November végén, vagy december elején születhet meg a jelzálogalapú devizahitelezés megoldásáról szóló törvény – értesült az MNO. Forrásuk szerint nem egy lépésben forintosítaná a kormány a devizahiteleket, hanem az árfolyamgáthoz hasonló konstrukciót tervez, amelyben a futamidő végéig rögzítenék a kedvezményes árfolyamot, a különbséget pedig elengednék az adósoknak. A kormány határozott fellépését segíti, hogy a bíróságok az utóbbi időben többször is a devizaadósoknak adtak igazat, legutóbb a Porsche Bankkal szemben. Horvát példát is követhet a magyar szabályozás, mivel a cél a törlesztőrészletek minél lejjebb szorítása.
Mint ismert, a kormány november elsejéig adott haladékot a hazai pénzintézeteknek, hogy olyan javaslattal álljanak elő, amely érezhető mértékben csökkenti az adósok terheit. Az MNO úgy tudja, a bankszövetség október végéig mindenképpen tesz majd javaslatot a probléma rendezésére, de ezt vélhetően nem fogja elfogadni a kabinet, és saját törvényt terjeszt be, ezt követően kezdődhet a huzavona.
Nem tervezi a kormány a devizahitelek egy lépésben történő forintosítását – a Magyar Nemzet értesülése szerint többek között ez áll abban a levélben, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium küldött válaszul az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi kritikájára a tervezett devizahiteles mentőcsomaggal kapcsolatban. Mint ismert, Mario Draghi szerdán figyelmeztette a kormányt, hogy ne tegyen olyan egyoldalú lépéseket, amellyel rákényszerítené a bankokat, hogy a devizahiteleket konvertálják át forinthitelekké.
A MNO a kormány terveivel kapcsolatban azt írja, „a szakértők egy a Magyar Nemzeti Bank augusztus végén ismertetett javaslatához hasonló megoldást tartanak valószínűnek”. Eszerint az árfolyamgáthoz hasonló, de kedvezőbb konstrukció lépne életbe: a törlesztési árfolyamot a bankok a futamidő végéig rögzítenék, a valós és a kedvezményes árfolyam közötti különbségből felgyülemlett forinttartozást pedig elengednék az adósoknak a napilap szerint.
A kormány november első napjaiban benyújtja az erről szóló javaslatot, ha a bankok nem találnak kielégítő megoldást. Utóbbi jelenleg valószínűtlennek tűnik a Magyar Nemzet szerint annak ellenére, hogy a Magyar Bankszövetség a hónap végén már a harmadik javaslattal áll elő.
forrás: MNO
Facebook
Twitter
YouTube
RSS