Zsúfolt étkezőhelyiségek, laza maszkhasználat és az alapvető higiéniás előírások elhanyagolása is ronthatja a jelenleg is katasztrofális pandémiás helyzetet a BKV több munkacsoportjában. A Magyar Nemzet szerint a Covid–19 tüneteit mutató dolgozók karanténját sem veszi komolyan a cégvezetés.
Miközben a Budapesti Közlekedési Vállalat Zrt. (BKV) dolgozóinak nagyjából 15 százaléka – 624 fő – fertőződött meg a koronavírussal vagy van karanténban a legutóbbi hivatalos adatok szerint, a fővárosi cég több munkacsoportjában olyan állapotok uralkodnak, amelyek nemhogy a koronavírus-járvány idején, hanem a normál működés során is súlyos kérdéseket vetnének fel a vállalatvezetés felelős voltával kapcsolatban.
A cég dolgozói, illetve a belső működését jól ismerő források arról számoltak be a Magyar Nemzetnek, hogy bár már halálesetet is okozott a járvány a cégen belül, a BKV vezetése mégsem foglalkozik azzal a problémával, hogy a járművezetők vagy éppen a metróvonalakon szolgálatot teljesítő munkacsoportok egészen kis helyen összezsúfolódva kénytelenek étkezni, és egyes ilyen tartózkodóhelyiségekben mindössze fél méterre ülnek egymástól az ebédjüket elfogyasztó kollégák. A lap arról értesült, hogy több étkezőhelyiséget nem fertőtlenítenek, még az asztalokat és a székeket sem törlik le, de tudnak olyan buszsofőrökről, akik be sem mernek ülni az étkezőhelyiségbe, és inkább a járművön fogyasztják el az ebédjüket.
Mindezt tetézi, hogy a Magyar Nemzet információi szerint a cégvezetés nem tartja be szigorúan a munkavégzés közben papíron kötelező maszkhasználatot. Arról is értesültek, hogy egyes metrós munkacsoportokban negyven dolgozóra jut egy olyan mosdó, ahol mindössze egyetlen csap és két vécé található, és sokszor nem pótolják a kifogyott kéztörlőt és kézmosószert. Mindeközben a Covid–19 tüneteit mutató dolgozókat sem ösztönzi otthonmaradásra a cégvezetés, amely elnézi, hogy a lázzal és köhögéssel küzdő dolgozók – esetleg a felülről jövő hallgatólagos elvárások miatt – mindössze néhány nap szabadságra mennek, majd visszaállnak dolgozni.
A Magyar Nemzet olyan esetekről is értesült, ahol egy covidos beteg kontaktszemélyeként nyilvántartott munkatárs a szintén eléggé zsúfolt öltözőben fertőzte meg a körülötte lévőket. Bár a metrós munkacsoportok vezetői jellemzően több hete home office-ban dolgoznak, ez nem sokat javít a problémán, hiszen egyes brigádokban a beosztottak akár hatvan százaléka fertőződött meg SARS-CoV-2-vel. A Magyar Nemzet a vállalat sajtóosztályánál érdeklődött annak kapcsán, hogy milyen intézkedésekkel próbálják lassítani a járvány cégen belüli terjedését, illetve hogy hogyan orvosolnák a fentebb vázolt állapotokat. Arra is kíváncsiak voltak, hogy a fővárosi operatív törzs előállt-e valamilyen javaslattal ebben a kérdésben, ám lapzártánkig nem érkezett válasz.
Az már korábban kiderült, hogy akár egyes metró- vagy villamosvonalak is leállhatnak, ha erősebben terjed a járvány a BKV dolgozói körében. Ráadásul nemcsak a fertőzöttek száma okozhat súlyos fennakadást, mivel elég, ha néhány olyan kulcspozícióban foglalkoztatott munkatárs dől ki, mint például egy energiadiszpécser vagy forgalomirányító. A metrószerelvények napi ellenőrzését végző csoportok is ebbe a kategóriába tartoznak, és minél többen betegednek meg közülük, annál kevesebb metrókocsi indítható, és ha elér egy kritikus szintet a kiesett dolgozók száma, akkor könnyen megeshet, hogy az egész vonal leáll.
Ebből is látható, hogy több ponton is sérülékeny a BKV szolgáltatása, amihez még az is hozzájárul, hogy a vállalat igazgatósága nullaszázalékos béremelést tartalmazó üzleti tervet fogadott el az idei évre. Mivel forráshiányra hivatkozva a Karácsony Gergely vezette főváros sem támogatja az idei esztendőre vonatkozó béremelést, a BKV dolgozói többnapos sztrájkba kezdhetnek a következő egy hónapban. Mindeközben Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője azt hangsúlyozta, hogy reális a BKV szakszervezeteinek hatszázalékos béremelési igénye, amellyel a társaság reálbéreinek csökkenését kívánják elkerülni.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS