A Közép-Európáról angol nyelven tudósító Remix News adott interjújában François-Xavier Bellamy, a francia Republikánusok (Les Républicains – LR) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője arról beszélt, hogy a Fidesz távozása az Európai Néppártból (EPP) egyszerre okoz nagy szomorúságot és az EPP számára gyengülő érdekérvényesítő képességet.
Nyilvánvalóan nagyon rossz hír a magyar kormánypárt, a Fidesz távozása az Európai Néppártból, ez a képviselőcsoportunknak egyszerre okoz nagy szomorúságot és valódi gyengülést. A magunk részéről mindent megteszünk azért, hogy ezt a kapcsolatot újjáépítsük
– jelentette ki a Remix News-nak adott interjújában François-Xavier Bellamy, a francia Republikánusok európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője. Az egyik legtehetségesebbnek tartott francia politikus szerint az Európai Néppártot érte veszteség, hogy a Fidesz otthagyta őket. A francia küldöttség különösen támogatja a Fideszt. Az elmúlt hetekben, amikor egyes képviselők ki akarták zárni a magyar küldöttséget a néppártból, összefogtak német, olasz és spanyol tagokkal ennek megakadályozására. A francia küldöttség különösen támogatja a Fideszt – írja az Origo.
A jobboldali politikus-filozófus úgy látja, nem zárták volna ki a magyar kormánypártot, de megérti, hogy a Fidesz a távozás mellett döntött. Szerinte Donald Tusk, az EPP lengyel elnöke nagyon világossá tette, hogy a Fidesz tagsága ellen van, Manfred Weber német frakcióvezető azonban – értelmezése szerint – “nem törekedett keresztes hadjárat vezetésére” a Fidesz ellen, szemben más tagokkal. Azzal kapcsolatban, hogy milyen nézeteltérések voltak a magyar EP-képviselők és a néppárti tagság egy része között, arról beszélt, hogy szerinte a migrációban már kezdték elfogadni a magyar álláspontot.
A migránsok kötelező áthelyezésének elutasítását ma már az Európai Bizottság elnöke és Margarítisz Szkínász görög biztos is hangoztatja. Az a tény, hogy a bevándorlásért felelős biztos egyben az európai életmód védelméért is felelős, azt mutatja, hogy a dolgok alapvetően megváltoztak, és az az irányvonal, amelyet Orbán Viktor mutatott már 2015-ben, széles körben terjedt nemcsak EPP-n belül, hanem általánosságban, más európai intézményekben is
– állította Bellamy. Természetesen a kvóta kérdése ettől függetlenül újra és újra napirendre kerül, és az EPP-ben több, kisebb párt, amelyek olykor egy-két emberrel ülnek a frakcióban, alapvetően bevándorláspárti maradtak.
Forrás: Origo; Fotó: AFP/Christophe Archambault
Facebook
Twitter
YouTube
RSS