Csütörtökön tanúmeghallgatásokkal folytatódik a Hunnia-per megismételt elsőfokú eljárása a Fővárosi Törvényszéken. Budaházy György és társai büntetőpere bekerül a magyar jogtörténetbe, nemcsak azért, mert ez az egyik leghosszabban elhúzódó büntetőeljárás (12 év – eddig), hanem azért is, mert Budaházyék voltak az elsők, akiket Magyarországon bűnszervezetben elkövetett terrorcselekmények vádjával állítottak bíróság elé. A tárgyalás most tanúkihallgatásokkal folytatódik, de akár még komoly fordulat is bekövetkezhet az ügyben, ugyanis a Nemzeti Jogvédő Szolgálat leporolta a már 2016-ban előterjesztett közkegyelmi törvénytervezet.
Budaházy György és a Magyarok Nyilai nevű szervezet 16 tagja ellen 2009-ben indult büntetőeljárás, majd 2010 szeptemberében a Központi Nyomozó Főügyészség vádat is emelt mind a 17 fő ellen bűnszervezetben elkövetett terrorcselekmény, emberölés előkészülete, robbanóanyaggal visszaélés, valamint súlyos testi sértés elkövetése miatt. Ez volt az első alkalom, hogy bűnszervezetben elkövetett terrorcselekmények elkövetésével vádoltak meg valakit Magyarországon. A vád szerint a Magyarok Nyilai 2007-ben és 2008-ban Budaházy György utasítására összesen 15 Molotov-koktélos támadást hajtottak végre szórakozóhelyek, pártirodák és politikusok lakásai ellen, és ők verték meg Csintalan Sándort is.
A Fővárosi Törvényszék a 2016-ban hozott elsőfokú ítélettel összesen 125 év fegyházbüntetést szabott ki, Budaházyra 13 évet. 2018 májusában a Fővárosi Ítélőtábla a jelentős eljárási hibákra és ezek másodfokú eljárásban való kiküszöbölhetetlenségére tekintettel hatályon kívül helyezte az ítéletet.
Az eljárási hibákra, vélt törvénytelenségekre a Nemzeti Jogvédő Szolgálat – amely a kezdetektől kiemelt figyelemmel követi az ügyet – számtalanszor felhívta a figyelmet. A Budaházy–Hunnia-ügy újratárgyalása 2018 szeptemberében kezdődött meg a Fővárosi Törvényszéken. Az új eljárásban a bíróság a teljes bizonyítási eljárást megismétli. Csütörtökön tanúkihallgatásokkal folytatódik a tizenkettedik éve húzódó büntetőeljárás.
Közben a Nemzeti Jogvédő Szolgálat – Gaudi-Nagy Tamás – felmelegítette a már 2016-ban benyújtott közkegyelmi törvénytervezetet. A napokban küldött közleményük szerint Budaházyék közkegyelme és Gyurcsányék felelősségre vonása elengedhetetlen és elkerülhetetlen.
Megkerülhetetlen nemzeti kötelesség a Gyurcsány-Bajnai időszak koholmányai okán máig a Hunnia-Magyarok Nyilai ügyben jogtalanul terrorvád alatt tartott, 2009 óta zajló koncepciós eljárás terhe alatt élő kiváló hazafiak és honleányok, köztük Budaházy György közkegyelemben részesítése és rehabilitálása. Bár a Fővárosi Ítélőtábla 2018-ban négy jogcímen is súlyosan törvénysértőnek minősítette és hatályon kívül helyezte a 17 hazafira összesen 125 esztendőnyi, teljes egészében letöltendő fegyházat kiszabó, botrányos elsőfokú ítéletet (a tanácselnök bíró belebukott a kétes körülmények között született ítéletbe), a megismételt eljárás napjainkban is zajlik. Ugyanakkor a 2006 őszi hatalmi erőszak miatt terrorvád alá vonandó őszödi böszme fegyház helyett szabadlábon van, sőt a nemzetellenes ellenzék vezéreként ismét hatalmat akar és újra a magyarság elleni támadásokra készül. Ez tarthatatlan és elfogadhatatlan
– írták.
Felhívtuk Budaházy György védőjét, Szikinger Istvánt is – aki egyetért Gaudival. Azt mondta, volt már példa arra, hogy az Országgyűlés közkegyelmi törvényt fogadott el, azaz amnesztiát gyakorolt, ami ebben az esetben is indokolt volna. Az, hogy ez konkrétan mit jelentene az eljárás szempontjából, attól függ, mi szerepel egy esetleg elfogadott törvényben. Lehet egy kiszabott ítéletet is rövidíteni közkegyelemmel, de akár a teljes eljárás is megszüntethető lenne. Szikinger István szerint Budaházy György esetében csak a felmentés elfogadható, ugyanis semmilyen érdemi bizonyíték nincs a bűnösségére.
Egyetlen tanúvallomás állítja, hogy Budaházy utasításokat adott, de még ez a személy sem tud konkrétumokat említeni, vallomásai tele vannak következetlenségekkel és önellentmondással
– véli a védő. Szikinger felidézte azt, amit az első eljárás során, védőbeszédében a bíróságon is mondott:
Boldog lehet az az ország, amelyiknek ilyen terroristái vannak.
Azon kérdésünkre, hogy a megismételt eljárás mikor fejeződhet be, a védő azt mondta, a tanúkihallgatások után még a szakértők meghallgatására is sor fog kerülni, így szerinte legkorábban jövő év elején.
Budaházy Györggyel készített interjúnkat a jövő héten szombaton este 9 órától kezdődő, Az Ügy című műsorunkban láthatják a Pesti TV-n.
Vezető kép: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS