Bár az utóbbi időben Emmanuel Macron megpróbált lépéseket tenni a radikális iszlamizmus visszaszorítására országában, úgy tűnik, szélmalomharcot vív. A francia elnök elkésett a fellépéssel; ezt igazolja az is, hogy most már a nevelőintézetekben is megjelent a fiatal bűnözők muzulmán hitre való térítése.
A francia nemzetgyűlés még idén februárban fogadta el a radikális iszlám elleni törvénytervezetet, amellyel az iszlám terjedését hivatott visszaszorítani. Macron küzdelme a radikális iszlámmal szemben azonban szélmalomharcnak tűnik; ezt támasztja alá a francia igazságügy által nemrég közölt jelentés is, amely a radikális iszlám jelenlétét mérte fel a kiskorú bűnözőknek fenntartott zárt nevelőintézetekben – írta meg a Mandiner.
A zárt nevelőintézetekbe alapvetően 8 és 12 év közötti bűnelkövetők kerülnek. Az intézményeket a francia kormány azzal a céllal hozta létre 2002-ben, hogy elősegítse a kiskorú bűnözök reintegrálását a társadalomba. A zárt intézmények, ahol oktatás is folyik, az elmúlt évek során a vallási radikalizmus fellegvárává váltak. Az intézményekben általános a hierarchia teljes hiánya, a belső szabályokat nem tartatják be az ott dolgozók, helyette az iszlám vallás szabályai szerint működnek az intézetek. Az érvényben lévő szabályok értelmében – szülői felhatalmazás alapján – a fiatalok az iszlám halal étkezést külön választhatják, az oktatóknak pedig vallási kérdésekben semlegességre kell törekedniük.
Ezzel szemben a jelentés szerint gyakori, hogy maguk az oktatók biztatják a fiatalok arra, hogy térjenek át a halal étkezésre. Vagyis a nem iszlám vallású kiskorúakat is arra kényszerítik, hogy az iszlám vallás szerint éljék az életüket. Mindez a ramadán idején válik igazán nyilvánvalóvá, amikor a fiatalok és az oktatók napkeltétől napnyugtáig együtt böjtölnek. A ramadánt – vallási és etnikai háttértől függetlenül – mindenkire ráerőltetik.
Az oktatók nevelési szokásairól sok mindent elárul, hogy sok oktató egyszerűen nem fog kezet női kollégáival és az intézményben lakókkal kizárólag arabul beszél. A jelentés aláhúzza, hogy a probléma gyökere az általánossá vált munkaerő- és forráshiányban keresendő; nem ritka eset, hogy csak büntetett előéletű emberek jelentkeznek a meghirdetett oktatói álláshelyekre. Mindez azt jelenti, hogy az iszlám egyre erősebb jelenléte miatt nemcsak az intézetek falain kívül folyik a párhuzamos társadalmak kialakítása: még a reintegrációt elősegíteni hivatott állami intézményeken belül is egy külön párhuzamos társadalmi rend alakult ki.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/AP/Emrah Gürel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS