Nemrég kezdődött meg Németországban a bírósági eljárás annak a fiatal nőnek az ügyében, aki még hazájában a radikális iszlamizmus eszméinek hatása alá került, majd Szíriába, az Iszlám Állam által megszállt háborús területekre szökött. Néhány évvel később özvegyen, három gyermekével menekült vissza Európába. Az eset nem egyedi – a német belügyminisztérium adatai szerint az évek során összesen 270 nő hagyta el Németországot, hogy csatlakozzon a terrorszervezethez.
A német állam a hazatérő radikalizálódott nőket a nemzetbiztonságra veszélyes személyekként kezeli, így a repülőtereken rendőrök szokták várni azokat a járatokat, amelyek olyan német állampolgárságú nőket és gyerekeiket szállítanak Szíriából vagy Irakból vissza Németországba, akik bizonyítotton kapcsolatba kerültek az Iszlám Állam terrorszervezettel – mondta Noll Katalin, a közmédia tudósítója az M1 Ma reggel című műsorában. A német szövetségi kormány 2019 második felében vállalt szerepet először a radikalizálódott német nők és fiatalok hazaszállításában. Elsőként egy nőt szállítottak haza a gyermekével, azóta pedig folyamatosan érkeznek ilyen járatok. 2020 második felében hat nőt szállítottak haza gyermekeikkel, egyiküket azonnal le is tartóztatták, mivel férje az Iszlám Állam egyik titkosszolgálati embere volt. A hazatérő fiatalokra és nőkre általában bíróságai eljárás vár, akar börtönbüntetésre is számíthatnak. Georg Spöttle, a Nézőpont Intézet biztonságpolitikai elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a gyerekek, akiknek szülei kapcsolatban állnak az Iszlám Állammal, komoly poszttraumás stresszel küzdenek, hiszen őket szüleiktől elszigetelten nevelik a terrorszervezet kiképzett emberei, akik beléjük verik a Koránt. Ezen kívül már az alig tíz éveseket is fegyverforgatásra tanítják, illetve az sem ritka, hogy gyerekekkel végeztetnek ki foglyokat. Ezekből a gyerekekből pedig nem lesz ép fiatal, mert tetteik, a látottak egész életükben kísérteni fogják őket.
A tapaszlatok azt mutatják, hogy a terroristák özvegyei önszántukból szeretnének visszatérni Németországba – hívta fel a figyelmet Georg Spöttle. Ez azért van, mert a Közel-Keleten nincs kifejlett szociális hálózat, illetve abban a kultúrában a nők nem is dolgozhatnak, nem kereshetnek pénzt. Így pedig nincs bevételi forrásuk, nincs miből eltartani a gyerekeiket. Tehát nekik a túlélést jelenti az, hogy visszajussanak Németországba. És amennyiben az egyik fél német állampolgár, úgy a gyerekek is megkapják a német állampolgárságot, így az özvegyek könnyen tudják magukkal hozni gyerekeiket is – zárta gondolatait Georg Spöttle.
Forrás: híradó.hu; Fotó: bbc.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS