csökkentő hatása, az alacsonyabb zajszennyezés, a mérséklődő városi hőszigethatás a környéken élők életminőségét jelentősen javítja.
Tekintette arra, hogy Bel-Budán egyre kevesebb a parkolóhely, látnak esélyt arra, hogy a kerületi lakosok kedvezményesen vegyék igénybe a mélygarázs parkolóhelyeit? Kereste Önöket az önkormányzat ebben az ügyben?
A mélygarázs teljesen ingyenes használatát – ahogyan ezt megírtuk az önkormányzatnak is, érdeklődő kérdésére válaszolva – nem tartjuk/nem tartottuk életszerűnek még a pandémia ideje alatt sem, tekintettel arra, hogy egy teremgarázsnak – a közterületi parkolóhelyekhez képest – számos extra fenntartási költsége van. Összhangban a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedésekkel, november 23. óta este 19.00 és reggel 7.00 óra között a Millenáris és Széllkapu mélygarázsok ingyenesen vehetők igénybe; továbbá a korábbi 350 Ft/óra díjszabás helyett kedvezményes 200 Ft/óra nappali parkolási díjat vezettünk be, amely visszavonásig érvényes. Emellett a mélygarázs megnyitása óta kedvezményt biztosítunk a környékbeli lakosok éjszakai parkolásához. Ez a fenti intézkedések miatt átmenetileg okafogyottá vált, de – amennyiben erre igény mutatkozik – a veszélyhelyzet elmúltával is fenntartjuk majd.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS