A mai parlamenti ülésen Gyurcsány Ferencnek sikerült alulmúlnia önmagát, ezúttal ugyanis azzal fenyegette meg a kormány tagjait, hogy börtönbe záratja őket, ha kormányra kerül. De beszélt arról is, hogy édesapja több alkalommal megjárta már a börtönt, ráadásul néhány tízezer forintért csukták rács mögé. A DK elnökének szavait a Fidesz frakcióvezetője nem hagyta szó nélkül, Kocsis Máté szerint ez újabb bizonyíték arra, hogy Gyurcsány igenis vissza akar térni a politikai vezetők közé. A mai ülésen továbbá a Minority SafePack európai polgári kezdeményezésről is tárgyaltak.
A szerdai ülés kezdetén a közelmúltban elhunyt három parlamenti képviselőről, Kovács Jenőről (MSZP), Rigler Zoltánról (Fidesz) és Varga Gézáról (Jobbik) emlékeztek meg az Országgyűlés tagjai. Ezt követően kezdődtek a napirend előtti felszólalások. A sort Szabó Tímea kezdte, aki a koronavírus áldozatairól beszélt. A Párbeszéd képviselője szerint ötpercenként hal meg valaki a vírus miatt, a kormány hiába kozmetikázza az adatokat. Hozzátette: a miniszterelnök nem akart segíteni az embereken. Szavai szerint “más országban időben léptek, Magyarországon nem”. Majd arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor lenézően beszél az egészségügyi dolgozókról. A nyitásról is szó volt: szerinte most, hogy rekordszámú ember hal meg, Orbán nyitni akar. A két és félmillió beoltott ember pedig nem igaz a képviselő szerint, mert egymillió ember van csak kétszer beoltva. Hangsúlyozta: a védettség a második oltás után mondható ki, a védekezést és az oltási programot pedig folytatni kell. A képviselő beszélt arról is, hogy szerinte a miniszterelnök a kínai gazdaságot erősíti és azért most a nyitás, mert Orbán Viktor focimeccseket akar tartani. Dömötör Csaba államtitkár viszontválaszában kiemelte: ha az ellenzék követeléseinek tesznek eleget, akkor sokkal kevesebb ember lenne beoltva. A politikus emlékeztetett arra is, hogy a harmadik hullámban a főpolgármester nagy rendezvényeket akart tartani. Hozzátette: a baloldali pártok nemrég még nyitást követeltek. Arra kérte a baloldalt, hogy magyarázzák akkor meg a fodrászoknak és más szolgáltatóknak, hogy miért nem nyithatnak. Az ellenzéki képviselők viszont beoltatták magukat annak ellenére, hogy oltásellenes kampányt folytattak. (Az oltópontokon érdekes módon nem merték azt mondani, hogy nincs oltási terv.) Maguk is azért kaphatták meg mert működik az oltási terv és a kormány szerzett vakcinát. Itt nem álltak meg, elemzőjük nemrég arról beszélt, hogy a gyászolókat kellene a baloldalnak maguk mellé állítania.
A baloldal politikája nemcsak tévút, morális csőd is
-tette hozzá Dömötör Csaba. Keresztes László Lóránt az LMP részéről arról beszélt, hogy a kormány kiszervezi feladatait a magukhoz hűséges cégeknek, embereknek. A politikus kitért az egyetemek alapítványi modellváltására is, ami szerinte “szükségtelen és hazugság”. Szavai szerint a kormány fogja a kurátorokat kinevezni, ami elfogadhatatlan. Ami ezt súlyosbítja, hogy mindezt a járvány idején csinálják. Schanda Tamás államtitkár viszont megköszönte az egészségügyi hallgatóknak, hogy kiveszik a részüket a járványhelyzetből. Az LMP társelnökének felvetésére pedig úgy reagált: a cél, hogy a hallgatók korszerű képzést kapjanak, ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy versenyképesek legyünk. Arra kérte, hogy ne tegye az egyetemek kérdését pártpolitikai kérdéssé.
Ne keressenek újabb témákat arra, hogy háborút indítsanak
– fogalmazott. Hozzátette:
Szükség van arra, hogy az alapítványok kuratóriumaiba olyanok kerüljenek be, akiknek van elköteleződésük, helyi identitásuk.
Gyurcsány apja bűnös múltjáról beszélt, majd börtönnel fenyegetőzött
Gyurcsány Ferenc pátoszi magasságokból indított, azt fejtegetve, hogy az életnek sikerült-e győznie a halál felett. A DK elnöke arról beszélt, hogy édesapja 4-5 alkalommal volt börtönben.
Az én apámat párszor 10 ezer forintért lecsukták
-mondta. Majd azzal folytatta, hogy sok ember meghalt a járvány miatt, ami szerinte a kormány hibája. Majd azzal fenyegetőzött, hogy a kormány tagjai is börtönben fogják végezni. Ha győznek, nem lesz kegyelem.
Dömötör Csaba szerint aggályos, hogy Gyurcsány Ferenc ebben az időben fenyegetőzik. Majd javasolta, hogy gumilövedékre cserélje le a DK a logóját, hiszen semmit nem változtak.
Közösségi oldalán később Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is reagált Gyurcsány fenyegetőzésére. Mint írta:
Ma reggel egész jó állapotban találták Gyurcsány Ferencet a balatoni nyaralójában, ezért elhozták a parlamentbe, hogy felszólaljon. Beszélt például a lopásért és más bűncselekményekért 4-5-ször börtönre ítélt apjáról, és arról, hogy nem az a fontos, hány embert oltottak be.
Továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a baloldali politikus megfogalmazása egyértelmű bevallása annak, hogy korábban nem mondott igazat arról, hogy nem akar vezető pozícióba kerülni egy esetleges kormányváltás után, hiszen most bevallotta, hogy 2022-ben vissza fog jönni és börtönbe záratja a kormánypárti politikusokat. Kocsis Máté azt írta:
A bukott, gyenge gazember fenyegetőzésétől eltekintve ennyit arról, hogy vissza akarna vonulni…
Épeszű ember nem nyitna most
Harangozó Tamás az MSZP részéről arról beszélt, hogy a kormány szervezze meg a kontaktkutatást. Ez előzné meg a negyedik hullámot. Érdemben vizsgálják felül az iskolák nyitását. Harangozó szerint ilyen adatok mellett épeszű ember nem nyitna. Úgy véli pénz nélkül hagyja a kormány az embereket, a vállalkozásokat pedig hitelekkel segítik. Rétvári Bence államtitkár nem hagyta szó nélkül Gyurcsány Ferenc szavait sem és elmondta: nemrég a szeretetnyelvén beszélt a DK elnöke, most meg nem először fenyegetőzik. Harangozó Tamásnak pedig elmondta: vírusmutánssal kell szembenéznünk, ami sokkal veszélyesebb és minden nap és minden óra számít. A baloldal pedig a keleti vakcinák ellen hergelt, petíciót indított. Akkor a lassítás mellett kampányolt a baloldal. Emberkísérletnek tartották. Majd a baloldali pártoktól idézett az államtitkár, amikben a keleti vakcinák ellen beszéltek.
Jakab gyurcsányi magaslatokba emelkedett
Jakab Péter szerint a kormány nincs azok között, akik segítenek most a járványhelyzetben. A Jobbik elnöke majd a stadionokról meg repterekről beszélt, a maga furcsa stílusában. Ezután visszatért a krumpli témára, de kivételesen nem hozott magával egy zsákkal. A vadászkiállítást is szóba hozta, amivel nem ért egyet. Szerinte a kormány páros lábbal rúg bele mindenkibe és Müller Cecília, tiszti főorvost is bírálta.
Orbán Balázs szerint Jakab Péter megküzdött azzal, hogy nagyobbat mondjon, mint Gyurcsány Ferenc, ami talán sikerült is. Felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági visszaesés tekintetében és a munkahelyek megtartásában is jobban teljesít, mint az EU átlag. A Jobbiknak az fáj az államtitkár szerint, hogy sikeres az oltási program.
Ha Jakab Péteren múlna több százezer emberrel kevesebb lenne beoltva Magyarországon
-tette hozzá. Majd felidézte, amikor Jakab afrikai kuruzslónak nevezte a miniszterelnököt. A kormány, ha akkor rájuk hallgat és nem szerez be vakcinát az EU-n kívül, akkor sokkal többen haltak volna meg.
Az orosz vakcina mellett Európa
Menczer Tamás államtitkár idézett a baloldali pártok képviselőitől, akik az orosz vakcina ellen beszéltek.
Orosz vakcinát gyártanák Bajorországban a legfrissebb hírek szerint, így ez a negyedik ország, amely ebben követ minket. Minden vakcinának örülünk, de a brüsszeli hibákat nem tudnánk kijavítani, ha nem rendelünk keletről. Vállalniuk kell a felelősséget a baloldali pártoknak azért, amiért oltásellenesek voltak, majd emlékeztetett, hogy a Momentum politikusa, Cseh Katalin pár napja mondta azt, hogy nem jók a keleti vakcinák
– tette hozzá. Azt pedig, hogy a baloldali politikusok is oltottak már, annak köszönhető, hogy volt keleti vakcina. Kósa Lajos felszólalásában azt hangsúlyozta:
az egyetlen esélyünk a vírus ellen az oltás. Bárki, aki akár tudatlansága, akár más okból lebeszél embereket az oltásról, az bűnt követ el.
Majd emlékeztetett a baloldali elemzők, Krekó Péter és Nagy Attila Tibor szavaira, akik mindketten meglátták a politikai stratégiát a járványhelyzetben. A bizottsági beszámolók elfogadása után az interpellációk következtek. Az első felszólaló a Jobbikból Magyar Zoltán volt. A képviselő az állami földekről kérdezett, amiket szerinte túl olcsón bérlik a cégek, ráadásul kormányközeliek megítélése szerint. Farkas Sándor államtitkár válaszában elmondta: mindig az agráriumot vádolja a Jobbik valamivel, pedig a kormány egységesítette a díjtételeket a földpiacon.
Túl sok a népkonyha az MSZP szerint
Bangóné Borbély Ildikó szerint a kormány lopja a közpénzt, miközben nem segít érdemben az embereken. A népkonyhák száma a képviselő információi szerint nőttek. Azzal Bangónénak nincs baja, hogy egyszeri melegétel étkezést biztosít a rászorulóknak, de úgy véli ez sok, ennyi rászoruló nincs. Taj-szám és lakcím alapján kapják az ételt az emberek, de nem rászorultak, mert Kabán, ahol ő lakik például nincs is ennyi rászoruló. Rétvári Bencét meglepte az MSZP-s képviselő felvetése, szerinte a szocialistáknak az az érdeke, hogy függésben tartsák az embereket. A rászorulókat nem segítik az MSZP padsoraiban lévő képviselők, hiszen minden ilyen jellegű intézkedést leszavaztak példaként említve a családtámogatást és a hitelmoratóriumot. Akinek szüksége van ebédre vagy vacsorára, annak adnak -emelte ki az államtitkár. Emlékeztetett a Fidesz-KDNP kormány a tankönyvet is ingyen adja. Senki nem passzióból jár népkonyhára -fűzte hozzá.
Mire költik az EU-s pénzeket a kormány?
Varjú László a DK színeiben arról beszélt, hogy elszámolással tartozik a kormány. Ugyanis arról nem beszélnek, hogy az EU mennyivel támogatja Magyarországot. Szerinte a magyar családok kapták a legkevesebb támogatást az államtól, és erről nem az EU tehet. Brüsszel sok-sok milliárddal támogatta országunkat, április 30-ig pedig elő kell állni a tervvel, hogy mire költik.
A kormány az EU pénzén élősködik
-tette hozzá Varjú. Orbán Balázs válaszában kiemelte: a baloldal kézzel-lábbal küzdött, hogy az EU minél kevesebb forrást biztosítson a magyar kormány számára. Jogállamisággal kardoskodtak. Most viszont dönteni tudnak újra, ha most támogatják a források elköltéséről szóló programokat, akkor előrelépés lesz hamarosan. Vitanapot is tartottak a források lehetséges elköltéséről, ezért ne mondják, hogy nem szólhattak bele.
Kórházkérdés
A Párbeszéd képviselője, Tordai Bence arról kérdezett, hogy a kormány miért záratja be a Szabolcs utcai kórházat? Az ott dolgozóknak köszönhetően nem terjedt úgy a hajléktalanok között a koronavírus -tette hozzá Tordai. Nekik azért kell menniük, mert az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezési-egészségügyi Intézetet költöztetnék oda. A képviselő szerint csereingatlan kell, amit eddig is az állam adott. Fónagy János államtitkár azonban válaszában rávilágított, hogy a kormány a hajléktalanok ellátását fontosnak tartja, ezt mutatja az is, hogy több a menedékházat, a rehabilitációs központot, szociális otthont hoztak létre. A jelenlegi főpolgármester amikor tehetett volna, nem tett semmit, valójában nem érdekli az ott gyógyulók sorsa.
Bűnözőket szerződtet Erzsébetváros?
Bajkai István Erzsébetváros helyzetéről beszélt. A kormánypárti politikus kiemelte, hogy százmilliós szerződéseket köt a baloldali polgármester a haverokkal. A járvány legsúlyosabb idejében az a legfontosabb a kerületben, hogy a DK-s Czeglédy Csabával szerződést kössenek. Gyurcsányék házi bizalmasa bűnszervezetet működtetett. A Czeglédy per 12.vádlottja is a kerületben dolgozik. Völner Pál miniszterhelyettes nem vár mást egy olyan polgármestertől, mint Gyurcsány Ferenc embere, Niedermüller Péter, aki nem szakít a baloldali hagyományokkal és ilyen embereket alkalmaz. De mit várunk egy olyan embertől, aki például rémisztő képződményeknek nevezi a fehér, heteroszexuális keresztény embereket.
Érettségi kérdése
A DK-s Arató Gergely az érettségiről beszélt. Örömmel vették, hogy a pedagógusokat beoltják, hiszen így legalább részleges védettséget kapnak. Kiemelte, hogy tavaly nem volt szóbeli vizsga és volt pár speciális szabály, de most ezeket nem tudják az érettségizők.
Rétvári Bence válaszolt a felvetésekre. Emlékeztetett, hogy a pedagógusok oltása jelenleg is zajlik, most több mint százezer pedagógus megkapta az oltást. Tavaly az ellenzék azt akarta, hogy ne legyen megtartva az érettségi (ezzel nyolcvanezer diák jövőjét veszélyeztették) és Arató képviselő korábbi szavaira is emlékeztetett, amikor az iskolák nyitását kezdeményezte még januárban és az oltások ellen is hergelt, most viszont látszólag aggódik a nyitás miatt.
Hadházy ellen etikai eljárást kezdeményezett Budai Gyula
Budai Gyula a Fidesz padsoraiból arról kérdezte az igazságügyi minisztert, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a sajtóhírek szerint annak ellenére végez állatorvosi tevékenységet, hogy a vagyonnyilatkozatában az szerepel, hogy szünetelteti a tevékenységet. Az Állatorvosi Kamara szerint nem használhatja a pecsétjét Hadházy, ha felfüggesztette a tevékenységet. Budai Gyula etikai eljárást kezdeményezett a kamaránál.
A miniszterhelyettes válaszolt Budai kérdésére. Elmondta: törvény mondja ki, hogy nem összeegyeztethető más tevékenység például az országgyűlési képviselőséggel. Völner Pál szerint Hadházy korábban sem tartotta be a szabályokat, hiszen az parlamentben sem viselkedik úgy, ahogyan az elvárható.
Minority SafePack legyen nemzeti minimum
Páncél Károly a nemzeti összetartozás bizottság elnöke fél órás időkeretben ismertette a Minority SafePack indulását. A határozati javaslatot minden bizottsági képviselő megszavazta, ezt megköszönte az elnök. Elmondta: ez egy európai ügy, ám a mai napig nincs a kisebbségi szabályozás egységesítve. Sok esetben a nemzetiségi kisebbségek nyelve, jelképei, hagyományai a gúny tárgyai, sokszor pedig erőszakkal lépnek fel ellenük. 2011-ben indították a kezdeményezést, de az unió ezt 2013-ban elutasította. Ezután pereskedés kezdődött, majd aláírásgyűjtésbe kezdtek és több, mint egymillió aláírást gyűjtöttek össze. 2020. decemberében az unió támogatta háromnegyedes többséggel a kezdeményezést. Nem indítanak jogalkotási kezdeményezést végül, ezzel hátat fordítottak 50 millió őshonos nemzetiségi kisebbségnek. Köztük Vera Jourova, Európai Bizottság alelnöke is elutasította a kezdeményezést, pedig kezdetben egyetértett vele. Értékközösség vajon létezik az EU-ban? -tette fel a kérdést a bizottság elnöke a történtek után. Az ügyet napirenden kell tartanunk -emelte ki.
Legyen ez az ügy is egy nemzeti minimum
-zárta gondolatát Páncél Károly. A Minority SafePack támogatásával a felszólalók mind egyetértettek, a kormánypártok részéről Zsigmond Barna Pál biztosította a bizottság elnökét a támogatásukról, a Jobbik oldaláról pedig többek között Balczó Zoltán és Z. Kárpát Dániel is az őshonos nemzetiségi kisebbségek védelme mellett érveltek, ahogyan az LMP és az MSZP képviselő is. A javaslatról három hét múlva szavaznak a képviselők.
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS