Ausztria májusra tervezi a teljes nyitást, tehát egy időben nyitnak majd meg a hónapokkal ezelőtt a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bezárt éttermek, hotelek, kulturális és sportlétesítmények is – jelentette be Sebastian Kurz kancellár péntek délután.
A döntés annak nyomán született, hogy egyfelől a járványügyi mutatók stabilizálódtak, másfelől a Biontech/Pfizer gyógyszergyártó a második negyedévre előrehozott európai uniós szállítmányából Ausztria plusz egymillió adag vakcinához jut. A beérkező többlet oltóanyaggal egyrészt hamarabb befejezhetik a hatvanöt éven felüliek immunizálását, másrészt május közepéig teljes mértékben átolthatják a rendőröket és a pedagógusokat – hangsúlyozta Sebastian Kurz.
A kancellár elégedetten szólt az aktuális járványügyi helyzetről, és helyesnek ítélte a kormány korábbi döntését, miszerint az országos zárlat helyett regionális alapon, az új fertőzöttek számának függvényében és a kórházak intenzív osztályainak leterheltsége alapján határoztak erről egy-egy adott tartományban. Kurz ugyan nem nevezte meg a nyitás pontos dátumát, de elmondta: a maszkviselés, a gyakori és széles körben végzett tesztelés, valamint a hamarosan életbe lépő zöld útlevél – amelyet a beoltottak, a gyógyultak és a negatív koronavírusteszttel rendelkezők kaphatnak majd meg – jelentik a várva várt nyitás alapját. Jövő hétre ígérte a teljes biztonsági terv – ágazatokra és területekre lebontott – kidolgozását, amelynek célja, hogy az élet újraindulása a legnagyobb elővigyázatosság és körültekintés mellett történjen.
Ausztriában az elmúlt huszonnégy órában 2416 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 589 299 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 2122, az intenzív kezelésre szorulók 558-an vannak. A fertőzés okozta betegség (Covid-19) szövődményeibe az elmúlt napon 30-an haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 9843-ra emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 550 470.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna
Facebook
Twitter
YouTube
RSS