Karácsony az MSZP jelöltjeként tör kormányfői babérokra, holott a párt uniós képviselője, Ujhelyi István a közelmúltban úgy nyilatkozott: örül annak, hogy a Fudan Budapestet választja bázisául – de a korábbi szocialista kormányok is a keleti nyitásban látták a magyar gazdaság növekedésének esélyét. Karácsony Kína-ellenes megnyilvánulásai feltehetően csak a választási kampánynak szólnak, de nem tesznek jót a diplomáciai kapcsolatoknak, hiszen Kína-ellenesnek nevezte a budapesti főpolgármestert a pekingi állami média egyik portálja nemrég egy vezércikkben – hívta fel rá a figyelmet a Magyar Nemzet.
A lap rámutatott, hogy Karácsony Gergely teljes pálfordulást hajt végre a szocialisták politikájában, ugyanis az MSZP-kormányok korábban mindig jó diplomáciai kapcsolat kialakításra törekedtek a Kínai Népköztársasággal. Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnök a tavasz folyamán a Klubrádióban úgy nyilatkozott:
Ez egy jó ügy lenne, mert a következő ötven évben kulcskérdés lesz, hogy milyen az oktatásunk, az általános iskolától az egyetemig. Kevéssé valószínű, hogy a kínai ideológiát és politikát tanítanák itt, azt a saját diákjaiknak tanítják odahaza. Valószínűleg nem a saját diákjaik jönnek ide, hanem inkább külföldiek és magyarok, akik műszaki, gazdasági ismereteket akarnak elsajátítani, laboratóriumok, kutatóintézetek jöhetnek létre, ezt üdvözölni kellene.
Medgyessy még 2003-ban miniszterelnökként úgy vélekedett:
Kína ma fontos, de egyre fontosabb lesz az elkövetkező évtizedekben. Az egész világ itt tolong.
Gyurcsány is kimondottan kelet felé nyitott, 2007-ben Gyurcsány robogó vonathoz hasonlította a Kínával való gazdasági szövetséget, úgy fogalmazott:
Van, aki felszáll vagy lemarad. Aki lemarad, az magának árt, nem akarunk lemaradni.
Gyurcsányék éppen a két ország közötti felsőoktatási együttműködésről is tárgyaltak, az akkori kormányszóvivő Daróczi Dávid is kitért a most révbe érő törekvésekre, azt mondta:
Egy olyan megállapodás körvonalazódik, hogy a kínai diákok magyarországi tanulásáért cserébe kínai tőkéből Magyarországon építenének kollégiumot.
Gyurcsány Ferenc leszögezte: a magyar–kínai kapcsolatokat minél több szálon akarják erősíteni, így az oktatásban is. A kormányfő feleségének, Dobrev Klárának (most a DK miniszterelnök-jelöltje) a jelenlétében az Innomed cég 150 ezer amerikai dollár értékben orvosi monitorokat és berendezéseket adományozott a Fudan Egyetemnek, ahol Ázsia legfejlettebb gyermekklinikája jön létre. Gyurcsány akkori véleménye szerint azért is van ilyen gesztusokra szükség, mivel Kínával nem lehet jó politikai kapcsolatok nélkül jó gazdasági kapcsolatokat ápolni.
A szocik a magyar–kínai kapcsolatok erősítését szorgalmazzák
Ujhelyi István, az MSZP uniós képviselője a közelmúltban úgy nyilatkozott: örül annak, hogy a Fudan Budapestet választja bázisául, és természetesnek tartja, hogy az együttműködés keretében az egyetemnek telket ajánlottak fel. Az MSZP EP-képviselője is megerősítette: a Fudan Egyetem Magyarországra hívása nem új keletű ötlet, 2011-ben az országgyűlés alelnökeként maga is meghívta az egyetem vezetését, amellyel a parlament épületében tárgyalt erről. Az MSZP EP-képviselője több mint egy évtizede nyíltan támogatja a Kínával való szoros együttműködést – kiemelten az oktatás és a turisztika területén –, többször járt az ázsiai országban, nem utolsósorban pedig a Kínai Népköztársasággal fenntartott kapcsolatokért felelős uniós küldöttség tagja is.
A DK-s politikusok is Kínához dörgölődztek
Oláh Lajos, a DK országgyűlési képviselője pedig Ujhelyihez hasonlóan régi, elkötelezett híve a magyar–kínai kapcsolatoknak. Oláh az elnöke a Nagy Fal Magyar–Kínai Barátság Egyesületnek, alapítója továbbá a Kínai–Magyar Barátságért Kitüntető Díjnak. A Gyurcsány-párti politikus utóbbiról egy 2013-ban interjúban úgy fogalmazott, hogy
Magyarország és Kína, a magyar és a kínai nép között nagyon szoros kötelék van. Ez a kötelék sok apró szálból áll, számtalan van, ami a múltban köttetett és nagyon sok, ami a jelenben jön létre.
Karácsony Gergely kihúzta a gyufát Pekingnél
A Kína-ellenes hangulat a Nagyvásártelep környéki utcák átnevezésével érte el csúcspontját, amit már kevésbé tolerált a kínai állam. Kína-ellenesnek nevezte a budapesti főpolgármestert a pekingi állami média egyik portálja egy vezércikkben. A kínai Global Times idézi Vang Ven-pij külügyi szóvivő nyilatkozatát, aki elmondta hogy egyes magyar politikusok Kínával kapcsolatos ügyek felfújásával próbálják akadályozni a két ország együttműködését. A cikkben megszólaló Liu Cuo-kuj, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia európai tanulmányokkal foglalkozó kutatója szerint Karácsony a sajtó és a nyilvánosság figyelmét igyekszik magára irányítani, ám lépése nem fog változtatni azon a baráti hozzáálláson, amelyet a magyarországi fővonal képvisel Kínával szemben. Liu mindazonáltal veszélyes provokációnak nevezte Kína kulcsfontosságú érdekeinek megsértését.
Soros és Obama is méltatta a Fudant
2009 júniusában nem más tartott előadást a Fudanon, mint Soros György. A magyar származású amerikai üzletember a többi között arról beszélt az egyetem tanárainak és hallgatóinak a válság kapcsán, hogy Kína kilábalása hatással lesz a világgazdaságra és a tőkepiacokra. Barack Obama amerikai elnökként 2009 novemberében utazott Kínába. Ellátogatott Sanghajba, ahol a Fudan vezetői fogadták. Részt vett egy diákfórumon, amelyre több felsőoktatási intézményből, köztük a Fudan Egyetemről is érkeztek hallgatók. A baloldali amerikai elnök köszönetet mondott a Fudan elnökének a vendéglátásáért és a fogadtatásáért, sőt, az elnök az előadásában fenségesnek nevezte Kínát. Szerinte Sanghajban látható az a növekedés, amely felkeltette a világ figyelmét. A városról pedig azt mondta, hogy annak nagy jelentősége van az Egyesült Államok és Kína kapcsolatának történetében. Felhívta a figyelmet arra is, hogy amerikai és kínai tudósok együttműködnek az új kutatások és felfedezések terén. Érdemes megemlíteni a Nemzetközi Valutaalap korábbi vezetőjét is. Christine Lagarde 2015 márciusában a Fudan Egyetemen tartott beszédet. Az intézményt Kína egyik legrégebbi és legjobb egyetemének nevezte. A többi között arról beszélt, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának kulcsszerepe lesz a globális együttműködés új formájának kialakításában.
Kisstílű kampányfogás
Egyértelmű jelek mutatkoznak arra, hogy a baloldal kampánycélra használja fel a kínai elitegyetem ügyét. Mindezt Karácsony Gergely főpolgármester néhány hete az ATV-ben el is ismerte: szerinte a Fudan egy olyan téma, amit a jobboldalon is utálnak. Ezért nem véletlen, hogy a baloldal ebbe kapaszkodott bele, és próbálja minél nagyobb és látványosabb akciókkal hergelni a választópolgárokat. Érdekes, hogy a főpolgármesternek ennyire fontos lett a Diákváros ügye, ugyanis a programjában a Nagyvásártelepre még Budapesti Nagyerdőt tervezett. Majd elfogadta azt a kormányzati javaslatot, hogy a barnamezős területre ne erdő, hanem egyetemváros épüljön. Egyébként a Diákváros az eredeti tervek szerint felépül a Déli Városkapu projekten belül.
A Fidesz elleni tüntetésre gyúrtak
A szombat délutáni tüntetés szervezője, Jámbor András nem is tagadja, hogy nemcsak a Fudan, hanem a Fidesz ellen szerveznek tüntetést. Az újságíróból fővárosi munkatárssá avanzsált aktivista már hosszú hetek óta arról posztolt: már nagyon várta, hogy lehessen menni tüntetni a Fidesz ellen. Ebből is kiderül, hogy nem az ügy a fontos, nem valami mellett való kiállásról van szó, hanem a jövő évi országgyűlési választási kampányra való hangolásról, a kormányellenes hangulat megteremtéséről. Most Jámbor nagyobb vágyakat dédelget, ugyanis a Ferencváros–Józsefváros választókerületben indul a baloldali előválasztáson, ahol Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester és Karácsony Gergely támogatását élvezi majd. Ezért sem véletlen, hogy ő a főszervezője a Fudan Egyetem és a Fidesz elleni tüntetésnek.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS