A baloldal ugyanolyan ostobán kezeli az oltáskampányt, mint néhány éve a migrációt. Ugyan a hitszegő Jobbikkal szélesedett a szivárvány minden színében pompázó összefogás, ám ettől még éleslátásuk nem javult. Az oltásellenesség nem azért fog ráégni az ellenzékre, mert valaki csalárd módon rásütötte, hanem azért, mert balga módon tényleg azok voltak és részben azok ma is. Mikor „háborúban állunk”, nem kooperálnak, nem segítenek, hanem egyre szélsőségesebb hangnemben támadják a közös – a kormányzat mellett az egészségügyi és lakossági – védekezést. Rövid távon ugyan politikai hasznot húznak, ám ha a választásokig folytatják – amiben egyelőre kételkedni nincs okunk –, akkor ezt a szavazók keményen megbüntetik majd.
A múlt tagadása baloldali magatartás, sikere azonban nem mindig garantált. Hiába relativizálta a baloldal éveken át a migrációhoz való viszonyát, ahogy hasztalan bizonygatja most az oltáspártiságot, attól a dolog az, aminek látszik. A múlttagadó módszerek finomodtak ugyan, a böszmeség azonban maradt.
Múlttagadás régen és ma
Lapozzuk csak fel a régi újságokat! Orbán Viktor már 2015-ben arról beszélt, hogy Európának szigorítania kell a menekültpolitikáján. Erre Ujhelyi István Strasbourgban azt nyilatkozta, hogy az igazi probléma nem a bevándorlás, hanem a szegénység, ami ugyanúgy sújtja a francia muszlimokat és keresztényeket, a magyar cigányokat és svábokat, vagy éppen a romániai magyarokat. Hogy miért vont párhuzamot Ujhelyi az erdélyi magyarság és a párizsi muszlimok között az egy olyan kérdés, aminek megválaszolásához mélyinterjúk utáni komoly terápiás kezelésre lenne szükség. Hagyjuk is! Miközben a növekedő migráció egyre kézzelfoghatóbb fenyegetést jelentett a határainkon és a magyar kormány meghirdette az „országvédelmi akciótervet”, ami fizikai és jogi határvédelmet jelentett, a mi baloldalunk továbbra is tagadásban maradt. A mindig emlékezetes akciókra és mondatokra képes Kunhalmi Ágnes így fogalmazott:
a bevándorlás álprobléma, amit a Fidesz kreált.
Az akkori baloldal félelmetesen lassan kapcsolt, annyira elvakította az O1G kampány és az, hogy mint az „ördögnek”, mindig ellene kell mondania a kormánynak, hogy szép lassan – önmagukon kívül – mindenki bevándorláspártinak tartotta őket. Mert azok voltak, bármennyire is tagadták a végére, bármilyen borzalmasan és sajnálatra méltóan gyenge volt a saját magukról alkotott önképük. A tudathasadás a 2018-as választásokra vált végletessé. Mikor az európai baloldal elismerte, hogy létezik migrációsválság, akkor a magyarországi ellenzék már azt is tagadta, hogy valaha a kerítés ellen lett volna.
Nem meglepő, azonban figyelemre méltó, hogy a magyar ellenzék az illegális migrációval kapcsolatban azóta is óvatosan, hátra-hátra pillantva a magyar választópolgárra, mindig az európai baloldalt követi. Ha kvóta van, akkor kvótáznak, ha menedzselni kell a migrációt, akkor ők is menedzselnének, ha integrálni kell, akkor ők is integrálnának. Számtalan esetben csúszik ki egy-egy őszinte mondat szájukból akkor is, mikor nyugati körökben ismét lehet kritizálni a kerítést. A következetlenség okán a bevándorláspártiság azonban jogosan égett rá a baloldalra, nem lehet azt mondani, hogy jobboldali trükk lett volna csupán.
Az oltásellenesség pedig szintén létezett
Habár az elmúlt négy hónapban százával jelentek meg olyan politikusi nyilatkozatok, ellenzéki gondolatok (?) és párt közlemények, melyek a keleti vakcinák, a regisztráció és az oltási terv ellen szóltak, ma mégis oltáspártinak vallja magát a baloldal. Ezernyi elbizonytalanító mondat, hergelés, álhír, pletyka után képesek azt állítani, hogy nem voltak sosem az oltás ellen! Pedig a logika nem csal! Ha én azt mondom, hogy valami rossz és arra kérlek téged, hogy te is tartsd azt rossznak, akkor én ellene vagy mellette vagyok? Na, ugye!
Novemberben Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció még aláírást gyűjtött a kínai vakcina ellen, petíciót fogalmaztak meg, amit – lásd múlttagadás – március végére töröltek és eltüntettek minden hivatalos fórumról. Mi ez, ha nem beismerés? Majd év elején kifogásolták az oltásregisztrációs oldal adatkezelését és arra buzdítottak, hogy ne regisztráljunk. Persze ez a felhívás is eltűnt mára… Mi ez, ha nem múlttagadás?
Majd azt üzenték, hogy:
Orbánék ne a magyar embereken kísérletezzenek!
És:
Azért nincs uniós vakcinánk, mert Orbán így akarta!
Mi ez, ha nem oltásellenesség? Mi ez, ha nem elbizonytalanítás? És ebben a két mondatban nincs keleti és nem keleti vakcina között különbség. A DK frakciószóvivője, a politológus diplomát 47 évesen (!) megszerző egészségügyi szakértővé avanzsált Varga Zoltán továbbá azzal gyanúsította meg a kormányt, hogy hamis kínai vakcinákat rendelt. Ez sem lenne bizalmatlanság keltés, ez sem az, aminek látszik? Mi ez, ha nem oltásellenesség? Nem a jobboldal találmánya, hanem a baloldal vívmánya!
De a momentumos, ma már miniszterelnök-jelölt-jelölt (meddig még?) Fekete-Győr András januárban azt írta ki a közösségi oldalára, hogy az orosz vakcina csupán pénzkidobás, nincs rá szükség, mert elég nekünk, ami az unióból jön. Majd néhány nappal ezelőtt már úgy fogalmazott, hogy a
vakcinabeszerzés terén sikereket ért el a kormány, és utólag sikeresnek bizonyult az a stratégia, ami például orosz vakcinák beszerzését is előirányozta.
A múlta eltörölni, a jelent elhazudni. A Momentum is belesimult a baloldalba.
A Jobbik sem maradt adós. Jakab Péter a parlamentben beszélt „emberkísérletről”, illetve „kínai cuccnak” nevezte a kínai oltóanyagokat. Majd azt követelte, hogy ne legyen senkinek „többletjoga”, ha beoltotta magát. (Habár a jobbikos szavazók a leginkább oltásellenesek, azért nem annyira éles a helyzet, hogy magyarázható lenne ez a megnyilvánulás.)
Ezek után április elejére letagadni az ellenkampányt, azt állítani, hogy mindig is oltáspártiak voltak az ellenzéki pártok, több, mint a megszokott baloldali reflex. Amellett, hogy gyalázatos hazugság, bizonyíthatóan a választóknak való megfelelési kényszer szülte álláspont.
Az oltásellenesség nem jobbos találmány
Ahogy a bevándoláspártiság, úgy az oltásellenesség is valós, tapasztalatokon alapuló, bizonyítható politikai álláspont volt a baloldalon. Hiába tagadják, a dolgok azok, aminek látszanak. Nem kell hozzá metafizikai mélységeket megjárnunk, hogy bizonygassuk létezését. Az oltásellenesség azonban nem jobboldali találmány, trükk vagy politikai blöff, ahogy az sem volt az, hogy a baloldal bevándorláspárti volt és támadta a határzárat. A hazai ellenzék akkor és most is árgus szemekkel figyeli, hogy mit mond az európai baloldal. Sőt, drukkolnak annak, hogy valamelyik keleti vakcinával vagy az oltástervünkkel (amit a WHO külön kiemelt és megdicsért) történjen valami galiba. Mert, ha valami sajnálatos oknál fogva mégis lesz, akkor szemernyi kétségünk ne legyen: újra oltásellenesek lesznek. Az ellenzék ma éppen szóban oltáspárti és elfogadja a keleti vakcinát is (hisz ők is oltakoznak vele), de sóvárognak minden olyan hír után, amivel kikezdhetik a kormányt és az egészségügyet. Mindamellett burkoltan továbbra is támadják a keleti vakcinákat. Most nem az elutasítás, hanem a hatékonyság van éppen soron. Egy végső kérdés azonban továbbra is ott motoszkál a fejünkben. Ha a magyar szakemberek engedélyeznek egy vakcinát, az miért nem elég? Miért gondolja továbbra is úgy a baloldali ellenzék, hogy az uniós intézményekben dolgozó szakértőkben jobban meg lehet bízni, mint a magyar orvosokban? Mert az az oltásellenes kampány, amit az elmúlt időszakban vittek és aminek még ma is látjuk jeleit, pontosan azt bizonyítja, hogy nem csupán a kormányt, hanem a magyar egészségügyet is megsértik azzal, hogy bizalmatlanok. Még inkább, hogy bizalmatlanságot keltenek másokban is.
Ezt a burkolt oltásellenességet, ezt a „politikai játékot” tényleg a választásokig akarják görgetni?
(Vezető kép: Belgiumból is a közös védekezést támadja Gyurcsány Ferenc. Facebook)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS